Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Facebook Sayfası Satın Alacaklar Dikkat!

1 118

4354_3

Facebook, 2004 yılında Mark Zuckerberg kurulduğunda alexa verilerinde dünyanın 1 numaralı sitesi olacağı asla tahmin edilmemişti. Aradan geçen 9 sene de popülerliği tüm dünyaya yayılan ve en çok kullanılan sosyal ağ sitesi olma başarısını yakalayan facebook, 2012 yılında 5 milyar doları geçen geliri ile mark zuckerberg’i dünyanın en zengini etmekle kalmayıp yüksek beğeniye sahip facebook sayfa sahiplerini içinde ciddi gelir kazanç noktası oldu.

İnternet dünyasında iyi kazanç noktalarından birisi olan facebook sayfalarının yüksek beğeniye sahip olması, pekte kolay olmuyor. Eğer böyle bir sayfanız yoksa kısa zamanda kaliteli facebook sayfası sahibi olmanın tek yolu satın almaktır. Fakat satın alırken çok ama çok dikkatli olmak gerekir. Zira facebook üzerindeki bazı eksik noktalar, o sayfayı satın alıp eski yöneticisini silseniz bile daha sonra facebook sayfanızı kaybedebilirsiniz. Burada facebook üzerinde olan bir açıktan kaynaklanan sahtekarlık devreye giriyor. Sayfayı satan kişi birden fazla hesap açıp onları da sayfaya yönetici yapıyor. Asıl tehdit burada başlıyor. Bu fake hesaplar daha sonra geçici olarak kapatılıyor.

4354_1Aslında facebook’ta hesap kapatma olayı olmadığı için sadece o hesap donduruluyor. Bundan dolayı da yönetici olsa dahi yönetici alanında görünmüyor. Yani “gizli admin” olayı devreye giriyor. Satan kişi parasını aldıktan belli bir süre sonra sahte hesaplardan birisini aktif edip o sayfayı tekrar geri alabiliyor. Bunu engellemek için genel olarak bilinen tek yöntem karşı gizli admin oluşturmaktı. Fakat bu tehdit altında sürekli sayfa sahibi olmak bir süre sonra büyük huzursuzluk vereceği için sizlere bir önerim olacak. Sayfa satın alırken bu ve buna benzer sahtekarlığın önüne geçmek için karşıdaki ilgili şahsın kimlik bilgilerini almanızı öneririm. Hatırı sayılır bir meblağ ödüyorsanız bunu kesinlikle yapınız. Yazışmalarınızın kaydını da ekran görüntüsü, e-mail veya benzeri şekilde kaydınızı tuttuğunuz taktirde daha sonraki yaşanacak olumsuzluklarda karşı taraftan hak iddiasında bulunmanız çok daha rahat olacaktır.

4354_2

Ayrıca son zamanlarda sıkça görülen gizli admin açığını kapatma adı altında insanları kandırıp sayfalarını ele geçiren kişilerde var. Gizli admini görmek için “facebooksecurity@hotmail.com” gibi e-posta adresleri verip “Yöneticiler” bölümüne ekleyip kaydetmenizi isteyen bilgiler görebilirsiniz. Bu tuzağa da kesinlikle düşmeyin. Çünkü bu tuzak facebook sayfanızı ele geçirmek için düzenlenmiş oyundur.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Facebook

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. olay emlak diyor

    Gizli yönetici hesabı hala devam ediyor mu hocam?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku