Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler

0 572

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış BilgilerII. Dünya Savaşı’nın son aşamasında sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945’te Hiroşima ve Nagasaki kentleri Birleşik Devletler tarafından düşürülmüş ve atom bombaları ile bombalanmıştır. O zamandan beri, dünyanın birçok yerinde farklı ülkeler tarafından çeşitli nükleer tehditler devam etmektedir. Yine de, nükleer savaş başlıklarını depolayan bütün bu yıllardan sonra doğrudan bir nükleer saldırının tek kurbanı Hiroşima ve Nagasaki olmuştur. Hiroşima ve Nagasaki kentleri hakkında duyulmamış bilgileri sizler için derledik.

1) Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarından sonraki yıllarda hayatta kalanlar sağlık araştırmalarında şimdiye kadarki en uzun çalışılan gruplardan biri haline geldi. Radiation Effects Research Foundation adlı bir Amerikan-Japon ortaklığı, bombalamaların yaklaşık 94 bin kurbanını inceledi.
2) Atom bombasının patlamasıyla tekrar çiçek açan ve ilk çiçek olan zakkum, kentin resmi çiçeği olmuştur.
3) Son bilimsel araştırmalara göre, hayatta kalanlar ortalama 210 milisivert radyasyon almış olup, bir röntgen taraması yaklaşık 2 milisivert’lik bir doz sağlar ve ABD genelinde uçmak yaklaşık 40 milisevert doz sağlar.
4) Nükleer saldırının yapıldığı gün Nagasaki nüfusunun yaklaşık 260.000 olduğu tahmin ediliyor. Bugün, Nagasaki yaklaşık yarım milyon insanın yaşıyor. Hâlâ Japonca terimlerle batık bir kasaba olarak kabul edilmektedir.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler5) Hiroşima’daki bomba sitesinden yaklaşık 1 mil uzaklıkta bulunan altı ginkgo ağacı patlamada aşırı hasar gördü. Şaşırtıcı bir şekilde, hepsi kurtuldu ve yanmış gövdelerinden kısa sürede yeni tomurcuklar çıktı. Sonuç olarak, ginkgo ağacı artık Japonya’da umut sembolü olmuştur.
6) Hiroşima’da patlayan ilk bombadan sonra, daha sonra Nagasaki’ye ikinci patlama gerçekleşti. Her iki bombalamadan da 165 kişinin hayatta kaldığı öğrenildi.
7) Mayıs 2016’da Barack Obama, Hiroşima’yı ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Hiroşima Barış Anıtı Müzesi’ni ziyaret etti ve atom bombasının kurbanlarını anmak için Hiroşima Barış Anıtı Parkı’ndaki cenotafda çelenk koydu.
8) 1955 yılında Nagasaki Barış Parkı, Nagasaki’deki orijinal bomba sitesinde açıldı. Kuzeyde, yerel heykeltraş Seibo Kitamura tarafından yapılan 30 ton’luk Barış Heykeli yer alıyor. Tüzüğün sağ elinin, nükleer silah tehdidine işaret etmek için yukarı kaldırıldığı, yatay olarak uzatılan sol elin barış simgelediği söyleniyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler9) Hiroşima ve Nagasaki’nin atom bombalarında hayatta kalan kurbanlar için Japonca kelime Hibakusha’dır. Kelimenin tam anlamıyla “patlamadan etkilenen insanlar” olarak geçiyor.
10) Hiroşima Bölgesi’nin başkenti olan Hiroşima, ünlü Japon otomobil üreticisi Mazda Motor Corporation’ın merkezidir.
11) Her yıl 6 Ağustos’da, Hiroşima Barış Anıtı Parkı Hiroşima Barış Anıtı Töreni’ni elinde tutuyor. Konuşmalar Japonya Başbakanı ve Hiroşima Belediye Başkanı tarafından yapılıyor ve tam 8: 15’de (patlama anında) kurbanlar için bir dakikalık saygı duruşuna geçiliyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler12) 2011’de Japonya, Hiroshima ve Nagasaki’nin bombalar tarafından yok edildiği gibi yüzlerce sahil kasabasını ve köyünü yıkıcı bir tsunami tarafından vuruldu. Tsunami kaynaklı alanların fotoğrafları, bombardıman sonrasında Hiroşima ve Nagasaki’de çekilen resimlere rahatsız edici şekilde benziyor.
13) Nagasaki, 2005 yılında çevreleyen Koyagi kasabaları, Iojima, Nomozaki, Sanwa, Sotome ve Takashima’nın birleşmesiyle birlikte önemli ölçüde genişledi.
14) Birçok bilim adamının dahil olduğu, moleküler biyolog Bertrand Ürdün tarafından yapılan bir araştırma, Hiroşima ve Nagasaki ölümlerinin ortalama ömrünün radyasyona maruz kalmayanlara kıyasla sadece birkaç ay azaldığını söylüyor.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler15) Hiroşima, tüm nükleer silahların kaldırılmasını savunmaya devam ediyor ve şehrin Belediye Başkanı, dünya çapındaki şehirleri ve vatandaşları 2020 yılına kadar nükleer silahları yok etmek ve ortadan kaldırmak için seferberliği ilan eden uluslararası bir belediye başkanlığı organizasyonu olan Barış İçin Belediye Başkanlığını yapıyor.
16) 1958 yılına kadar Hiroşima nüfusu 410.000’e ulaştı ve sonunda savaş öncesi seviyeyi geçti. Bugün, şehir 1.2 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.
17) Japonya’nın Kyushu adasının (ülkenin Çin’e en yakın limanı olan) batı kenarında uzanan Nagasaki, “uzun pelerin” olarak çeviriyor.
18) Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarının kurbanlarının yaklaşık % 10’unun Koreliler olduğu tahmin edilmektedir. Çoğu, Japon askeri için silah ve mühimmat üreten zorunlu işçilerdi. Bugün, her iki şehrin hala çok büyük Koreli toplulukları var.
19) Popüler inancın aksine, Hiroşima ve Nagasaki kurtulan çocukları arasında sağlıkta veya mutasyon oranında herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir.
20) Hiroşima’nın merkezinde Hiroşima Valiliği Ticari Sergisi olarak bilinen özgün bir binanın yıkımı, şu anda Hiroşima Barış Anıtı Parkının bir parçası olan A bomb Dome, 1996’da Dünya Mirası Listesi’nde tescillenmiştir.

Hiroshima ve Nagasaki Hakkında Duyulmamış Bilgiler21) Hayatta kalan çocuklar, başta radyasyon hastalığının sonuçları hakkında halkın bilgisizliğinden dolayı, şiddetle ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Birçok Hibakushas’ın evlenmesi veya iş bulması, radyasyon hastalığının kalıtsal ya da bulaşıcı olduğuna inanan halkın çoğunun olduğu için çok zor oldu. Fukushima Afetinden birçoğu aynı ayrımcılıkla karşı karşıyadır.
22) Bombaları izleyen on yıllar boyunca, ebeveynlerin gelecekteki kanunların Hibakushas (hayatta kalanlar) olup olmadığını öğrenmek için özel dedektif tutması alışılmadık bir şey değildi.
23) Bombalamaların patlamaları o kadar güçlü ki, yakılmış insanların ürkütücü gölgeleri basamaklara, kaldırımlara ve duvarlara basıldı. Bu unutulmaz izlenimler patlamanın sıcaklığı yüzünden oluştu bu da patlamanın bir kısmını emen cisimlerin ve nesnelerin çizgisini değiştirdi. Bu gölgelerden bazıları hala Hiroşima Barış Anıtı Müzesinde görülebilir.
24) İkonik devasa canavar olan Godzilla, ilk olarak Hiroşima ve Nagasaki bombalamalarında bir metafor olarak düşünülmüştü.
25) Çoğunlukla düz Hiroşima’daki korkunç yıkımın aksine, Nagasaki’deki ölüm ve tahribatın büyük ölçüde insanların yaşadığı yere bağlıydı. Koba Dağı tarafından korunanlar, bu yıkımlardan kurtulmuş oldu.

Kaynakça:
https://list25.com/25-shocking-facts-about-hiroshima-and-nagasaki-today/5/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku