Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fesleğen Yağının Sağlık Açısından Faydaları

0 634

Fesleğen yağı; fesleğen bitkisi olarak bilinen Ocimum basilicum’un yapraklarından elde edilir. Fesleğen Özü Yağı, havadar, canlı, canlandırıcı ve meyan kokusunu anımsatan sıcak, tatlı, taze çiçek ve keskin otsu bir koku yaymaktadır. Aromaterapide, cildi ve zihni canlandırmak, aydınlatmak, sakinleştirmek, güçlendirmek, enerji vermek ve yükseltmek için kullanılır. Ayrıca böcekleri kovan kokusuyla bakterileri ortadan kaldırdığı, baş ağrılarını yatıştırdığı ve solunumun yanı sıra sindirim rahatsızlıklarını hafiflettiği söylenir. Bu bitki yağının bahsedilen yararları haricinde başka yararları olduğu da iddia edilmektedir. Bu yazıda Fesleğen yağının sağlık yararları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Diş Sağlığı

Fesleğen Yağının Sağlık Açısından Faydaları40 kişi üzerinde yapılan 21 günlük klinik bir çalışmada, fesleğen, çay ağacı yağı ve karanfil ile bitkisel ağız durulaması, plak birikimini azaltmada ve diş eti hastalığını iyileştirmede ticari bir ağız durulaması kadar etkili olmuştur. İlave olarak, bitkisel olarak kullanılan ağız durulama suları içinde tükürük bakteri sayısını azaltmada daha etkilidir. Fesleğen yakın bir akrabası (Ocimum sanctum veya ‘kutsal fesleğen’) özü içeren bir ağız durulama, 60 çocuk üzerinde yapılan bir klinik deneyde tükürükte boşluklara neden olan bakterileri (Streptococcus mutans) azaltmıştır. Bu bitkinin uçucu yağı, 40 çocuk üzerinde yapılan bir başka çalışmada doğrudan diş kök kanallarına uygulandığında antibiyotik aktivitesine sahiptir.
Başka bir fesleğen türü (Ocimum gratissimum veya karanfil fesleğen) 20 kişilik klinik bir çalışmada plak ve dişeti hastalığını klorheksidin kadar etkili bir şekilde azaltmıştır. Bununla birlikte, klorheksidin 15 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada plak oluşumunu önlemede daha etkili olmuştur. Denemeler küçük olduğundan ve fesleğen yağını diğer ekstraktlarla birleştirdiği veya diğer ilgili türlerin ekstraktlarını kullandığı için, diş sağlığına yardımcı olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Sonuç çıkarmak için sadece fesleğen yağı kullanarak daha fazla klinik deneye ihtiyaç vardır.

Akne

Akneli 28 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, fesleğen yağı ve portakal kabuğu içeren antibiyotik formülasyonları ile tedavi edilenler, az rahatsızlık veya yan etki ile iyileşme göstermiştir. Başka bir klinik çalışmada, fesleğen türevi bir bileşik (verbascoside) ve cilt dokusunu (keratolitikler) uzaklaştıran kimyasalları içeren topikal bir krem bu durumu iyileştirmiştir. Bununla birlikte, çok bileşenli oral takviyeler daha etkilidir.
Fesleğen yağı, özellikle kalınlaşmış versiyonu, test tüplerinde akne (Propionibacterium akne) neden olan bir bakteri öldürmüştür. Etki muhtemelen bu tip bakterileri (gram-pozitif) öldürebilen linalool içeriğinden kaynaklanmaktadır. Akne olan kişilerde fesleğen yağının etkinliğini kanıtlamak için iki küçük deneme (ikisi de sadece fesleğen yağı kullanmadı) ve test tüplerinde yapılan bir çalışma yeterli kanıt olarak kabul edilemez. Bu ön bulguları doğrulamak için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Baş Ağrıları

19 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, fesleğen, lavanta, biberiye ve gül yağı karışımı ile 5 günlük aromaterapi baş ağrısı semptomlarını büyük ölçüde iyileştirmiştir. Bir aromaterapi harmanında fesleğen yağı kullanan tek bir klinik çalışma, bu kullanımı desteklemek için açıkça yetersizdir. Daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kaygı

Fesleğen yağı tedavisi, kronik bir öngörülemeyen stresin neden olduğu hafıza bozukluğu, beyin (hipokampus) hasarı ve depresyonun azalmasına yardımcı oldu ve farelerde yapılan bir çalışmada stres hormonu kortikosteron seviyelerini azaltmıştır. Genel anksiyete bozukluğu olan 35 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, kutsal fesleğen yaprağı ekstresi stresi ve depresif ruh halini azaltmıştır. Yine, (farklı bir fesleğen türü kullanılan) tek bir klinik çalışma ve bazı hayvan araştırmaları, daha fazla araştırma yapılana kadar fesleğen yağının bu potansiyel sağlık yararını desteklemek için yetersizdir.

Diyabet

Fesleğen Yağının Sağlık Açısından FaydalarıFesleğen yağı, kan şekeri seviyelerini yükselten iki enzimin (amilaz ve glukozidaz) aktivitesini azalttı ve bu da tip 2 diyabete yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Diyabet hastaları üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, kutsal fesleğen yemeklerden önce ve sonra kan şekeri seviyelerini düşürür. Önceki duruma benzer şekilde, tek klinik araştırmada farklı bir fesleğen türü kullanıldı. Ocimum basilicum kullanan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Böcek Kovucu

Fesleğen yağı, sarı bir ateş (Aedes aegypti), sıtma (Anopheles minimus) ve bir gönüllü denemesinde Zika (Culex quinquefasciatus) dahil olmak üzere hem insanları hem de hayvanları etkileyen birkaç hastalığa bulaşan sivrisineklere karşı kovucu görevi görmüştür. Bu sonuç daha büyük klinik çalışmalarda tekrarlanmalıdır.

Enfeksiyonlar

Sıçanlarda, fesleğen yağı tedavisi, yaygın grip virüsü ile enfekte olanlarda% 56-81 oranında kulak enfeksiyonlarına ve pnömoni ile enfekte olanlarda% 6-75 oranında bir kür oranına neden olmuştur. Çalışmada kullanılan diğer uçucu yağlardan daha etkilidir. Test tüplerinde fesleğen yağı 61 farklı E. coli suşunun (1 standart suş ve solunum yolu, mide, idrar yolu ve cilt enfeksiyonları olan hastalardan alınan 60 suş) büyümesini önlemiştir. Bileşeni linalool en güçlü antimikrobiyal aktiviteye sahip olanıdır. Başka bir çalışmada, fesleğen yağı aşağıdaki potansiyel bulaşıcı mantarları öldürmüştür. Bu bulaşıcı mantarlar arasında şunlar bulunmaktadır.
• Aspergillus niger (akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir)
• Bir. fumigatus (bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde enfeksiyonlara neden olabilir)
• Rhizopus stolonifer (bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde enfeksiyonlara neden olabilir)
• Cryptococcus (bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde menenjite neden olabilir)
Bununla birlikte, bunların insanlarda ve çoğu durumda hayvanlarda bile çoğaltılmamış çok ön sonuçlar olduğunu unutulmamalıdır. Fesleğen yağının bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarla mücadele etme potansiyeli olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ağrı

Fesleğen yaprakları ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilecek monoterpenler açısından zengin esansiyel yağlar üretmektedir. Farelerde yapılan bir çalışmada, hem fesleğen yağı hem de linalool, ağrı reseptörlerinde (üst dudak) bol miktarda bölgedeki ağrı algısını azaltmıştır. Fibromiyaljili farelerde oral fesleğen yağı takviyeleri ağrıyı azaltmıştır.

Kan Basıncı

Fesleğen yağı, yüksek tansiyonda (amilaz ve glukozidaz) rol oynadığı kanıtlanan iki enzimin aktivitesini azaltmıştır. Derideki kan basıncı ilacı ile uygulanan farelerde (labetalol hidroklorür), fesleğen yağı emilimini arttırmıştır.

