Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Felty Sendromu Nedir?

0 31

Felty Sendromu Nedir?Felty sendromu üç durumla seyreden nadir bir hastalıktır. Bu koşullar el, ayak eklem iltihabı (RA), düşük beyaz kan hücresi sayısı ve genişlemiş dalaktır. Dünya Sağlık Örgütü, el, ayak iltihabına sahip insanların en az %1’inin Felty sendromuna sahip olduğunu bildirmektedir.

Durum hakkında fazla detaylı bilgi yoktur, ancak doktorlar bunu ciddi bir bozukluk olarak görmektedirler. Bazı insanlarda RA ile ilişkili olanların dışında belirgin bir belirti yoktur. Diğer insanlar bir dizi belirtiyi gösterebilir. Bu belirtiler şunlardır; yorgunluk, ciddi enfeksiyonlar, ateş, kilo kaybı, renksiz lekeler

Belirtileri nelerdir?
Bazen, Felty sendromuna sahip insanlarda herhangi bir belirti olmayabilir. Diğer zamanlarda, sendromda ortaya çıkan spesifik semptomlar olabilir, örneğin: göz kızarıklığı, gözlerde yanma hissi, yorgunluk, kilo kaybı, eklem ağrısı, şişme, sertlik, iştah kaybı, genel rahatsızlık, enfeksiyonlar, cilt için soluk renklendirme
İlave belirtiler arasında ülserler, ciltteki renk bozuklukları ve karaciğer büyümesi olabilmektedir. Bu belirtiler duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Felty sendromunun nedeni bilinmemektedir ancak doktorlar genetik bir durum olduğuna inanmaktadırlar. Hastalığın gelişimi için etkilenen bireylerin sadece bir anormal gene ihtiyaç duymaları mümkündür. Tıp bilimi uzmanlarının ortak görüşü, Felty sendromunun bağışıklık sistemi bozukluğu olabileceğini yönündedir. Uzun süre RA kullanan insanlar Felty sendromu için daha büyük bir risk taşıyor olsalar da, RA her zaman bir hastalığın nedeni değildir.

Felty Sendromu, uzun süreli RA’lı insanlarda daha yaygın olabilir. Olası diğer risk faktörleri şunlardır; eklemleri astarlayan dokuların iltihaplanması, RA tanısı için kullanılan bir antikor olan romatoid faktör için pozitif testler, eklem dışındaki RA belirtileri, 50 yaşından büyük olmak. Kadınlarda Felty sendromuna yakalanma olasılığı erkeklere oranla üç kat daha fazladır. Kontrol ve teşhis doktorun fizik muayenesi ile başlayacaktır. Fiziksel muayene, şişmiş bir karaciğer, dalak veya lenf nodülü olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Eklemler şişlik, kızarıklık ve sıcaklık gibi RA işaretleri gösterebilir. Bu durum beyaz hücre kan sayımının düşük olduğunu ortaya çıkarabilir. Düşük beyaz kan hücresi sayısı, şişmiş dalak ve RA’ya sahip olmak genellikle kişide Felty sendromu olduğunu gösterir.

Felty Sendromu Nedir?Felty sendromu teşhisi konulan kişilerin çoğu RA tedavisi görmektedir. Felty Sendromuna sahip olmak ek ilaçlar gerektirebilir. Bazı hastalar, dalaklarının cerrahi olarak çıkarılmasından da yararlanabilirler. Tekrarlayan enfeksiyonlarla karşılaşılması durumunda şu ipuçlarını uygulayarak karşılaştığınız enfeksiyon miktarını azaltılabilir; Yaralanmaları önlemeye çalışmak, yıllık grip aşısı yaptırmak, grip sezonu boyunca kalabalık yerlerden kaçınmak, elleri bol su ile iyice yıkamak.

Felty Sendromu Nedir?Felty sendromu için herhangi bir tedavi mevcut değilse de, RA’nın tedavisi yardımcı olabilir. Bu ameliyatın uzun süredir faydası bilinememektedir. Bununla birlikte, Felty sendromuna sahip insanlar hafif ila şiddetli arasında değişen tekrarlayan enfeksiyonlara eğilimlidir. Doktorun tedavi seyrini izleyerek ve sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek sağlık konusunda hastalığın uyanık olma belirtileri azaltılabilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yaşanan enfeksiyon miktarını azaltabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku