Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Girişimcilikte Yaratıcılık Nedir, Neden Önemlidir?

Large and colorful light bulb sketch surrounded by smaller business icons and words drawn on a concrete wall.
0 2.116

Girişimciler iş dünyasında başarılı olmak için yaratıcılığa ihtiyaç duyarlar çünkü yaratıcılık üretkenlik için şarttır. Neyse ki bu yeti öğrenilebilir ve sonradan kazanılabilir. Girişimcilik karmaşık bir kariyer yoludur. Girişimcilikte bireylere tutku ve kararlılık gibi yardımcı olabilecek birçok özellik vardır. Bununla birlikte, özellikle bir özellik diğer her şeyden daha değerli olabilir ve bu da yaratıcılıktır Mesela tüm dünyada sporcuların yüzyıllardır kullandığı bir spor malzemeyi üretmek için gereken hayal gücü ve yaratıcılıktır. Ya da spor içecekleri üreten bir girişimci nefroloji ve futbol gibi birbirinden apayrı iki uzmanlık dalını birleştirerek bu içeceği icat etmiştir. İşte örneklerde verildiği gibi bir girişimcinin yaratıcı olması işinin başarısı için çok önemli bir avantajdır. Bu yazıda girişimcilikte yaratıcılığın ne olduğu ve önemi üzerine bilgiler bulunmaktadır.

İşletmede Yaratıcılığın Rolü Nedir?

Girişimcilikte Yaratıcılık Nedir, Neden Önemlidir?Yaratıcılık önemlidir, çünkü bir nevi inovasyona benzemektedir. İş dünyasında çok fazla rekabet var ve sadece bir adım önde kalabilenler başarılı olabilmektedirler. Bir işletme yaratıcı potansiyelini ortaya çıkardığında, bu sahip olduğu bakış açısı ona bir adım öteye taşıma fırsatı yaratır. Ayrıca, işletmenin amacını ve hedeflerini hatırlatabilir.
Kuruluşlar bugün oldukça rekabetçi, küresel bir ortamda faaliyet göstererek yaratıcılığı çok önemli hale getirmektedir. Yaratıcılık, büyük fikirleri besleyen, çalışanların düşünce tarzını zorlayan ve yeni iş fırsatlarına kapı açan durumdur. Yaratıcılık ve inovasyon genellikle bu nedenle birbirinin yerine kullanılır, ancak iki ayrı kavramdır.
İnovasyon sadece bir şey değil birçok yetkinlik durumudur. Yaratıcılık farklıdır çünkü yaratıcılık yenilikçi olmanın bir mekanizmasıdır. Bir kişi harika fikirlere sahip olabilirs, ancak yenilikçi olmayabilir. İşletmelerde yaratıcılık, üst düzey liderlik tarafından öncelik verilmesi gereken önemli bir ilk adımdır. IBM’in 1.500’den fazla üst düzey yönetici hakkında yaptığı bir araştırmada fikir birliği olduğu görülmektedir. Yaratıcılık, gelecekteki iş başarısı için bir numaralı faktör olarak belirtilmektedir. Diğer faktörler olan yönetim disiplini, dürüstlük ve hatta vizyonun üstündedir.
Bunun bir nedeni: Yaratıcı liderler belirsizlik konusunda daha rahatlardır. Ve endüstriler gelişmeye devam ettikçe, iş hedeflerinin ve önceliklerinin değişmesi gerekecektir. Ankete katılan 10 CEO’dan sekizi endüstrilerinin önemli ölçüde daha karmaşık hale gelmesini beklediklerini dile getirmektedirler ve bu anlamda yaratıcılık büyük bir avantajdır. Bununla birlikte, sadece yüzde 49’u kuruluşlarının dönüşümü ele alacak donanıma sahip olduğundan eminlerdir.Girişimcilikte Yaratıcılık Nedir, Neden Önemlidir?
Mesela Apple gibi birçok perakendeci, deneyimler yaratarak bu meydan okumaya çıkmaya çalışmaktadır. Örneğin Starbucks’ı ele alalım. Müşteriler mevsimlik içeceklerden fazlasını ziyaret eder; ve özellikle ambiyans için orayı tercih etmektedirler. Sıcak, davetkar iç renk dekorasyondan, alternatif müziğe ve çoğu zaman bir mahalleden ilham alan mobilyalara veya sanata kadar pek çok şey, markanın tezgahın arkasında sattığından daha fazlasını müşterilerine sunmaktadır.
Mesela Target başka bir örnektir. Bu zincir yakın zamanda 1.800’den fazla mağazasını nasıl yeniden tasarlayacağını planladığını açıklamıştır. Bir değişiklik, alışveriş yapanların iki mağaza girişinden birini seçerek kendi maceralarını seçebilecekleri bir markadır. Birincisi, müşterileri, kendi kendine ödeme şeritleri ve herhangi bir çevrimiçi sipariş alma seçeneği içeren, kap ve seçebilecekleri yiyecek, şarap ve bira dükkanına götürecektir. İkinci giriş, müşterileri mağazanın diğer güzellik, moda, ev ve elektronik alanına götürmektedir. Bu markalar deneyimlerini satmaktadırlar ve bu deneyimlerin iyi tasarlanmış olması gerekmektedir. İşte yaratıcılık buna katkıda bulunur ve iyi tasarıma ilham vermektedir.

Girişimciler Yaratıcılığı Nasıl Geliştirebilirler?

Girişimci yaratıcı olmadığını düşünse bile, bu öğrenebilir. Kişi içinizde yaşayan yaratıcılığı nasıl kullanacağını öğrenmesi için yaratıcılığı incelemesi gerekir. Girişimcilerin beynini yenilemeleri ve yeni fikirleri düşünmek için bilgisayar ekranından kalkmaları ve uzaklaşmak gibi kendi yaratıcılıklarını geliştirmesinin birçok basit yolu vardır. Bir girişimci aklına gelen her yeni fikri yazmalıdır. Önemsiz görünse bile hiçbir şeyi atlamamalıdır. Iraksak düşünme yaratıcı fikirler üretir ve her düşünceye dikkat ederek farklı düşünmenin önünü açmış olmalıdır.

Yaratıcılığın Faydaları

Cade Miles ve World Housing Solution’ın kurucusu ve CEO’su Ron Ben-Zeev, yaratıcılığın neden bu kadar güçlü bir girişimci güç olduğu ve başlangıç ortamında en iyi nasıl kullanılabileceği hakkındaki düşüncelerini paylaşmıştır. Bu düşünceler şu şekildedir:
• Yaratıcılık yaşamda zekâdan daha büyük bir başarı göstergesidir: Çoğu eğitim kurumu ve işletmesi hala zekaya yaratıcılık konusunda değer vermektedir. Bununla birlikte, zeka özneldir ve yaratıcı bireyler, bu yaratıcılık uygun şekilde kullanıldığında bir şirkete büyük faydalar sağlayabilir. Ben-Zeev, bunun sokak zekasına karşı kitap zekası tartışmasına benzemektedir. New York’ta zeki olduğu düşünülen bir kişi, bu ortamda hayatta kalmak için gerekli bilgiye sahip değilse Amazon ormanında ölebilir. Şeklinde açıklama yapmıştır.

• Yaratıcılık gelişmek için yapıya ihtiyaç duyar: Yaratıcı problem çözme, son derece odaklanmış ve disiplinli bir düşünce ile kullanıldığında en iyi sonucu verir. İşin püf noktası titiz ama sert değildir. Yaratıcılığı inceleyen bilim adamları, yaratıcı atılımlar yapmak için yakınsak ve ıraksak olmak üzere iki düşünme tarzını birleştirmenin gerekli olduğunu söylemektedirler. Yakınsak düşünme son derece analitiktir ve mevcut veriler ışığında doğru bir çözüme ulaşmaya odaklanırken, farklı düşünme birçok olası çözümü keşfederek yaratıcı fikirler üretir. Bir başlangıç, yakınsak düşünme tarzlarıyla doğru yaratıcı gerginliği korumak için farklı düşünme yollarının geniş bir zaman içinde inşa edilmelidir.

