Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kutup Memelisi: Mors

0 706

Kutup Memelisi: Mors*Grup : Memeli Tür
*Habitat : Buzullar, kayalıklar ve uzak sahil şeritleri
*Renk : Gri, kahverengi
*Ağırlık :400 kg – 1,700 kg arası
*Beslenme : Etobur
*Av : Kabuklu deniz ürünleri, solucanlar, salyangoz
*Yırtıcılar : İnsanlar, Katil Balinalar, Kutup Ayıları
*Yaşam tarzı : Günlük
*Grup Davranışı : Sürü
*Ömrü : 40 – 50 yıl
*Cinsel Olgunluk Yaşı : 6 – 10 yıl
*Gebelik süresi : 15 ay
*Koruma durumu : Mevcut yasa yok. *Nüfus : 200.000 – 250.000
*En büyük tehdit : Avlanma ve habitat kaybı
*En Belirgin Özellik : 1 m’ye kadar uzayabilen uzun dişleri

Mors

*Mors Sınıflaması ve Evrimi

Mors, Kuzey Kutup Dairesi’nin soğuk ve buzlu sularında bulunan büyük bir deniz memelisidir. Üremek için kıyıya gelen, hassas bıyıkları ve uzun dişleri nedeniyle türler arasında oldukça farklı olan, okyanusun en büyük ikinci memelileridir. Laptev Denizi’nde bulunan Laptev Mors olarak bilinen iki farklı tür vardır. Bu bölgelerin çoğu, sadece bölgede yaşayan Pasifik Valsları’nın bir populasyonu olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, aslında üçüncü bir türün olup olmadığı tartışılır.

*Mors Anatomisi ve Görünüşleri

Morslar, baş ve boyunda daha geniş olan ve bir cildin ağına gömülen kuyruklarına doğru sivrilen büyük ve uzamış vücutlara sahiptir. Sağlam ve buruşuk ciltleri seyrek, kaba kıl tabakası ile kaplıdır ve genellikle gri veya kahverengi renktedirler. Bununla birlikte, suda güneşlenirken, Morina derisi (4 cm kalınlığa kadar çıkabilen) pembe-kırmızı renklenmeyi geliştirir. Walruses, bu büyük hayvanların su boyunca büyük bir çeviklikle hareket etmesine yardımcı olmak için kullanılan iki çift paletlere sahiptir. Ön kanatçıkları onları doğru yönde yönlendirmek için kullanılırken gövdeleri arka paletleriyle güçlendirilir. Karada, dört ayak üzerinde garip bir şekilde hareket ederler ve sırtlarını kıvırırlar.

*Mors Dağılımı ve Habitat

Kuzey Atlantik ve Pasifik Okyanusları boyunca bulunurlar. Dondurucu soğuk suda çok fazla zaman geçirmenin yanı sıra buz kütleleri ve kayalık sahil şeridinde yaşarlar. Buzun en kalın olduğu kış aylarında, daha ince buz alanlarını tercih ederler ve alt kısımdaki sudan kolayca geçebilirler. Buzun düzeldiği daha sıcak yaz aylarda, kayalık sahil şeridinin uzak bölgelerinde daha yaygın olarak bulunabilirler. Uzak kuzeydeki donma koşullarına çok uygun olmasına rağmen, Birleşik Krallık civarında, Merkezi Kanada bölgelerinde güneye doğru ilerledikleri bilinir. Hatta İspanya kıyılarına yakın sulara kadar. Bununla birlikte, zamanlarının çoğunu Kuzey Kutup Dairesi içinde ve çevresinde geçirerek, küresel hayvancılığın giderek tehdit altında kaldığı ve bu hayvanların güvenmeyi öğrendiği buzu hızla tüketen bir yerdir buzullar.

*Mors Davranışları ve Yaşam Tarzı

Morslar inanılmaz eğlenceli hayvanlardır. Binlerce kişiyi barındırabilen ve esas olarak yavrularıyla bir dizi baskın erkekle birlikte genç kadınlarla oluşan buz kütleleri üzerinde büyük sürüler halinde yaşarlar. Sular geri çekildiğinde, bu muazzam sürüler, on kişi kadar küçük gruplara ayrılır, böylece yiyecek için daha az rekabet oluşur. En çok tercih edilen üreme alanları kayalıklardır. Burada yaşayan dişileri çiftleşmeye almak için öncelikle rakiplerle savaşmak gerekir. Çiftleşme mevsimi boyunca yüksek ses körükleri de dahil olmak üzere çeşitli vokal sesler üretebildikleri bilinmektedir. Bunlar, boyunlarındaki iki hava kulağı sayesinde kolayca ve yüksek sesle üretilirler.

Kutup Memelisi: Mors*Mors Üreme ve Yaşam Döngüsü

Çoğunlukla kışın ortasından Ocak ve Mart ayları arasında doğarlar. Yaklaşık 15 ay süren bir gebelik süresinden sonra  buz üzerinde 1.2 metre uzunluğunda ve 75 kg ağırlığına kadar tek bir yavru doğururlar. Mors yavruları vücutlarını örten kısa ve yumuşak tüylere, soluk gri paletlere ve kalın bıyıklara sahiptirler. İlk altı ay sadece anne sütü içerler. İlk yıllarından sonra iki ya da üç yaşında olana kadar annelerine yakın olma eğilimi güderler. Genç dişiler annelerine yakın kalmaktadırlar ancak genö erkekler bekar gruplarına katılmak için sürüden uzaklaşmaya başlarlar.

*Morslar ve Beslenme

Morslara etobur hayvanlardır. Morslar, yaklaşık 100 metre derinlikte ve karanlık sularda yiyecek bulmalarına yardımcı olan yaklaşık 450 adet çok hassas bıyıklara sahiptirler. Okyanus zemini ve kum altında gizli yiyecek ortaya çıkarmak için hem hava hem de su akışını tortu içine sürgün ettikleri bilinmektedir. Avları istiridye dahil salyangoz, solucan, kalamar, ahtapot ve hatta bazı yavaş hareket eden balık türleridir.

*Mors Korunma Durumu ve Yaban Hayatı

Bugün, Mors ismiyle kabul edilir türler arasındadır fakat korunmalarına yönelik yasa yoktur. 18’inci yüzyıldan bu yana giderek artan avlanma ve insan faaliyeti, son zamanlarda küresel ısınmaya bağlı olarak azalan buz miktarı nedeniyle giderek nüfusları azalmaktadır. Tam nüfus büyüklüğü bilinmemekle birlikte, Kuzey Kutup Dairesi’nin buzla kaplı sularında 200.000 ila 250.000 arasında Mors olduğu tahmin edilmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku