Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fahri Sabit Korutürk Kimdir?

0 293

4153_fahri_koruturk

Türkiye Cumhuriyeti’nin altıncı cumhurbaşkanıdır. 13 Ağustos 1903 tarihinde, İstanbulda doğmuştur. 1916 yılında Bahriye Mektebine girmeye hak kazanmıştır. 1923 yılında da Deniz Harp Okulu’nu, teğmen rütbesini alarak Güverte Mühendis olarak bitirmiştir. Okulunu bitirdikten sonra Hamidiye ve Yavuz gemilerinde eğitim ve staj görmüştür. 1931 yılında Deniz Harp Akademisine girmiş ve üç yıllık eğitimin ardından, 1933 yılında Kurmay Subay olarak mezun olmayı başarmıştır. Karargâhlarda görev almış, Roma ve Berlin Deniz Ataşesi olarak görev almış ve başarı ile görevini sürdürmüştür. Almış olduğu görevlerde elde ettiği başarılar, kendisine duyulan güveni artırmış ve 1936 yılında imzalanan Montreux Boğazlar Konferansına askeri uzman olarak katılmasını sağlamıştır.

fahBaşarılarının mükâfatı olarak, 1950 yılında Tuğamiral olmuştur. Yeni rütbesi ile İstanbul Deniz Komutanlığı ve Denizaltı Filosu komutanlığı görevlerini yürütmüştür. Üç yıl sonra almış olduğu terfi sonucunda, Tümamiral rütbesini almıştır. Bu rütbedeyken Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Genel Kurmay İstihbarat Başkanlığı Görevlerini başarılı bir şekilde yürütmüştür. 1958 yılında da Oramiralliğe yükselmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini devralmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürürken gerçekleşen 1960 darbesi sonucu emekliye sevk edilmiştir. Askeri görevlerinin son bulmasının ardından sırasıyla önce Moskova ve ardından da Madrid büyükelçisi olarak görev almıştır. Ardından 1968 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunayın isteği ile Cumhuriyet Senatosu senatörlüğüne seçilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1973 yılında, Türkiye Cumhuriyetinin altıncı cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Fahri Korutürkün cumhurbaşkanlığı döneminde, Kıbrıs Harekâtı gerçekleşmiştir. Boğaziçi Köprüsü açılmış ve faaliyete geçmiştir. 1980 yılında yedi yıllık hizmet süresi dolduğu için cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmıştır. 1 Mart 1944 tarihinde Emel Korutürk ile hayatını birleştirmiş ve Osman, Salah ve Ayşe adlarında üç çocuğu olmuştur. 12 Ekim 1987 tarihinde İstanbulda geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir ve Ankarada devlet mezarlığına defnedilmiştir. Korutürk soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.