Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fesleğen Yağı Bileşenleri, Kullanım Tarihi ve Sınırlandırmaları

0 402

Fesleğen baskın olan aroması ile yemeklerde pek çok kişi tarafından tavsiye edilen bir bitkidir. Bu bitkinin birçok bilinen sağlık faydaları olmasının yanında, elde edilen yağının da birçok potansiyel sağlık faydaları vardır. Fesleğen yağı yüzyıllardır hastalık önleme ve tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu şifalı bitki ve fesleğen yağı tüm dünyada bir takviye olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda fesleğen yağının içeriği, bileşenleri tarihi ve sınırlandırmaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Fesleğen Yağı Nedir?

Fesleğen Yağı Bileşenleri, Kullanım Tarihi ve SınırlandırmalarıFesleğen yağı, tatlı fesleğen (Ocimum basilicum) bitkisinin yapraklarından elde edilen bir ekstrakttır. Yemek pişirme, çaylar, aromaterapi ve topikal uygulamalar, fesleğen yağı için yaygın kullanım alanlarıdır. İddia edilen birçok sağlık yararına sahip doğal bir tamamlayıcıdır. Fesleğen yağı, antik çağlardan beri hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bileşenler ve Mekanizmalar

Fesleğen yağının ana bileşenleri genetik faktörlere, coğrafi kökene, kullanılan bitki kısımlarına (kök, yaprak ve çiçek) ve ekstraksiyon yöntemine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, fesleğen yağı, ana bileşenleri linalol olan estragole ve geraniyoldür. Tüm dozlarda, bu bileşenler merkezi sinir sistemini baskılama potansiyeline sahiptir. Spontan aktiviteyi azaltabilir ve göz kapağının sarkmasına, kas kontrolünün azalmasına ve sedasyona neden olabilirler.
Basil yağ etkileşimde GABA, sorumlu olduğu düşünülmektedir Beyinde bir nörotransmiter olarak stres, anksiyete, ağrı ve epilepsi tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, tam olarak nasıl etkileştiklerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Fesleğen yağının faydaları konusunda, her durumda olduğu gibi savunanlar ve red edenler olmak üzere iki karşıt grup bulunmaktadır. Ve bu kişilerin teorileri şu şekildedir.
Savunanların teorileri:
• Diş sağlığını iyileştirebilir
• Sivilce geliştirebilir
• Baş ağrılarına yardımcı olabilir
• Kaygıyı azaltabilir
Reddenlerin teorileri
• Tüm faydalar için yetersiz kanıt bulunmaktadır
• Çoğu denemede fesleğen diğer bitkilerle birlikte test edilmiştir veya ilgili fesleğen türleri kullanılmıştır
• Nispeten bilinmeyen güvenlik profiline sahiptir
• Cildi tahriş edebilir
• Hayvan çalışmalarında karaciğer kanseri, azalmış trombosit sayısı ve adet bozukluklarına rastlanmıştır.

Fesleğen Yağı Kullanım Tarihi

Fesleğen özü yağı,en iyi fesleğen bitkisi olarak bilinen Ocimum basilicum botanik yapraklarından elde edilir. Bu bitki adını Latince basilius kelimesinden ve kraliyet bitkisi anlamına gelen Yunanca basilikón phutón kelimesinden almaktadır. Bu nedenle Basil, Otların Kraliçesi veya Fransızca ‘da kraliyet otu anlamına gelen l’herbe royale olarak da bilinir. Ayrıca Saint Joseph’s Wort, Büyük Fesleğen, Avrupa Fesleğen, Fransız Fesleğen, Ortak Fesleğen veya Tatlı Fesleğen olarak da adlandırılabilir.
Çeşitli dinler ve manevi inançlar, Fesleğen kullanımının önemini vurgulayan ritüeller uygulamaktadır. Yahudilikte geleneksel hikayeler, oruç zamanlarında artan güç için Fesleğen kullanımını savunmaktadırlar. Çeşitli Ortodoks kiliselerinde fesleğen, kutsal suyu serpmek veya hazırlamak için kullanılır. Ayrıca, bitki kapları, Mesih’in mezarı çevresinde büyüdüğü inancına saygı göstermek için genellikle kilise sunaklarının altına yerleştirilir. Avrupa, Hindistan, eski Mısır ve Yunanistan medeniyetleri gibi diğer çeşitli inanç sistemlerine göre, Basil yolculuklarında güvende olmalarına yardımcı olabilecek koruyucu niteliklere sahip olduğuna inanıldığı için vefat edenlere gömülmektedir. İnanışa göre Cennetin kapılarına yani Afterlife’a güvenli bir şekilde ulaşmalarını garanti ederek. Dünyanın başka bölgelerinde ise Fesleğen iyi şansı temsil etmektedir. Buna göre, Meksika gibi yerlerde, fesleğen demetleri bazen dükkanın kapılarına veya pencerelerine asılır, çünkü bitkinin büyümesinin, sahibinin gayretini ve işin başarısını yansıttığına inanılır.
Tarih boyunca, bir kişinin zihni ve duyguları üzerinde güçlendirici bir etkiye sahip olduğuna inanılan Fesleğen bitkisi, birden fazla uygulama için kullanılmıştır ve bu nedenle çaylar, kuru tozlar ve yağlar dahil olmak üzere birçok formda yapılmıştır. Basil’in doğal antienflamatuar, antioksidan, antibiyotik, antiviral, anti-depresan ve diüretik nitelikleri onu “Tulsi” olarak bilinen Hindistan’da olduğu gibi Asya’nın geleneksel tıp uygulamalarında kutsal ortak bir bileşen haline getirmiştir.
Fesleğen Yağı Bileşenleri, Kullanım Tarihi ve SınırlandırmalarıFesleğen, Mint ailesine aittir ve geleneksel olarak, bu mutfak botanikinin tohumları ve yaprakları, hatta esansiyel yağı zararlı bakterileri ve kokuları ortadan kaldırmak için kullanıldığı gibi dünya çapında yemek pişirmede ana kullanım alanlarında bulunmaktadır. Fesleğen ve türevleri, içeceklerde ve pizza, makarna ve salatalar gibi İtalyan gıdalarında popüler olarak kullanılan bir malzemedir. Bu bitki salamura veya fermente gıdalar, soslar, macunlar, çeşniler ve etlerde popüler malzemeler olmaya devam etmektedir. Ayrıca, parfümlerin yanı sıra ağız hijyeni ürünlerine de ortak eklemeler haline gelmiştir. Bugün, cilt, saç ve böbrek sağlığını desteklemek, baş ağrısı, öksürük, mide spazmı, ishal ve kabızlığı desteklemek ve iştahsızlık, bağırsak solucanları ve sıvı tutulmasını ele almak için idealdir.

