Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Damacanadan Kedi Evi Nasıl Yapılır? (D.i.y.-Kendin Yap- Geridönüşüm)

0 729

Damacanadan Kedi Evi Nasıl Yapılır? (D.i.y.-Kendin Yap- Geridönüşüm)Hayvanseverlik, içinde inceliği, merhameti, sağduyuyu ve empatiyi maksimum seviyede barındıran bir duygudur. Bu manada kendin yap (d.i.y.) çalışmaları içerisinde değerlendirilen kedi evi yapımı, özellikle kış mevsiminin gelmesiyle birlikte oldukça rağbet gören bir uğraş alanı oldu. Maliyet ve masraflara dikkat gözetilerek bir kedi evi nasıl yapılır?
Kendin yap- geri dönüşüm kedi evi yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?
– Bu çalışma için geri dönüşüm yapabileceğimiz 20 litrelik boş bir damacana
– Metre elyaf
– Eski minder ya da boncuk elyaf
– Sıcak silikon tabancası
– Muhtelif Kumaş
– Isı yalıtım boyası (Sokak kedileri için)
Damacanadan kedi evi yapımında; her iki ortamın şartları düşünülerek iki farklı stil damacana kedi evi tasarlanabilir.
Evinizdeki kedi için yapılacak çalışmaya damacanayı dikey, ağız kısmı üstte gelecek şekilde tutarak bir kedinin rahatlıkla girip çıkacağı bir kapı açılır. Metre elyafı damacananın yüzeyine sıcak silikon ile yapıştırma işlemi yapılır. Yapıştırdığımız elyafın üstüne, yerleştirileceği ortama yakışacak bir kumaşla kaplama yapılır. Yapıştırma işlemi damacana, kumaşın tam orta kısmına yerleştirerek ve fazlalık kısmı ağız kısmının içine toplanarak yapılır. Bu şekilde kumaş yapıştırma kusurlarını minimuma indirilmesi sağlanmış olur.

Damacanadan kedi evi için meşakkatli olan adımı tamamladıktan sonra, varsa eski minder, Damacanadan Kedi Evi Nasıl Yapılır? (D.i.y.-Kendin Yap- Geridönüşüm)yastık ya da bir kumaş içine elyafı doldurarak yaptığımız minderi kedi evinin zeminine yerleştirilir. Minderi yuva içine sabitlenmeyerek hijyen için minderi temizleme işlemi kolaylaştırılır. İç kısım, ulaşılan yere kadar kumaş yapıştırma işlemiyle şık ve estetik görünmesini sağlanır.
Sokağımızdaki kediler için damacanayı aynı şekilde kesip hazırlığı tamamlanabilir. Sonrasında piyasada satılan ısı yalıtım boyası ile boyama işlemi yapılır. Bu boyama işlemi kedi evinin sıcak, soğuk, kar ve yağmurdan etkilenmesini önleyeceği gibi içerideki ısının korunmasında da etkili olacaktır. Boyadığınız damacana kedi evinin içine yerleştireceğiniz minderle sokak kedilerinin daha sıcak ve rahat bir kış geçirmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir.
Damacanadan kedi evini yapımı; geri dönüşüm ve kendin yap çalışması olmasının yanında, çocuğumuz ile yapabileceğiniz sosyal sorumluluk projesidir.
Damacanadan Kedi Evi Nasıl Yapılır? (D.i.y.-Kendin Yap- Geridönüşüm)

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.