Astım

Kobaylarda yapılan bir çalışmada, fesleğen inhalatörlere benzer şekilde davranmıştır.(hava yollarını gevşeterek)

İnme

Farelerde inme indüklemeden önce fesleğen yağı ile ön işlem yapılması beyin hasarını ve bilişsel bozukluğu azaltmıştır.

Diğer Faydaları

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan fesleğen yağı, baş ağrılarını, yorgunluğu, üzüntüyü ve astım rahatsızlıklarını yatıştırmak veya ortadan kaldırmak ve ayrıca psikolojik dayanıklılığa ilham vermek için idealdir. Ayrıca, düşük konsantrasyon, alerji, sinüs tıkanıklığı veya enfeksiyonları ve ateş semptomlarından muzdarip olanlara fayda sağlandığı da bilinmektedir. Ayrıca kokusu, böcekleri uzaklaştırmaya ve hoş olmayan oda kokularına neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur, böylece arabalar da dahil olmak üzere eski iç mekan ortamlarının yanı sıra mobilya da dahil olmak üzere kötü kokulu kumaşları etkili bir şekilde koku giderir. Sindirim özellikleri, bulantı, hıçkırık, kusma ve kabızlık gibi metabolik arıza belirtileri için rahatlama sağlar.
Kozmetik olarak kullanılan fesleğen yağı, hasarlı veya cansız cildin onarımını desteklemeye, beslemeye ve yardımcı olmaktadır. Genellikle yağ üretimini dengelemek, akne kopuşlarını sakinleştirmek, kuruluğu hafifletmek, cilt enfeksiyonları ve diğer topikal rahatsızlıkların semptomlarını yatıştırmak ve cildin esnekliğini ve direncini desteklemek için kullanılır. Düzenli seyreltilmiş kullanımda, ölü cildi uzaklaştıran ve cildin doğal parlaklığını arttırmak için cilt tonunu dengeleyen peeling ve tonlama özellikleri sergilediği söylenir.
Fesleğen Yağının Sağlık Açısından FaydalarıSaçta ise herhangi bir normal şampuan veya saç kremi için hafif ve ferahlatıcı bir kokuya katkıda bulunduğu, dolaşımı teşvik ettiği, kafa derisinin yağ üretimini düzenlediği ve saç dökülmesini azaltmak veya yavaşlatmak için sağlıklı saç büyümesini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Kafa derisini nemlendirerek ve temizleyerek, ölü cilt, kir, yağ, çevre kirleticileri ve bakterilerin birikmesini etkili bir şekilde giderir, böylece kepek ve diğer topikal koşulların karakteristiği olan kaşıntı ve tahrişi yatıştırır. Bu temizleme ve arındırıcı özellikleri sergileyen fesleğen yağı, yumuşak, parlak ipliklerin görünümünü ve hissini geliştirmeye yardımcı olur.
Fesleğen Özü Yağı, havadar, canlı, canlandırıcı ve meyan kokusunu anımsatan olarak tanımlanan sıcak, tatlı, taze çiçek ve keskin otsu bir koku yaydığı bilinmektedir. Bu koku, Bergamot, Greyfurt, Limon, Karabiber, Zencefil, Rezene, Sardunya, Lavanta ve Neroli gibi narenciye, baharatlı veya bitkisel uçucu yağlarla iyi karıştığı söylenir. Aroması ayrıca zihinsel berraklığı teşvik etmek, uyanıklığı arttırmak ve stres ve endişeyi uzak tutmak için sinirleri sakinleştirmek için vücuda ve zihne enerji veren ve uyaran nüansları ile biraz kafalı olarak karakterize edilir.
Tıbbi olarak kullanılan fesleğen yağı ise akne veya egzama gibi şikâyetlerden etkilenen cildi sakinleştirmeye, yaraları ve küçük aşınmaları yatıştırmaya yardımcı olur. Seyreltildiğinde ve ılık bir banyoya eklendiğinde, adet kramplarını, eklem ağrısını, kas ağrılarını ve spazmlarını, gut, böcek ısırıklarını ve bitkinliği yatıştırdığı söylenir.

Kaynakça:
acouplecooks.com
gurunanda.com
myrecipes.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.