Girişimcilikte Yaratıcılık Nedir, Neden Önemlidir?• Yaratıcılık öğrenilebilir: Herkesin yaratıcı potansiyeli vardır ve yaratıcı düşünce süreci geliştirilebilir ve güçlendirilebilir. Yeni hobiler ve beceriler öğrenmek, yeni sinir ağlarını yerleştirmek için harika bir yoldur, ancak yeni bir sanat formu öğrenmek, yaratıcı problem çözme becerileri geliştirmede zihni eğitmek için en iyi yöntemlerden biridir. Sanat, farklı düşünmenin kullanılmasını gerektirir. Ek olarak, Ben-Zeev, gözlemleyebilir ve başkalarından öğrenile bilineceğini savunmaktadır. Kişinin kendini uzmanlık alanı ile sınırlamaması gerekir.

• Yaratıcılık en iyi disiplinlerin kesişim noktasında gerçekleşir: Çığır açan keşiflerin çoğu, iki veya daha fazla disiplin çarpıştığında ortaya çıkar. Çoğu insan çarpışmalardan korkar, ancak yaratıcı çarpışmalar teşvik edilmelidir, çünkü bir sorunu yeni bir perspektiften görmenize izin verirler. Yaratıcı problem çözenler genellikle iki farklı uzmanlık alanını birbirine bağlayabilir ve potansiyel çözümleri bir alandan ilgisiz bir alana çevirebilir.

• Yaratıcılık bir armağandır: Kişi bir girişimciyse veya girişimci olma vizyonu varsa, olasılıklar doğuştan gelen yaratıcılığa sahip olan birkaç kişiden biridir. Sadece bu dallanma ve orijinal bir iş kurma fikirlerine sahip olmak yaratıcılık ile övünür. Girişimcilerin bir şirket kurmasının tüm nedenleri, en başta bir tane öngörmüş olmalarıdır. Yaratıcılık olmadan, fikir veya vizyon yoktur. Ben-Zeev, genellikle, bir sorunu şu anda piyasada bulunan herkesten daha akıllı, daha iyi, daha verimli bir şekilde çözebileceklerine inanan kurucuların vizyonu tarafından yönlendirilir şeklinde düşünmektedir. Çözümü görselleştirme ve geliştirme ve uygulama yeteneği, şirketleri başlatan ve yönetenleri körükleyen şeydir. Bu, yaratıcılıklarının arkasındaki itici güçtür.
Yaratıcı bir düşünce süreci önemli olmakla birlikte, bir girişimcinin ihtiyaç duyduğu tek özellik değildir, aynı zamanda bir tür resmi eğitime de ihtiyaçları vardır. En başarılı insanlar kendi alanlarında uzman kişilerdir. Kalıcılık ve dayanıklılık önemlidir, çünkü en iyi girişimci bile başarısızlıkla karşı karşıyadır. Sorun başarısız olmakla ilgili değil, başarısızlıkla ilgili öğrenilen ders ve geri dönme yeteneği önemlidir. Girişimciler, sunulduğunda fırsatları görebilmeli ve bunlardan yararlanabilmelidir. Bu fikirleri ve vizyonları uygulamak en önemli faktördür ve hayallerin peşinden gitmek gerekir.

Kaynakça:
https://www.cleverism.com/why-creativity-is-so-crucial-for-entrepreneurs/
https://www.researchgate.net/publication/46510531_The_Role_of_Creativity_in_Entrepreneurship

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku