Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gece Açan Çiçekler

0 7.754

Gündüz ya da gece güzel, hoş kokulu çiçeklerle dolu bahçe de oturmak herkese huzur verir. Bu tür bir deneyim, özellikle yoğun bir günün gecesinde kişiyi stresten ve gerilimden kurtarabilir. Böyle bir bahçe düzenlemek isteyenler için gece çiçek açan dünyanın en güzel 10 çiçeğinin isim listesi ve özellikleri aşağıda verilmiştir:

1) Gece Çiçeklenme Cereus

Gece açan cereus çoğunlukla Meksika ve Güney Arizona’da bulunan kaktüs cinsinin bir üyesidir. Haziran ve Temmuz ayları arasında yılda yalnızca bir gün çiçek açan garip bir bitki türüdür. Güzel, beyaz çiçekler sadece geceleri açılırlar ve bu çiçeklerin hoş kokuları sabaha kadar sürer. Çiçeklenme sonrası ertesi sabah gece çiçek açan cereus çiçekleri tamamen ölürler. Peniocereus greggi, echinopsis pachanoi ( san pedro kaktüsü) ve hydrocereus undatus dâhil olmak üzere dünyada gece çiçek açan cereus türleri bulunmaktadır. Paniocereus greggi, gece çiçek açan cereus’un en iyi bilinen türüdür. Gece çiçek açan çiçeklerin beyaz ya da krem rengi çiçekleri 15 cm çapındadır. Garip bir şekilde gece çiçek açan bu bitki sfenks güveleri ve bitki özünü besleyen yarasalar tarafından tozlaşmaktadır.

2) Akşamsefası (Mirabilis Jalapa)

Bilimsel olarak, genellikle akşamsefası olarak adlandırılan bu çiçek ayrıca Mirabilis Jalapa olarak bilinmektedir. Sadece akşamları çiçek açarlar ve sabaha kadar çiçekleri sürer. Çiçekleri saat yönünde, kırmızı, pembe, sarı, mavi ve beyaz gibi çeşitli renklerde açarlar, ayrıca dünyanın en hoş kokulu çiçeklerinden biridir.

3) Ayçiçeği

Ayçiçeği, Amerika’nın en iyi yetişen güzel bir gece çiçek açan hoş kokulu çiçeğidir. Adından da anlaşılacağı gibi, Ayçiçekleri alacakaranlıkta açılır ve sabah kapanır. Güzel beyaz-pembe çiçekleri de dolunay gibi görünüyor. Kumlu tırtıl toprağı, Ayçiçeği tohumlarını ekecek en iyi topraktır. Bitki boyu 6 ila 15 metre büyür. Daha sıcak bir sıcaklığa ihtiyaçları var. Ayçiçekleri ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Beyaz-pembe çiçekler, 2-43 inç çapındaki alacakaranlıkta açılır. Ayçiçekleri ayrıca gece boyunca hoş bir koku da veriyor.

4) Melisa (Night Blooming Jasmine)

Gece Açan ÇiçeklerGece çiçek açan melisa, Batı Hint Adaları ve Güney Asya’ya özgü odunsu bir yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Ayrıca bitki gece jasmine ve gece çiçek açan Cestrum olarak da bilinir. Nemli kumlu topraklarda en iyi yetişen, 2 ila 4 metre arasında bir yüksekliğe ulaşırlar. Sıcak aylarda çiçek açarlar ve sadece geceleri açan minik, borulu yeşilimsi beyaz çiçekler üretirler. Ayrıca bu güzel çiçekler güçlü, hoş bir kokuya sahiptirler. Ancak gece bu çiçeğin çiçekleri ve meyveleri toksik elementler içermektedirler. Bu yüzden, çocukların kolayca ulaşamayacağı güvenli yerlerde yerleştirilmelidir.

5) Nilüfer

Dünyada bir dizi gece çiçek açan tropik nilüferler bulunmaktadır. Bu çiçekler gece karanlığında çiçek açarlar ve sabahları kapanırlar. Gece açan tropik nilüferler, mor, mavi, kırmızı, pembe, turuncu ve sarı gibi çeşitli renklerde bulunurlar. Tropikal nilüferler de oldukça büyüktür. 60 cm ila 3,5 metre çapında olabilirler. Sıcaklıkların 65 derece Fahrenheit’in üzerinde olduğu göletlerde en iyi şekilde yetişmektedirler.

6) Çikolata Çiçeği (Berlandiera Lyrata)

Bilimsel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde çoğunlukla otlaklarda ve kayalık kireç taşı topraklarda bulunan gece çiçek açan bitki olan berlandiera lyrata olarak bilinirler. Aynı zamanda hoş kokulu çikolata olarak adlandırılan çikolata kokulu papatya olarak da bilinmektedirler. Çikolata çiçeği sadece ilk geceleri bahardan yaz sonlarına kadar çiçek açarlar. Çiçeklenmeden sonra, sabaha kadar zengin bir kakao kokusu üretirler.

7) Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği bitkisi yağ ve yenilebilir kökler için yetiştirilmektedir. Akşam çuha çiçeği yağı, sağlık için mükemmel olan çok sayıda esansiyel yağ asidi içerir. Bu bitki, Amerika kıtasına özgüdür ve toplamda 145 farklı çuha çiçeği türü vardır. Öyle adlandırılıyor çünkü güzel Gece Açan Çiçeklerçiçekler sadece geceleri açarlar. Çuha çiçeği bitkisi, yüksekliği 3 ila 5 metre kadar büyür ve sapı sağlam ve yumuşak tüylüdür. Bitki temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Parlak sarı renkli çiçekler geceleri çiçek açar ve sabah erken kapandı. Ayrıca çiçekler gece boyunca etrafına kuvvetli koku yayarlar.

8) Nottingham Catchfly

Nottingham catchfly, esas olarak Güney Finlandiya‘nın kayalık kıyılarında ve yamaç sırtlarında bulunan sarımsı beyaz, kır çiçeğidir. Bu çiçekli bitki, ABD‘deki Avrasya avcılığı sineği olarak bilinmektedir. Nottingham avcılığı, ilk olarak İngiltere’deki Nottingham bölgesinde bulunmaktadır ve bu yüzden bu bitki, Nottingham sarayının adını almıştır. Nottingham catchfly haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Çiçekler gündüzleri kapalı kalır ve akşam veya gece geç saatlerde açılırlar. Her çiçeğin 5 sarımsı, dar ve tüylü yaprakları vardır. Çiçekler gece boyunca güçlü bir koku verir, güveler ve böcekleri çeker. Alacakaranlık sırasında Nottingham catchfly çiçekleri daha çekici hale gelmektedir. Bu bitki arka arkaya üç gece çiçek açmaya devam eder. Her gece, bitki tozlaşmayı artırmak için farklı bölgelerde açar.

9) Kokulu Gece Orkidesi

Gece Açan ÇiçeklerKokulu gece orkidesi veya epidendrum gece vakti, Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerine özgü güzel bir gece çiçek açan orkide türüdür. Bu orkideler serin ve ılık koşullarda en iyi şekilde büyürler, yaz ve sonbaharda çiçek açarlar. Çiçeklenme, tek bir bitki üzerinde 2 veya 3 çiçek görülebilir. Gece kokulu orkide çiçekleri uzun, geniş yayma çanak ve yaprakları vardır. Ayrıca çiçekler geceleri güçlü bir koku yaymaktadır.

Kaynakça:
diynatural.com
bobvila.com
wonderslist.com
iscapeit.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku