Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fotoğraf Makinesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 2.116

Bir insanın, nesnenin veya manzaranın saklanabilir resmini çeken makinalara fotoğraf makinesi denir. Resmi çekilen objenin yansıttığı ışık, mercekler yardımıyla makinedeki ışığa duyarlı kimyasal maddelerle kaplı filmin üzerine düşürülerek resim oluşturulur. Filmin üzerine düşen ışığın fazla olması durumunda resim bozulacağından, film banyo edilip, resim fotoğraf kartına basılana kadar karanlık odada muhafaza edilmelidir.

Her tür fotoğraf makineleri obtüratör (ışık kapakçığı), diyafram, vizör (göz merceği) ve objektif denilen dört ana parçadan oluşmaktadır.

8815_4Fotoğraf çekimine başlamadan makinenin ayarlanması gerekmektedir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde günümüzde, tüm ayarlarını kendi kendine otomatik yapan makineler kullanılmaya başlanmıştır. Hatta hiç ayar gerektirmeyen basit donanımlı makineler de bulunmaktadır. Uzak veya yakın resmi çekilecek nesnenin görüntüsünün net olarak çıkması için ilk olarak objektif (mercek) ayarının yapılması gerekir. Obtüratör denilen ışık kapakçığı saniyeden daha kısa bir anda açılarak ışığın film üzerine düşmesine izin verir. Işığın makinenin içine yeterli ölçüde girmesini sağlayan deliğe de diyafram denir. Bu arada çekim yapılan yerde ışık yeterli değilse flaş kullanılır. Fotoğrafı çekilecek objenin veya manzaranın çerçevesini belirlemek için vizörden bakılır. Gördüğümüz objenin resmini çekmek için obtüratörü açan fotoğraf çekme düğmesine yani diğer adıyla deklanşör düğmesine basılır. Resim çekildikten sonra kurma kolu çevrilerek film ileriye sarılır ve kullanlımamış yeni bir karenin objektifin önüne gelmesi sağlanır.

Bazı fotoğraf makinelerinin içinde, görüntüyü fotoğrafa dönüştürecek gerekli kimyasal maddeler ve film paket olarak yerleştirilmiştir. Resim çekildikten sonra fotoğraf makinesinden dışarı çıkan bu paket ışığa tutulunca görüntü yavaş yavaş belirmeye başlar.

Dijital fotoğraf makinelerinde ise film kullanılmaz. Fotoğrafları elektronik olarak çeker ve saklar.

TV ve video kameralarında da görüntü elektriksel olarak saptanır. Röntgen kameralarında ise ışık yerine x – ışınları kullanılarak insan vücudunun içinin resimleri çekilmektedir.

İlk fotoğraf makinesi Fransız uyruklu Joseph Niepce tarafından 1826 yılında yapılmıştır. Bu makineyi geliştirmek için çalışan Amerikalı George Eastman, 1888 yılında herkes tarafından kolayca kullanılabilen ve içinde 100 resim çekebilecek uzunlukta bir film bulunan makineyi yapmıştır. Anında resim veren ilk otomatik makineyi ise 1947 yılında yine Amerikalı Edwin Land yapmıştır.
Kaynakça:
bilisimgelisim.com/bilim-teknik/58-fotograf-makinesi.html

Yazar:Ayfer Yeşilova

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku