Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

George Clooney Kimdir?

0 264

George Clooney Kimdir?George Timothy Clooney, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaya sunduğu en büyük sinema sanatçılarından biridir. George Clooney, her ne kadar Amerikan vatandaşı olsa da kökleri, ülke dışına kadar uzanır ve Avrupa’nın önde gelen ülkelere ülkelerinden İtalya’ya kadar varır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en gözde sinema sanatçılarından olan George Clooney daha çok aktör olarak bilinse de ayrıca yönetmenlik, prodüktörlük ve de senaryo yazarlığı da yapar. Bu anlamda oldukça başarılı olarak kabul edilen George Clooney, ülkenin en önemli figürleri arasında yer alır. 6 Mayıs 1961 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan Kentucky’ye bağlı olan Lexington’da dünyaya gelen George Clooney, günümüzde ise, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak yerine Avrupa’da yaşar. Zaten İtalyan kökenli bir göçmen ailesinin çocuğu olarak doğan George Clooney bu sayede İtalyan vatandaşlığına da sahiptir. İtalyan vatandaşlığının bir özelliği de Avrupa Birliği vatandaşlığı özelliğine de sahip oluyor olmasıdır. Bu yüzden George Clooney, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama fikri yerine, Avrupa’da ikamet etmeyi tercih ediyor. Ünlü aktörün İtalya’da birçok evi bulunmasına karşın ayrıca Birleşik Krallık’ta da konutu bulunur.

Bu anlamda yasal ikamet adresi Birleşik Krallık olan George Clooney, ülkenin en gözde kent bölgelerinden olan Berkshire’da yaşar. Bu şehir, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İngiltere içinde yer alır. 1961 yılında dünyaya gelen aktör, henüz 17 yaşında iken kameralar karşına geçer. Bu anlamda Hollywood’un en eski kurtlarından biri olan George Clooney, 30’lu yaşları sonrasında aynı zamanda da en çekici oyuncuları arasında sayılmaya başlanmıştır. Öyle ki, bir anket sonucunda, yaşayan en yakışıklı Hollywood yıldızı seçilmeyi de başarmıştır. Demokrat olduğunu her seferinde açıklayan George Clooney, bunu İtalyan göçmeni olmasına bağlar. Hayatı boyunca sadece iki kez dünya evine giren George Clooney, ilk olarak 1989 yılında Talia Balsam ile evlenmiştir. Bu evlilik 4 yıl sürmüş ve de çift 1993 yılında boşanmaya karar vermiştir. Sonraki evliliği için çok uzun bir dönem beklemiş olan George Clooney, bu arada birçok yıldızla da anılır olmuştur. Flört hayatında sayısız kadına yer verdiği bilinen George Clooney, 2014 yılında bu duruma son vererek, Lübnan asıllı Amal Alamuddin ile dünya evine girmiştir. Beyrut doğumlu olan Alamuddin, Birleşik Krallık pasaportu da taşır ve İngiltere’de avukat olarak çalışır.

George Clooney Kimdir?George Clooney, 2 çocuk babasıdır. Akademi Ödülü de kazanmış olan ünlü yıldız, bu ödülü kazanan sayılı oyuncular arasındadır. Hem aktör hem de yapımcı olarak bu ödüle iki kez layık görülen George Clooney, ilkini 2006 yılında Syriana ve ikincisini ise yapımcı olarak 2012’de Türkiye’de çekilen Argo ile elde etmiştir. George Clooney Hollywood yapımı birçok filmde rol almış ve de bu filmlerin toplam izleyici sayısı milyarları aşmıştır. Ayrıca Altın Küre gibi Oscar sonrasında gelen en önemli ödüllere de çok defa layık görülmesi onu ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu açıkça ortaya koyar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.