Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kapı Gıcırtısı Nasıl Geçer?

1 406

Hepimiz hayatımız boyunca muhakkak bir kere de olsa kapı gıcırtısı sorunuyla karşılaşmışızdır. Peki bu gıcırdama nedir, neden olur ve kurtulmanın yolu nedir?

8367_doorAslında bu soruların cevabı çok basit. Kapıların açılıp kapanırken çıkarttığı sinir bozucu, dikkat dağıtıcı, kulak tırmalayıcı sese kapı gıcırtısı denir. Nedeni, zamanla eskiyen, kayganlıklarını kaybeden menteşelerin yıpranmasıdır. Bu menteşelerin üretim aşamasının kalitesiz oluşu, menteşelerin paslanması ve oluşan kirler de gıcırdamaya neden olabilir.

Bu sorunu halletmek için,önce kapı menteşelerinin kontrolünü yapmak gerek, yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol ettikten sonra, menteşelere kürdan, kibrit parçası veya bir pamuk yardımıyla dıştan içe doğru makine yağı sürülerek hayatımızı etkileyebilen bu soruna kolaylıkla çözüm bulabiliriz.

Makine yağı olmadığı yerlerde evde kullandığımız katı veya sıvı yağları da kullanabiliriz ama bu tozlanma sorununu beraberinde getirebileceğinden önceliği makine yağına veya ona ikame edebilecek gres yağına vermek gerekir.

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Kapı gıcırtısına verilebilecek en güzel kısa ve net bilgiyi vermişsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku