Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Galyalı Asteriks’in Maceraları

0 438

“Galyalı Asteriks’in Maceraları”, orijinal ismi Fransızca olan “Asterix le Gaulois”, asıl metni Rene Goscinny tarafından yazılmış ve Albert Uderzo tarafından resimlendirilmiş Fransız bir çizgi roman dizisidir. Uderzo, Goscinny’nin 1977 yılında hayata veda etmesi üzerine, bu seriyi tek başına sürdürmektedir. Çizgi romanın ana konusu ise, Roma istilalarına karşı koyan mütevazi bir Galya köyünün maceralarını ele almasıdır.

Asteriks’in maceralarının anlatıldığı 33 adet ana kitap, 100’ün üzerinde dile çevrilmiştir. Fransızca orijinalinin dışında, çoğu kitap şu dillere çevrilmiştir;

5916_asterix-obelix.widec– İngilizce
– Flemenkçe
– Almanca
– Danca
– İzlandaca
– Norveççe
– İsveççe
– Fince
– İspanyolca
– Katalanca
– Baskça
– Portekizce
– İtalyanca
– Lehçe
– Modern Yunanca
– Türkçe
Slovakça
– Sırpça
– Hırvatça
– Endonezce

Modern Avrupa dillerinin dışında olarak, bazı sayılar ise Esperanto, Mandarin, Korece, Bengali, Afrikaans, Arapça, Hintçe, İbranice, Latince ve Antik Yunanca dillerinde de yayınlanmıştır.

5916_tumblr_lh2lftqj801qg2coz

2009 yılında, “Asteriks & Oburiks: Altın Kitap” adı verilen 50. yıl özel albümü yayınlanmıştır. Bu eserde, o güne kadarki eserlerde Asteriks ve Oburiks’in tanıdığı karakterlerin tamamına yakını köye gelmektedir.

Asteriks’in hikayelerindeki başarının sebebi ise, neredeyse her yaştan okuyucu ve izleyicinin kendinden bir şeyler bulabilmesidir. Kimi insanlar dövüşme sahnelerinden hoşlanırken, kimileri akıl dolu esprileri sevebilmektedir.

Asteriks serisi, çeşitli film ve animasyonlara da temel oluşturmuştur. Bu serinin içinden on bir çizgi romanın sekiz tanesi animasyon yapılmış, üç tanesi ise stüdyo filmine uyarlanmıştır. Bu çalışmalara ek olarak, Asteriks serisi pek çok bilgisayar oyununa da konu olmuştur.

Serinin Ana Karakterleri

5916_0000036251Asteriks; Zor görevlerin adamı olan Asteriks, zeki, çalışkan ve sevimli bir karakter özellikleri bütününe sahiptir. En eski çevirilerde, kendisinden Bücür diye bahsedilmektedir. Boyu, sürekli yanında gezen Oburiks’e göre oldukça kısadır.

Oburiks; Orijinal ismi Obelix olan bu karakter, Asteriks’in can dostudur. Yaban domuzu avlamayı seven ve sürekli bu hayvanın etini yiyen Oburiks, dikilitaş dağıtımı yapmaktadır. Oburiks henüz daha çok küçükken bir iksir kazanına düştüğü için, iksire ihtiyaç duymadan dövüşen tek Galyalı’dır. En eski çevirilerde Hopdediks olarak adı geçmektedir. Köpeği İdefiks ise, O’na oldukça sadıktır.

İdefiks; Oburiks’in çok ufak, oldukça duyarlı ve zeki köpeğidir.

Büyüfiks; Eski çevirilerde Hokuspokus olarak geçen Büyüfiks, köyün büyücüsüdür. Hazırladığı iksirler ile insanlara yardım etmektedir. En ünlü ve güçlü iksiri ise, içene tazı hızı ve deve gücü veren iksirdir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Galyal%C4%B1_Asteriks%27in_Maceralar%C4%B1

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.