Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı Riskler

0 439

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerKış mevsiminde alınan soğuklar sonrası ,burun kanallarında tıkanıklıklar meydana gelir. Alınan soğuklar sonrası ,nefes almada problemler oluşur. Soğuk algınlığı vücudun çeşitli bölgelerinde enfeksiyonlu bölgelerde yaygınlaşması ile ortaya çıkar. Bunun en yaygın belirtisi burun akıntısı,geniz akıntısı ,şiddetli baş ağrıları,karın ağrıları ve mikrop sonrası ortaya çıkan ateşli hastalıklardır. Burun nemli havayı solur. O sırada oluşan nem ve temiz olmayan hava hastalığa yol açar. Burun kanallarında sağlıksız oksijenler yer alır. Nem havayı tam sağlayamadığından içe çekilen hava,nefes almada zorluklara sebebiyet verir. Bazen kötü kokulara dayanamayıp avucumuz ile burun deliklerimizi kapatırız. O sırada havasız kalan burun oksijeni içe yeterli bir şekilde vermez. Burun deliğinin sürekli açık olması, sağlık için oldukça önem taşımaktadır. Burun tıkanıklığı basite alınacak bir durum değildir. Çeşitli nefes hastalıkları,farenjit,öksürüğe sebebiyet veren durumlar,enfeksiyonlar hep burun kanallarından ortaya çıkar.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerBalgamın dışa atılması gerekirken boğazda ve burunda tıkalı kalması ,yediklerinizden de keyif almamanıza hatta sizi uzun süre rahatsız etmesine neden olur. Sağlıksız bir solunum sonrası kalp ve diğer organlarda bundan olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlayacaktır. Organlar düzgün çalışırken yeterli faaliyeti sağlayamayacak,hatta sağlam olan organlarda bu sebepten ötürü zarar görmeye devam edecektir. Burun tıkanıklığının yol açtığı riskler oldukça büyüktür.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerTedavisi hemen sağlanamadığı vakit ölümcül durumların aniden gelişmesine yol açabilir. Küçük sandığınız soğuk algınlığı ile nefes alamamaya başlarsınız ve ölüm hiç ummadığınız anda gerçekleşir.
Solunum sistemi insanının yaşam şeklidir. Oksijenin yeterli ve düzgün alınması sağlanmalıdır. Genelde astım hastası kişilere uzmanlar bol yeşillikli doğa ortamlarını önermektedir. Nefes alamama sıkıntısı devam ederken nikotinin hiç dikkate alınmadan vücuda zehir saçması tehlikelerin en büyüğünü yaratıyor.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerAkciğerler,sağlıklı oksijeni alamazken bir de sigara dumanı,egzoz dumanı ve çevre kirliliğine bağlı yaşanan durumlarda daha fazla tıkanmaya ,zarar görmeye başlıyor. Hayati açıdan risk içeren bu durumlar oldukça tehlikelidir. Sağlığınızın düzelmesini sağlamak için,risk içeren zehirli maddelerden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Hatta sigara içen biri değilseniz bir başkasının sizin yanında sigara içmesine izin vermeyin. Hiç içmeseniz bile dıştan aldığınız sigara dumanı sağlığınızı yine bozmaya yeter. Astıma yakalanabilirsiniz. Sürekli tüplerle yaşam mücadelesi verebilirsiniz. Bu sizin için yorucu ve sağlıksız bir yaşam şekli olur,sizi hayattan bezdirir.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerBurun akıntısı her zaman iyidir. Burun aktıkça damarlar açılıyor ve rahatlamalar sağlanıyor. Tıkanmalarda ise nefes almalar zorlaşıyor ve her an kalbe ve diğer organlara sıçrayacakmış gibi tehlikeli durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Genç yaşta solunum yetmezliğini yaşayan biri olmak istemezsiniz öyle değil mi ? Burun tıkandığı zaman kişide birden fazla rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunlar ;ses tellerinde kopukluklar ve güçsüzlükler oluşur.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı RisklerSesin çok kalın çıkması,hatta konuşmada sanki bir başkası ile konuşuyormuş gibi farklılıklar yaşanır. Gözler sürekli yaşarır. Nefes almada sıkıntılar çoğalır. Beyne oksijen geçmez. Çeşitli havaleler hatta felç durumları ortaya çıkabilir. Virüs diğer organlara da sıçrayarak fonksiyonunu kaybedebilir. Boğaz enfeksiyonları hızı bir şekilde büyür.

Kısacası kalitesiz bir yaşamın içine hapsedilmiş gibi,nefes alamayan oksijensiz bir hayat yaşarsınız. Riskler büyüdükçe değişik hastalıklar da kendini belli etmeye başlar. Burun tıkanıklığı ciddi ve risk içeren bir sağlık sorunudur. Kış aylarında nefes açan çaylar ve sağlıklı besinler alarak bağışıklığınızın güçlü olmasına yardımcı olmanız gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com
öncesağlık.com
bilgihanem.com
uzmanasor.com
habertürk.com
mesajhaber.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku