Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

0 314

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Anasarca, vücudun dokuları çok fazla sıvı tuttuğunda ortaya çıkabilecek tüm vücudun şişmesi durumudur. Durum ayrıca aşırı jeneralize ödem olarak bilinir.

Vücudun proteinlerini değiştiren, sıvıların dengesini etkileyen, kan damarlarında veya lenfatik sistemde anormallikler yaratan herhangi bir hastalık ve rahatsızlığa bağlı olarak sıvı birikimi meydana gelebilir. Sıklıkla, anasarka varsa, ciddi organ hastalığının bir belirtisidir. Anasarca bir durumun belirtisidir ve fiziksel bir değerlendirme ile teşhis edilebilir. Anasarka bir hastalık değildir. Bir semptom veya bir tıbbi durumun sonucudur.

Anasarka tipik ödemden farklıdır. Hemen hemen herkesde, bir anda şişlik, yaralanma, dehidratasyon veya ilacın küçük bir yan etkisi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Birçok durumda, ödem sadece ayak, el veya bacak gibi vücudun belirli bir kısmını etkileyebilir. Fakat anasarka ile şişlik tüm vücudu içerir ve şiddetli kabul edilir. Örneğin, şişlik genellikle çok şiddetlidir ve hareketi zorlaştırır.

Anasarca’nın doğru bir şekilde tedavi edilmesine neyin sebep olduğunu bulmak önemlidir. Örneğin, böbrek hastalığı anasarcaya neden oluyorsa, böbrek fonksiyonuna yardımcı olmak için tedaviye ihtiyaç vardır. Ayrıca, doktorlar sıklıkla şiddetli şişliği tedavi etmek için ilaç reçete ederler. Doktorlar genellikle diüretik denilen ilaçları reçete eder. Diüretikler, böbreklerin idrara daha fazla tuz salmasına yardımcı olarak çalışır; bu da idrar yoluyla daha fazla sıvı salınmasına neden olur. Anasarka için reçete edilen iki ana diüretik türü potasyum tutucu ve ilmek diüretiklerini içerir. Diüretikler ya ağız yoluyla alınır ya da iğne yapılarak verilir. Diüretik, doz ve uygulama yolu seçimi, şişliğin şiddetine ve anasarkaya neden olan altta yatan duruma göre değişir.

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Albümin, dengeleme sıvısı dahil olmak üzere çeşitli önemli işlevler için gerekli olan vücut tarafından yapılan bir proteindir. Kötü beslenme ve bazı ciddi sağlık durumlarında, albümin seviyesi çok düşük olabilir. Bu meydana geldiğinde kan akışından gelen sıvı, dokulara itilerek şişmeye neden olur. Bazı durumlarda, albüminin değiştirilmesi bu sorunun düzeltilmesine yardımcı olabilir.
Doktor iyileşmeyi hızlandırmak için ek ev tedavileri önerebilir. Herhangi bir şişliğin kötüleşmesini önlemek için sıvı ve tuz alımının izlenmesi önemlidir. Bu nedenle ciddi ödem yaşayan kişilerin tuz alımını azaltmaları gerekir. İntravenöz sıvılar aşırı uygulandığında, anasarca riskini artırabilir. Anasarca çeşitli nedenlerden dolayı gelişebilir. Anasarcaya yol açabilecek bazı durumlar yaygındır. Anasarca’nın en yaygın nedenleri şunlardır:

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?*İntravenöz sıvıların aşırı uygulanması : İntravenöz sıvılar genellikle şok, dehidratasyon ve enfeksiyon gibi çeşitli durumları tedavi etmek için hastanede uygulanır. Fakat vücut verilen sıvılara uyum sağlayamazsa, ciddi ödemlere yol açabilir.

*Böbrek hastalığı : Böbrek fonksiyonu bozulduğunda, sıvının vücuttan yeterince uzaklaştırılmaması anasarkaya neden olabilir.

