Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gerçek Hayata Geçirilen Bilim Kurgu Teknolojileri

1 401

Hemen hemen herkes bir defa da olsa bilim kurgu filmi izlemiştir ve burada gösterilen zaman makineleri, lazer silahları, süper kahramanlar ve görünmez takım elbise gibi birçok hayali teknolojileri görmüşlerdir. Hatta bu filmlere ilgili olan kişiler, bu hayali makineler ve cihazları gerçek hayata geçirmek olasılığı olup olmadığını akıllarının bir köşesinden geçirmişlerdir. Bu yazıda bir zamanların bilim kurgu filmlerinde hayali olup fakat günümüzde gerçekleşen bazı teknolojiler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Adamantium-Wolverine’nin Metali

Gerçek Hayata Geçirilen Bilim Kurgu TeknolojileriAdamantium, Marvel çizgi romanlarında wolverine pençelerinin yapıldığı hayali bir metaldir. Adamantium, kırılmadan muazzam basınç taşıyabilecek en dayanıklı ve güçlü metal olarak tanımlanır. Periyodik tablodaki doğal metaller, mukavemet ve dayanıklılık açısından ona yaklaşmaz. Ancak son zamanlarda Modumetal Company, Adamantium’a yaklaşan bir tasarım yapmıştır.

Modumetal, aynı ağırlık için çelikten yaklaşık 10 kat daha güçlü bir metal üretmiş, nanolaminasyon işlemi ile metali imal etmişlerdir. Bu işlemde, metalik iyonlar, herhangi bir iç mikro kusur veya çatlak olmadan metali imal etmek için katmanlar yapılmasında tam olarak kontrol edilir ve belirlenmiş yerlere yerleştirilebilir.

Süper Kahraman-Dış iskelet

Bilim kurgu çizgi romanlarında örneğin elektrik motorları gibi bir dış iskelet kullanıldığında, makineler kullanarak bir kişinin gücünü artıran bir takım olarak adlandırılır. Deney amaçlı ilk dış iskelet 1960 yılında General Electric Company tarafından geliştirilmiştir. Bu dış iskelet, çeşitli uzuvlara güç vermek için mekanik güç ve hidrolik üretmek için elektrik motorları kullanmıştır fakat askeri ve endüstriyel kullanım için hantal ve tamamen pratik değildir.

Bugün, dış iskeletler hayali değildir, nispeten ordu ve endüstriler tarafından belirli görevler için kullanılmaktadır. 2017 yılında uzmanlar tarafından şu anda dünya çapında birkaç yüz dış iskeletin faaliyette olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzün dış iskeletleri pilleri şarj etmeden birkaç saat çalışabilir ve engelli insanların yeteneklerini geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Savaşlarda kullanılacak birçok askeri sınıf dış iskelet kıyafeti deney aşamasındadır ve yakında piyasaya çıkabilir.

Gerçek Zamanlı Ses Tercümanı

Herhangi bir dilin sesini gerçek zamanlı olarak kendi dillerine çevirebilen bir cihaza sahip olmak turistlerin her zaman hayal ettiği bir araçtır. Ancak, bu tür bir cihazın geliştirilmesinde, herhangi bir dili açıkça tespit ederken birçok zorluk bulunmaktaydı.  Son zamanlarda, başarılı bir şekilde 4 milyon dolar toplayan bir crowdfunding web sitesinde bir başlangıç tasarımı yapılmıştır. Başlangıç aşamasındaki bu tasarımda ses için çeviri için sesi işleyen ve kulağa gönderen mikrofondandan alınarak çeviri için kulak içi kulaklıklara gönderilir. Çeviri süreci o kadar hızlı çalışır ki, çevrilen sesi gerçek zamanlı olarak duyulabilir. Kitle fonlaması sırasında cihazın maliyeti 250 ABD dolarıdır ve Google’ın Piksel çözünürlüğü ile karşılaştırılabilir.

Dokunabilme İmkanı Olan Işık

Normalde ışığa dokunulamaz! Çünkü maddeden yapılmaz ve madde ile etkileşimi farklı farklıdır. Peki, bıçakları lazerden yapılmış Sci-Fi filmlerinde sıklıkla gösterilen ışın kılıçları? Bıçağın sınırlı bir boyutu vardır ve malzemelerin çoğunu kesebilirler ve bir ışın kılıcı, ışık bıçaklarına dokunulmak istenilen bir araçtır! Bu daha önce bilim kurgu silahı olarak düşünülmüştü, çünkü o zaman bu tür silahların olasılığını düşünebilecek hiçbir teknoloji yoktu.

Son zamanlarda, Princeton Üniversitesi’nden bir mühendis, fotonları (ışık paketleri) sağlam bir nesne olarak hareket edebilmeleri için bir noktada kilitlemenin bir yolunu bulmuştur. Deney çok karmaşıktır, hassas makineler içermektedir ve çok küçük bir ölçekte gerçekleştirilmiştir. Ancak uzmanlar, bu fotonları kilitleme yönteminin de teknolojik olarak mümkün olduğu için genişletilebileceği bildirilmektedirler.

Kuvvet Alanı: Uzay Gemilerini ve Uçakları Koruma İçin

Bilim kurguda, bir kuvvet alanı, bir nesneyi çarpışmalardan ve saldırılardan korumak için kapsayan bir plazmadan/enerjiden yapılmış bir alandır. Kendi kendini sürdürebilen bir güç alanı yapma fikri onlarca yıl hayal ürünüdür. Ancak son zamanlarda, Boeing adlı bir şirket, kuvvet alanı oluşumu fikri için bir patent almıştır.

Kuvvet alanında, Boeing, nesnenin etrafındaki sensörler yakındaki bir çarpışma olasılığını veya herhangi bir şok dalgasını tespit ettiğinde, sinyalleri savunma sistemine göndereceğini belirtmiştir. Sinyali aldıktan sonra savunma sistemi, nesnenin etrafında bir plazma tabakası oluşturmak için havayı olası çarpışma veya şok dalgası yönünde ısıtacaktır. Plazma tabakası, çarpışan malzemeyi saptıran veya gelen şok dalgasını yansıtacak bir kalkan gibi çalışacaktır. Boeing yeni bir fikir önermiş ancak bunu gerçekleştirmek için teknolojiyi geliştirmemiştir.

Hologram Projektör: Gerçek 3D Nesneleri İzlemek İçin

Gerçek Hayata Geçirilen Bilim Kurgu TeknolojileriHologram Projektör havadaki nesnelerin 3D görüntüsünü oluşturur ve bir bilimkurgu cihazı olarak kabul edilir. Ancak bugün bir hologram görüntülemek için bazı hileler kullanan birçok cihaz geliştirilmiştir. Son zamanlarda, Brigham Young Üniversitesi uzmanları teknolojik bir fikir geliştirdi ve gerçek hologram projektörü gösterdi.

Yeni geliştirilen hologram, havada net bir şekilde izlenebilen nesnelerin 3D görüntüsünü yansıtabilir. Uzmanlardan oluşan ekip, havada çok küçük kağıt parçalarını kaldıran bir tür traktör kiriş cihazı kullanmıştır. Küçük kağıt parçaları, görüntünün yapısına göre konumlara sürüklenir. Bundan sonra, kâğıt parçacıklarını aydınlatmak ve renkli bir hologram yapmak için 3 farklı renkteki (RGB) lazerler kullanılır.

Cyborg Olmak

Bilim kurguda, makinelerin yardımıyla fiziksel veya zihinsel yeteneklerini arttıran herhangi bir kişiye cyborg denilmektedir. Gerçek dünyada, bir kişinin yeteneklerini artıran veya geri kazandıran bu tür cihazlarla ilgilenen bilime sibernetik denir. Son zamanlarda, birçok Gerçek Hayata Geçirilen Bilim Kurgu Teknolojilericrowdfunded girişim, bir kişinin koku ve görme gücü duygusunu geliştirmek için çeşitli cihazlar geliştirmiştir. Cyber Nest, teknolojik olarak gelişmiş sibernetik cihazların geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Son zamanlarda, bir kişinin Dünya’nın manyetik alanını algılamasını ve yön fikrini almasını sağlayan bir cihaz geliştirmişlerdir.

Cryonics: Dondurarak Ölümsüzlük

Bazı bilimkurgu uzay filmlerinde, yolcuların kapsüllerde uyudukları ve hedeflerine ulaşana kadar vücutlarını dondurduklarını görmek mümkündür. Bir zamanların hayali olan bu durum iken günümüzde bilim adamları canlı bir şeyi koruma konusunda iyi bir ilerleme kaydetmişlerdir. Bilim canlı bir şeyi koruyarak ve saklayarak, canlı tutmayı cryonics olarak tanımlar. Bir vücudu donma sıcaklığında korumak için, önce vücuttaki su antifriz ile değiştirilir. Daha sonra, vücut çok düşük sıcaklıkta bir depoya yerleştirilir, bu örneğin sıvı azotla dolu bir tank olabilir. Bilim adamları henüz tüm insan vücudunu koruyacak ve canlandıracak seviyeye ulaşmadılar. Ancak, bazı araştırmacılar organları uzun süre başarıyla korumayı başarark başarıyla insan vücuduna naklettiler.

Air Touch: Baş Üstü Ekranı

Head-up ekran, ekranı izlemek için uzağa bakmaya gerek olmayan bir ekran türüdür ve her zaman gözlerin önünde. Bu tür ekranın bir bilim kurgu örneği olarak Azınlık Raporları filminde uygulanmıştır. Bu filmde, baş üstü ekranının havada oluştuğu gösterilmektedir ve dokunma algılama özelliğine sahiptir; havada ekranla etkileşime girebileceği anlamına gelir. Son zamanlarda, Çin’de bulunan bir şirket, kafa üstü ekran için özel gözlükler geliştirdi ve aynı zamanda hava dokunma algılama yeteneğini de kullanmaktadır. Şirket, gözlüğün boyutunu küçültmeye çalışmaktadır, böylece boyutu günlük güneş gözlüklerine benzemektedir.

Güçlü Lazer Tabancası

Lazer silahı, en çok Star Wars filmlerinde gösterilen en hayali silahlardan biri olmuştur. Hayali bir silah olarak gösterilmesine rağmen, bilim adamları bunu gerçeğe dönüştürmek için zaten uzun zamandır çalışmaktadırlar. Yıllar önce, gökyüzünde uçan küçük insansız uçakları vurmak için kullanılan çeşitli lazer silahları bulunmaktaydı. ABD ordusu, hedefe ulaşmadan önce havada gelen nükleer füzeyi yok edecek kadar güçlü lazer geliştirmekle daha fazla ilgilenmektedirler. Bu tür güçlü lazerler deneme aşamasındadır ve ABD ordusu yakın gelecekte bu silahı yerleştirmeyi umut etmektedirler.

Kaynakça:
https://www.networkworld.com/article/3109162/10-sci-fi-technologies-we-are-close-to-having.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Serkan Gür diyor

    ışınlanmadan görünmez olmaya kadar pek çoğu uygulanacak gibi durmakta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku