Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik Döneminde Kişisel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır?

0 26

8814_timthumbTatlı bir heyecan ile başlar gebelik. Sonra aşama aşama anne adayında bir takım zorluklara sebebiyet verir. Anne ilk günlerde sevinçle aldığı haberi kısa bir süre yaşar. Artık bebek anne karnında büyüdükçe anne hareket etmekte sıkıntılar yaşar. Karın haznesi günden güne büyümeye başlar. Bebek anne karnında gelişirken anne bu dönemi zor atlatır. Beslenirken mide bulantılarını yoğun bir şekilde yaşar. Baş dönmeleri ve yorgunluk onun hayatında artık normalleşir. Kısacası anne bu duruma bir zaman sonra alışır. Kişisel bakımlarını ilk 3 ay içinde sağlıklı bir şekilde geliştirir. Daha rahat banyosunu yapar. Hatta cinsel yaşantısında da bu durumdan pek fazla etkilenmez. Bu durum sonrası bebek büyümeye doğal olarak başlayacaktır. İstenmeyen saç dökülmeleri, diş çürümeleri gebelik sürecinde gerçekleşecektir. Hatta çoğu anne adayının gebelik sürecinde saçlarının beyazladığına da şahit olmaktayız. Bu nedenle anne bu durumu sıkıntı yapabilir. Gebelik döneminde stresli bir yaşam bebeğin sağlığını da etkileyebilmektedir. Bebek annenin ruhsal durumundan haberdardır. Bu nedenle aynı duyguları ve üzüntü durumlarını bebek anne karnında hissedebilir.

Gebelik Döneminde Kişisel bakım Önerileri

Anne adayı zamanla büyüyen karnı ile hareket çekmekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle bazı işlerinde yavaşlama durumları olabilir. Saç bakımını eskisine göre sık yapamayabilir. Bu nedenle saçını yıkaması yerine genel olarak banyo yapması daha sağlıklı olacaktır. Banyo yapmak bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Hatta anne adayı bunu sık yapmalı fakat çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Bu onun banyo esnasında tansiyonunun düşmesine sebep olacak ve anne adayını risk faktörünün içine girmesine neden olacaktır. Bunun için dikkatli olunmalı fazla uzun süreli olmadan banyo yapma işlemi gerçekleştirilmelidir. Gebelik döneminde kişisel bakım önerilerinden bir diğerlerini ele almak gerekirse,

– Göğüs bakımı gebelikte oldukça önemlidir. Anne adayı gebeliği ilerlediği sürelerde göğüslerinde sertleşmeler ve ağrılar yaşayacaktır. Eğer doğru kremi anne adayı kullanmaz ise göğüs damarlarında ve meme ucu çevrelerinde çatlamalar meydana gelecektir. Bu nedenle anne adayının doğru bir Şekilde düzenli kremi göğüslerinin üzerine sürmesi gerekir. Ayrıca bu bakım sayesinde göğüslerde sarkmaları da engellemiş olur doğum sonrası sağlıklı bir göğüslere kavuşursunuz.
– Göbek ve karın için deriye yapılan masaj ve sürülen kremler karın gerginliği ve ağrılarını oldukça azaltacak olası çatlamalarında önüne geçecektir. Böylece anne adayı karın kısmında çatlaklıklar olmadan sağlıklı bir şekilde doğumunu gerçekleştirecektir. Bu kremler doktor tarafından sağlanmalı bilmediğiniz kremleri ve parfüm içeren kremleri asla karnınızın ve göğsünüzün üzerine sürmemelisiniz. Bu durumdan bebek olumsuz bir şeklide etkilenebilir, anne karnında hasta olabilir. Bu da onun için yaşamsal risk demektir.
8814_images_11Gebelikte cilt bakımını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Hamilelik sürecinde anne adayında istenmeyen lekeler, alerjiler, pullanmalar, döküntüler ve sivilceler fazlalaşabilir. Bunun sebebi annenin yaşadığı hormonsal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bunun için çok fazla abur cubur yememeli ve kızartmalardan uzak durmalıdır. Özellikle fazla yağlı yiyeceklerden uzak durması cilt sağlığı için önemlidir.Bu sizin cildinizin de zarar görmemesine yıpranmamasına neden olacaktır. Evde doğal bitki özlerinden maske kürleri hazırlayarak bu durumlardan olumsuz bir şekilde kurtulacak,gebeliği daha keyifli bir şekilde geçirebileceksiniz. Örneğin, yoğurt, kivi, bal, salata özü, kil gibi sağlıklı maske kürlerini haftada iki kez uygulayabilir, cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.
– Gebelikte parfüm içerikli deodorantlardan, şampuanlardan ve sabunlarda mümkün oldukça uzak durunuz. Saçlarınızın dökülmemesi için doğal özlü sabun ve şampuanlar ile yıkayabilir, bakımını düzenli bir şeklide sağlayabilirsiniz.
– Gebelik sürecinde anne adayının enfeksiyon kapma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle anne adayının günlük olarak iç giyimini yenilemesi gerekir. Anne ne kadar temiz olursa doğum sağlığı ve bebek sağlığını da koruma altına almış olur.
– Gebelikte bir diğer dikkat gerektiren bakım anne adayının el ve ayak bakımıdır. El ve ayak bakımı için uygun kremler kullanmalı ve temiz tutmalıdır. El hijyeni düzgün sağlanamazsa bakteriler annenin yakasını bırakmaz ve gebelik sürecinde sağlıksız bir dönem yaşamak zorunda kalır.
– Gebelikte ağız bakımı da oldukça önemlidir. Anne adayının düzenli bir şekilde dişlerini fırçalama alışkanlığı bu dönemde de devam etmelidir. Aksi takdirde ağızda istenmeyen kokular oluşur ve diş çürümelerinde artış sağlanır. Anne adayı sağlıksız bir diş gelişimi yaşar çürümeler ve diş dökülmeleri meydana gelebilir.
– Gebelikte kişisel bakım oldukça önemlidir. Anne adayı ne kadar sağlıklı ve planlı bir şekilde gebeliğe kendini hazırlar ise bu durumu en sağlıklı şekilde atlatacak, dünya’ya sağlıklı bir bebek getirerek mutlu bir aile olmayı başaracaktır. Gebelikte kişisel bakım, beslenme, düzenli uyku, spor ve temizlik anne adayını ancak korur.
Kaynakça:
gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.