Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vilnius Nasıl Bir Şehirdir?

0 378

Vilnius, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında resmi olarak tam üye olan Litvanya’nın en önemli ve en popüler şehridir. Vilnius, Litvanya’nın en popüler şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Vilnius, Litvanya için son derece önemli bir yerleşim yeridir. Burası, ülkenin ekonomik ve siyasi merkezi olarak kabul edilir. Ülkenin en önemli turistik şehri de olan Vilnius, bir başka ifadeyle adeta ülkenin kalbi konumundadır. Bakıldığı zaman Baltık şehirleri arasında Tallinn ve Riga ile beraber Vilnius, en önemli 3 şehir olarak varsayılır ve Baltık şehirleri arasında kesinlikle görülmesi tavsiye edilir. 2004 yılında Litvanya’nın Avrupa Birliği’ne tam üyelik gerçekleştirmesi Vilnius’u da çok olumlu bir şekilde etkilemiştir. Şehrin altyapısı Avrupa Birliği fonları kullanılarak restore edilmiş ve işlevsiz olan noktalar yeninden dizayn edilmiştir. Zaten küçük bir ülke olan Litvanya’nın Avrupa Birliği üzerinde ciddi anlamda yük oluşturmaması şehre yapılan yardımın cömertliğini de artırmıştır. Bakıldığı zaman uzun yıllar boyunca Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olan Litvanya’nın o dönem için de çok önemli bir yerleşim yeri olan Vilnius, Sovyetlerce çok önem atfedilen bir şehir olarak karşımıza çıkmıştır.

ÜVilnius Nasıl Bir Şehirdir?lkenin en önemli şehri olan Vilnius, ülke nüfusunun çok büyük bir kesimini kendi sınırları dahilinde tutmaktadır. Vilnius şehir hudutları içinde yaklaşık olarak 550 bin kişi yerleşik olarak ikamet eder vaziyettedir. Baltık şehirleri arasında en büyük ikinci şehir olan Vilnius, aynı zamanda da ülkenin ithalat ve ihracat merkezi olması sebebiyle, son derece önemli bir stratejik konumda kabul edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz mimari ile birçok turisti de bünyesine çeken Vilnius, 1994 yılında UNESCO’nun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Şehrin eşsiz tarihi mimarisini koruma altına almayı amaçlayan UNESCO, 1994 yılında Vilnius şehrini UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Vilnius, resmi kayıtlara göre 1323 yılında yerleşim merkezi olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten 64 yıl sonra ise 1387 yılında şehir hukuki olarak şehir statüsüne kavuşmuştur.

Vilnius, tarih boyunca Prusya, Polonya, Almanya İmparatorluğu, Rusya İmparatorluğu gibi devletlerce fethedilmek için uğraşılan son derece siyasi ve stratejik bir nokta olmuştur. Şehir merkezi sınırları dahilinde yaklaşık 550 bin kişi yerleşik olarak ikamet etse de bunun yanı sıra şehirle iletişim halinde olan çevre bölgeleri de hesaba katarsak yerleşik insan sayısı 800 bin civarında olmaktadır. Şehrin ekonomik hacmi 15 milyar Avro civarındadır. Vilnius, Litvanya ortalamasının üzerinde bir milli gelire sahiptir. Bu anlamda şehrin sınırları dahilinde kişi başına düşen milli gelir 19 bin Avro civarındadır. Vilnius, ayrıca Litvanya’yı dünya ile bağlayan bir şehir konumundadır. Şehirde bir adet uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Şehre havayolu tercih edilerek ulaşılabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku