Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Chelsea Nasıl Bir Kulüptür?

0 335

chelsea.imgChelsea Football Club ya da kısaca Chelsea, İngiltere’nin en büyük takımlarından biridir. Kulüp 1905’te Fulham’da kurulmuştur. İngiltere’nin en büyük 4 takımından biri olarak kabul edilen Chelsea FC, maçlarını Londra’da bulunan 41,837 koltuk kapasiteli Stamford Bridge Stadında oynamaktadır. Chelsea, 1905’te kurulmasına karşın kulüp ilk ciddi başarısını kuruluşunun 50. yılında elde edebilmiştir. 50 yıl boyunca büyük bir kupa ya da başka bir ifadeyle lig ya da ulusal kupa kazanamayan Chelsea, 1955 yılında, İngiltere Birinci Ligi’ni ilk sırada bitirerek ilk şampiyonluğuna ve ilk kupasına uzanma başarısı göstermiştir.

1955’te gelen ilk lig şampiyonluğunun ardından, 1960’lı ve 1990’lı yıllarda elde edilen çeşitli kupa şampiyonlukları Chelsea’yi İngiltere’nin önemli takımlarından biri yapmaya yetmiştir. Ancak Chelsea, 1997 yılına kadar arada sırada kupa kazansa da bu tarihten sonra ciddi bir sıçrama yakalamıştır ve son 20 yılda toplam 17 büyük kupa kazanarak Avrupa’nın ve İngiltere’nin en önemli 10 takımı arasına girmeyi başarmıştır. Bu periyotta, 5 kez Premier Ligi, 7 kez Federasyon Kupası’nı, 5 kez Lig Kupası’nı ve 4 kez de İngiltere Süper Kupası olan FA Community Shields’i kazanan Chelsea, ulusal bazda bu dönemde Manchester United’ın ardından en başarılı İngiliz takımı olmayı başarmıştır.

chelsea2003 yılında el değiştiren ve Rus milyarder Roman Abramoviç tarafından satın alınan Chelsea, ulusal başarılarının yanı sıra Avrupa kupalarında da fırtına gibi esmiştir. 1997’de çıkışa geçen kulüp Avrupa’da bu tarihten sonra, 1 kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ni, 2 kez UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı ve 1’er kez de UEFA Süper Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir. Chelsea bunun yanı sıra 2008 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde final oynamasına karşın kupayı, penaltı atışları sonucu Manchester United’a kaptırmıştır.

Kulübün kazandığı Avrupa zaferleri, popülaritesini dünya çapında bir seviyeye taşımıştır. Özellikle 2004 yılında göreve gelen Jose Mourinho’nun bu şöhrette katkısı bulunmaktadır. 2005 yılında Chelsea’yı 50 yıl sonra tekrar İngiltere’nin 1 numarası yapmayı başaran Mourinho, Chelsea’den 2007 yılında ayrılmak zorunda kalmış ve İnter’in yolunu tutmuştur. Chelsea’nin kazandığı 5 Avrupa kupasının hiçbirinde Mourinho’nun imzasının bulunmaması Mourinho da 2013 yılında tekrar Chelsea’yı çalıştırma istediği uyandırdı. Halen de görev de olan Mourinho 2015 yılını Premier Lig şampiyonu olarak bitirmeyi garantiledi.

Chelsea_3216345bChelsea’nin en büyük rakibi aynı şehri temsil etmelerinden ötürü Arsenal’dir. Arsenal’in dışında ikincil rakip niteliğine sahip olan Tottenham’da, Chelsea ile olan maçlarını ciddi anlamda önem vermektedir. Forbes Dergisi’nin araştırmasına göre Chelsea dünyanın en zengin 6. kulübüdür. Kulübün marka değerinin yaklaşık olarak 600 milyon pound olduğu sanılmaktadır. Chelsea, transfere en çok para harcayan kulüplerden biri olarak bilinmektedir. 2000 yılından günümüze dek yaklaşık olarak 560 milyon sterlinlik bir transfer harcaması yapıldığı tespit edilen Chelsea, futbolcu satışından ise sadece 230 milyon sterlin elde edebilmiştir. Özellikle Portekiz ve İspanya Liglerinden bolca transfer yapan Chelsea, 2014 sezonu itibariyle transfer politikasını gözden geçirmeye başlamış ve artık pahalı transferler yapmamaya karar vermiştir. Bu nedenle altyapı ve genç oyunculara yatırım yapmayı planlayan Chelsea, birçok gözetmenle yeni sözleşme imzalama yoluna gitmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.