Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Leonardo da Vinci Havalimanı

0 212

Fiumicino ya da Leonardo da Vinci Havalimanı, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan İtalya’nın başkenti Roma’da bulunur. İki farklı isimle anılan Leonardo da Vinci Havalimanı, genel olarak Fiumicino olarak da telaffuz edilir. Avrupa’nın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Roma, gerek İtalya gerekse de dünyanın birçok noktasından turist çekmektedir. Sıra dışı bir mimariye ve kültüre sahip olan Roma, kendisini ziyarete gelen turistleri ağırlıklı olarak Leonardo da Vinci Havalimanı vasıtasıyla ağırlamaktadır. Avrupa şehirleri arasında Londra, Paris ve İstanbul ile beraber en çok turist çeken şehirler arasında yer alan Roma, bu sayede çok önemli bir hava trafiğine de ev sahipliği yapmaktadır. İstatistikler incelendiğinde Leonardo da Vinci Havalimanı’nın Avrupa’nın en işlek 10 hava meydanı arasında yer aldığını görmekteyiz. Bu anlamda söz konusu tesis, gerek Roma gerekse de İtalya için son derece önemli bir ekonomik değere sahiptir. Oldukça turistik bir ülke olan İtalya’da çok sayıda uluslar arası uçuş trafiğine açık hava meydanı bulunur. Ancak bunlar arasında hiçbir hava meydanı Leonardo da Vinci Havalimanı kadar yoğun bir uçuş trafiğine sahip değildir.

BLeonardo da Vinci Havalimanıaşka bir anlatımla İtalya’nın en işlek hava meydanı olarak kabul edilen Leonardo da Vinci Havalimanı, ülkenin ulusal havayolu olan Alitalia’ya da ev sahipliği yapar. Avrupa’nın en eski havayolu şirketleri arasında yer alan Alitalia sahip olduğu ticari yolcu uçaklarının büyük bir kısmını bu hava meydanından tarifelendirir. Roma şehrinde bulunan Leonardo da Vinci Havalimanı, şehrin merkezi olarak kabul edilen lokasyona yaklaşık olarak 35km’lik bir mesafededir. Bir kamu işletmesi olan Leonardo da Vinci Havalimanı, bu anlamda ülkenin ulusal güvencesi altında faaliyetlerini sürdürür. Her ne kadar Leonardo da Vinci Havalimanı, desek de hava meydanı Roma’nın Fiumicino bölgesinde yer almasından dolayı ve de daha kısa bir telaffuza sahip olmasıyla beraber Fiumicino olarak lanse edilmektedir. Zaten hava meydanının uluslar arası kısaltmasında da ”FCO” harfleri bulunur ki, bunlar Fiumicino’nun kısaltılmış halidir. Başta Avrupa kıtası olmak üzere Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Uzakdoğu ve Okyanusya gibi bölgelerde bulunan ülkelerden yüzlerce havayolu şirketi Leonardo da Vinci Havalimanı’na iniş gerçekleştirmektedir.

Leonardo da Vinci Havalimanı 07/25, 16R/34L, 16L/34R, 16C/34C olmaz üzere 4 adet piste sahiptir. Bu pistler arasında 16L/34R devasa jumbo jetlerin inebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bölge Qantas Airways bünyesinde bulunan Airbus A380’ler de iniş yapabilmektedir. Leonardo da Vinci Havalimanı, yıllık olarak yaklaşık 42 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Bu yolcu sayısı hava meydanını Avrupa’nın en işlek 10 hava meydanından birine dönüştürmüştür. İstatistikler göstermektedir ki, Leonardo da Vinci Havalimanı’nın yıllık yolcu sayısı her yıl ortalama yüzde 3,2 olarak bir artış göstermektedir. Leonardo da Vinci Havalimanı’na iniş kalkış yapan uçak sayısı ise 315 bin civarındadır. Bu rakam da oldukça iyidir. İstanbul’dan bölgeye tarifeli sefer gerçekleştiren birçok ulusal havayolu şirketimiz bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi Türk Hava Yolları’dır. Ayrıca dilemeniz durumunda İtalya’nın ulusal havayolu şirketi olan Alitalia ile de bölgeye uçuş gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.