*Siroz : Karaciğer yetmezliği nedeniyle siroz oluşabilir. Karaciğer hastalığı, hormonlarda değişikliklere neden olabilir. Karaciğer gerektiği kadar verimli çalışmadığında, sıvıların dokulara sızmasına neden olabilir.

*Yetersiz beslenme : Beslenme bozukluğu, özellikle diyette protein eksikliği, dokularda sıvı birikmesine neden olabilir. Aşırı durumlarda, anasarca yol açabilir.

*Zayıf kalp fonksiyonu : Kalbin kasları düzgün çalışmadığında, kalbin vücut boyunca kanın ne kadar iyi pompalandığını etkiler. Kalp verimli bir şekilde pompalama yapmadığında, dokularda sıvı birikmesine neden olabilir.

*Alerjik reaksiyon : Alerjik reaksiyona bağlı olarak vücudun şişmesi olabilir. Şiddetli reaksiyonlarda, anasarca gelişebilir.

 

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Çeşitli ilaçlar anasarcaya yol açabilir. Şişmeye neden olabilecek en yaygın ilaç türleri arasında amlodipin gibi steroidler ve tansiyon ilaçları bulunur. Bu ilaçların alımını kesmek genellikle anasarca semptomlarını çözecektir. Anasarka’nın ana semptomu, vücudun şişmesidir. Şişlik bellidir. Cilt parlak ve gergin görünebilir. Bazen şişlik, bir kişinin hareket etmede zorlandığı kadar aşırı şekilde belirti gösterir. Şişme, sıvının doğrudan deriden dışarı sızacak kadar şiddetli hale gelebilir. Bu ağlayan ödem olarak bilinir. Pitting ödemi de gelişebilir. Şişen ödem, şişmiş cilde basınç uygulandığında ortaya çıkar ve basınç serbest bırakıldıktan sonra çukur veya girinti kalır. Şişlik genellikle ek semptomlara neden olur:

*bacaklar şişmişse yürümede zorluk

*kolları kaldırmada zorluk

*artan kalp hızı

*ağrıyan eklemler

*nefes almada zorluk

Akciğerlerde sıvı birikmesi durumunda anasarka’nın hayatı tehdit eden bir komplikasyonu da gelişebilir. Akciğerlerdeki sıvılara pulmoner ödem denir ve hızlı bir şekilde acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Pulmoner ödem belirtileri göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürüktür.

Anasarca Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Anasarca nasıl teşhis edilir?

Doktor genellikle fizik muayeneden sonra anasarca tanısı koyabilir. Eğer ödem şiddetliyse, doktor bunu anında tanıyabilir. Bununla birlikte, anasarka’nın altta yatan nedeninin belirlenmesi daha fazla test yapılmasını gerektirebilir. Kan testi genellikle anasarca tanısı koymada ilk adımdır. Kan, kalp, akciğerler, karaciğer ve böbrekler dahil olmak üzere organların işlevini kontrol etmek için test edilir. Doktor, altta yatan tıbbi durumların sıvı tutulmasına neden olup olmadığını belirlemek için tıbbi geçmişe bakacaktır. Doktor, ekokardiyogram, göğüs röntgeni, kalp ve akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek için başka tanı testlerini de önerebilir.

Anasarca sıklıkla şiddetli organ hastalığı nedeniyle ortaya çıkar. Kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini etkileyebilir ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltabilir. Ancak uygun tedavi ile şişlik sıklıkla azaltılabilir. Her ne kadar ilaçlar tedaviye yardımcı olabilirse de, altta yatan neden düzeltilemezse anasarka geri dönebilir. Anasarca’lı insanlar için bakış açısı genellikle sebebin belirlenmesine bağlıdır. Kalp, akciğerler, böbrekler ve karaciğer ile ilgili problemleri erken tedavi etmek birçok durumda anasarca’yı önlemenin ve kontrol etmenin en iyi yoludur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.