Fesleğen Yağının Yan Etkiler

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların olmaması nedeniyle, fesleğen yağının güvenlik profilinin nispeten bilinmemektedir. Aşağıdaki belirtilen yan etkiler listesi bu yüzden net değildir ve kişinin sağlık durumuna ve olası ilaç veya takviye etkileşimlerine bağlı başka yan etkilerde oluşabilir. Bu yüzden kullanmadan önce bir doktora danışılması tavsiye edilir.
Fesleğen yağı hem pro hem de antikanser maddeleri içerir. Antioksidan özellikler, kansere katkıda bulunduğuna inanılan hücre hasarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, fesleğen yağı da östrojen içerir. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, bu kimyasal karaciğer tümörleri üretmiştir. Bununla birlikte, FDA fesleğen yağını genel olarak güvenli olarak kabul etmektedir.
Bir çalışmada, sıçanlar fesleğen yağı tedavisinden sonra trombosit sayısını azaltmışlardır. Bu, kanama bozukluğu olan veya kan inceltici olan kişilerin fesleğen yağı takviyeleri alırken dikkatli olması gerektiğini düşündürmektedir. Fesleğen yağı çok konsantre olup, cilde uygulandığında tahrişe neden olabileceği anlamına gelmektedir. Dişi sıçanlarda yapılan bir çalışmada, fesleğen yağı adet döngüsünü bozmuştur. Fesleğen yağı ayrıca yumurtalıkların ağırlığını azaltmış ve uterusun kolesterol seviyelerini arttırmıştır.
Fesleğen yağındaki monoterpenler ve uçucu yağlar, zayıf kimyasal kararlılığa, zayıf suda çözünürlüğe ve çok hızlı bir ayrışma oranına neden olmaktadır. Bu, fesleğen yağının farmasötik uygulamalarını sınırlamaktadır.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Çok az klinik çalışma vardır (birçoğu diğer ekstraktlarla birlikte fesleğen yağı kullanmış veya Ocimum basilicum dışındaki türlerden elde etti) ve araştırmanın çoğu hayvanlarda gerçekleştirilmiştir. Bu ön sonuçları doğrulamak için sadece fesleğen yağı kullanarak daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doğal Kaynaklar ve Takviye Formları

Fesleğen yağı, fesleğen bitkisinin yaprak kök, çiçeklerinden elde edilir. Ekstraksiyon damıtma, fermantasyon, ezilme, hidroliz, havalandırma ve özellikle buharla damıtma yoluyla gerçekleşir. Fesleğen yağı en çok çay şeklinde alınır veya aroma terapide kullanılır.

Dozaj

Fesleğen Yağı Bileşenleri, Kullanım Tarihi ve SınırlandırmalarıFesleğen yağı FDA tarafından herhangi bir durum için dozu onaylanmamıştır. O yüzden kullanıcı deneme, yanılma ve yorumlarına göre gayriresmi dozu bulunmaktadır. Bu dozlar çay için, çalışmalar 1 bardak kaynar su başına 2-3 çay kaşığı kullanmıştır. Fesleğen yağı ayrıca yüz yıkandıktan sonra pamuklu bir top ile topikal olarak uygulanabilir. Cildi büyük miktarlarda tahriş edebileceğinden, uygulama talimatlarını takip etmek önemlidir.

Kullanıcı Deneyimleri

Bu bölümde ifade edilen kullanıcı görüşleri, yalnızca tıbbi veya bilimsel eğitim almış veya öğrenememiş fesleğen yağı kullanıcılarına aittir. Bu yüzden tıbbi tavsiye olarak alınmaması ve herhangi bir tedavinin yerine kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı kullanıcılar, fesleğen yağı tükettikten hemen sonra canlandığını etkisi olduğunu bildirmiş, yağdan canlandırıcı ve stresini azaltmaya yardımcı olduğu için övgü ile bahsetmişlerdir. Bununla birlikte, bir kullanıcı sırtındaki masaj terapisi sırasında kullanılan seyreltilmemiş uçucu yağların döküntü ve baş ağrısına neden olduğu konusunda şikâyet içeren bir yorumda bulunmuştur.

Kaynakça:
acouplecooks.com
gurunanda.com
myrecipes.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.