Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Saçlar Boyanır mı?

0 239

Gebelikte Saçlar Boyanır mı?Kadınlar saçlarıyla uğraşmaktan genellikle hoşlanırlar. Kimileri saçın boyunu sürekli değiştirirken kimileri de rengini değiştirmekten hoşlanır. Ama bazıları da saçlarındaki beyazları kapatmak amaçlı olarak saçlarını boyatır. Her ne sebeple olursa olsun saçlar boyanmaya başladıktan sonra kısa sürede saçlar uzadığında diplerden kişinin kendi saçları uzar ve böylece saç diplerinin tekrar boyanması gerekir. En doğal ve kişiye en çok yakışan saç elbette ki kişinin kendi saç rengi olsa da bu tercih meselesidir.

Hamilelik süreci ise heyecanlı olduğu kadar vücuttaki değişiklikleri de beraberinde getirir. Özellikle karın büyümeye başladıkça kadınlar kendilerini iyi hissetmeyebilir ve çirkin göründüklerini düşünürler. Kadınların ruh halleri bozulduğunda daha çok saçlarında değişiklik yapma ihtiyacı hissederler. Ama hamilelikte saç boyatmak bir takım endişeleri de beraberinde getirebilir. Saç boyatmanın riskli olup olmadığı sorusu sıkça sorulur. Bununla ilgili çeşitli bilgiler vardır. Bu bilgiler ışığında bir değerlendirme yapmak gerekirse ilk olarak hamile bir kişinin saç boyatması bebeğin sağlığını riske atmasa da dikkat edilmesi gereken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar:

1- Hamileliğin ilk üç ayında saçın boyanmamasına dikkat edilmelidir.
2- Saç boyatılırken kafa derisine boya temas ettirilmemelidir. Çünkü deri boyayı emer ve bu da kan yoluyla vücuda yayılır.
3- Saçlarını hamile kişi kendi boyayacaksa ellerine mutlaka eldiven takmalıdır.
4- Saça doğrudan boya yaptırmak yerine saçın uçlarına ya da aralarına atılan renklerle de saç renginde oynamalar yapılabilir.
5- Kimyasal içerikli boyalar yerine doğal, bitkisel ve organik boyalar tercih edilmelidir.
6- Saçın rengini değiştirmek için saça kına yakılabilir.
7- Saç boyamasının yapıldığı yer mümkünse havadar olmalıdır.
8- Saçta boya olması gerektiğinden fazla tutulmamalı ve bol suyla yıkanmalıdır.
9- Saçın boyanacağı boya ile önce saçın küçük bir bölümünde deneme yapılmalı ve istenilen saç renginin seçildiğinden emin olunmalıdır. Yoksa saç rengi beğenilmediğinde işlem tekrarlanmak zorunda kalır.
10- Boya kalıntıları yüzde ya da ellerde olursa acilen bunlar yıkanarak çıkarılmalıdır.
11- Kalıcı boyalar yerine az kalıcı boyalar tercih edilmelidir.
12- Saç boyanan yerde yemek yenmemelidir.
13- Açıcılar ve siyah kına tercih edilmemelidir.

Hamilelik süreci 40 haftalık bir süreç olup bir bayan bu süreci hayatında birkaç defa yaşar. Bu süreçte endişe duymak istemiyorsa saçlarını boyatmayı erteleyebilir. Hamilelik sürecinin de anne adayına vermiş olduğu bir güzellik vardır. Her ne kadar tercih edilen boya bitkisel ya da organik olsa da içeriğinde az da olsa kimyasal madde bulundurma ihtimali vardır.
Hamile bir bayanın saçlarını boyatması ile ilgili insanlar üzerinde bir deney yapılmamıştır. Elde edilen veriler saçlarını boyatan hamilelerin verdiği bilgiler dahilinde olabilir. Ayrıca herkesin bünyesi birbirinden farklıdır. Hamileliklerde yaş, kilo, genetik faktörler farklı olduğu için saç boyasının verdiği reaksiyon mu yoksa başka bir etkenin reaksiyonu mu bilinmeyebilir. Bunların dışında hamile olan kişi kuaför ise daha da dikkatli olmalıdır. Hamile bir bayan saçlarını boyatmak istiyorsa mutlaka doktoruna danışmalı ve doktorunun tavsiyelerine de mutlaka uymalıdır.

Kaynakça:
https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-sac-boyanir-mi

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.