Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mango Tohumundan Elde Edilen Yağın Sağlık Açısından Faydaları

0 604

Mango tohumu yağı, Magniferia indica isimli meyvenin çekirdekten elde edilen yağıdır. Yağın rengi açık sarıdır ve mango yağı, mango çekirdeği yağı veya mango tohumu yağı olarak da adlandırılır. Bu meyve tohumu yağı, oda sıcaklığında yarı katı hale gelir ve güneş bakım balsamlarında, bebek kremlerinde, nemlendirici ürünlerde ve saç ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Erime noktası 90-108 ° F (3242 ° C) ‘dir. Evde tohumların kabuğunu çıkarıp zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile karıştırılarak da pratik olarak hazırlanabilir. Bu karışım yaklaşık 7 ila 10 gün güneş ışığı altında bir cam kavanozda saklanabilir.

Mangonun Tarihi

Mango Tohumundan Elde Edilen Yağın Sağlık Açısından FaydalarıMango ağacı, Doğu Hindistan’ın güneyine özgüdür. Anacardiaceae ailesine aittir, kaju ve fıstık ağaçlarının akrabasıdır. Mango tohumları, İranlı tüccarlar tarafından Orta Doğu’ya taşınmış ve 16 yy.’da Portekizliler tarafından, faring deniz yoluyla Afrika’ya tanıtılmıştır. 1700’lerde Brezilya’ya seyahat eden kişilerle birlikte Orta Doğu, Asya, Güney Amerika ve Doğu Afrika’ya yayılmıştır. Mango, 19. yüzyılın başlarında Meksika‘ya ve 1860’ta Kuzey Amerika’ya yayılmıştır. ABD’de satılan mango Ekvador, Meksika, Brezilya, Peru, Haiti ve Guatemala’da yetiştirilmiş ve ticaretine başlanılmıştır. Bu ticaretin başlaması ile sonrasında da günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir.

Mango Tohumu Yağının Sağlık Faydaları

Meyvelerin kralı olarak da bilinen Mango, tatlı bir meyveden daha fazlasıdır. Sadece meyvesi, çekirdeği, çiçeği ve kabuğunun değil, aynı zamanda yağının da çeşitli sağlık yararları olduğu bilinmektedir. Gutli olarak da bilinen mango tohumu, genellikle toz halinde tüketilir veya yağ ve tereyağı haline getirilir. Genellikle atılan veya ihmal edilen tohum veya çekirdek, mangonun tam ortasında büyük boyutlu kremsi beyaz renktedir. Bu büyük çekirdek yoğun bir besin ve antioksidan kaynağı içerir. Tek yapılması gereken onları temizleyerek, toz, macun veya tereyağı ile karıştırmaktır. Mango gutli yenilebilse de, tipik olarak olgunlaşmamış mangolarda bulunmaktadır. Çünkü mango olgunlaştıktan sonra, tohum sertleşme eğilimindedir ve bu şekilde olunca sadece toz halinde kullanılabilir. Mango yağı, mango tohumundan elde edilmekte ve aşağıda listelenen sağlık yararları sunmaktadır:

Kolesterol Dengesi

Mango tohumları, vücuttaki kan dolaşımını teşvik ederek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler diyetlerine Mango yağı eklemelidirler.

Diyabet Riskini Önler ve Kan Şekerini Düşürür

Mongo Tohumu yağında bulunan aktif maddenin, kan dolaşımındaki glikoz seviyesinin emilimini azaltmak için çok yararlı olan ve kan şekerini kontrol etmek için yararlı olan insülin üretimini teşvik etmeye yardımcı olduğu farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde böylece diyabeti önler. Mango tohum yağının en güzel yanı, glisemik indeksinin çok düşük olmasıdır, bu demek oluyor ki mango tohumu yağı tüketimi kandaki glikoz seviyesini yükseltmemektedir. Böylelikle hali hazırda şeker hastalığından muzdarip olanlar, bu yağı günlük diyetlerine herhangi bir endişe duymadan düzenli olarak ekleyebilirler. Enerji seviyesini koruyarak kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu için şeker hastalarına faydalıdır. Vücuttaki glikoz emilimini yavaşlatır.

Sivilceleri Azaltır

Mango tohumu yağı, ciltteki sivilce görünümünü azaltır. Bu yüzden düzenli olarak kullanılması akne ve sivilce problemi olan kişilerin şikâyetlerini azaltmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur

Mango yağı, cilt için olağanüstüdür, cildin görünümünü ve ton farkını azaltmaya yardımcı olur. Mango’nun meyveleri ve tohumları, kiloyu etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olur. Çeşitli vitamin ve besinlerle yüklü olduğu için vücudun kan dolaşımını ve metabolizmasını destekler.

Yüksek Miktarda Antioksidan İçerir

Mango tohumu yağının sağlık için çok yararlı olan yüksek miktarda antioksidan içerdiği farklı çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Antioksidan, çeşitli kanser türlerinin önlenmesine, yaşlanma etkisi riskini azaltmaya ve vücudun bağışıklığının artmasına yardımcı olur.

Göz Sağlığını Geliştirir

Vücutta A vitaminine dönüşen mango tohumu yağında bulunan yüksek miktarda beta-karoten nedeniyle retina hasarını önlemede oldukça faydalıdır. Bu vitamin A’nın yanı sıra, göz hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan koruyan bir antioksidandır. Mango tohumu yağı tüketiminin sarı nokta hastalığı, gece körlüğü, kataraktı vb. göz problemlerini önleyebileceği, farklı çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Kepeği Önler

Mango tohumlarının kepekten kurtulmaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Mango tohumu yağı parlak ve güçlü sahip olabilmek için saçlara uygulanabilir. Ayrıca hardal yağı ile karıştırıp birkaç gün güneşte bırakılan karışım, saçlarda erken beyazlamayı önlemeye yardımcı olabilir. Mango yağı ayrıca kepek tedavisinde de kullanılır. Mango tohumu yağı ile saça masaj yaparak yaklaşık 10 dakika saçta bekletilmelidir. Bu şekilde aynı zamanda saç derisini de besler.

İshal Riskini Azaltır

İshal durumunu iyileştirmek için günde en az iki kez mango tohumu tozu alınması faydalı olacaktır. Toz haline getirmek için tohumların iyice kurutulduğundan emin olunmalı, toz balla karıştırılmış olarak bir gram civarı tüketilmelidir.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Mango Tohumundan Elde Edilen Yağın Sağlık Açısından FaydalarıMongo Tohumu yağı, sindirim sağlığı için çok iyi olan diyet lifi açısından oldukça zengindir. Badem Yağında bulunan lif, bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur ve yiyeceklerin sindirim sisteminden düzgün bir şekilde geçmesini sağlar. Aynı zamanda dışkıya hacim eklemeye ve dışkının vücuttan zamanında uygun şekilde atılmasına yardımcı olur. Kabızlık, gaz, şişkinlik, ülser vb. Gibi çeşitli sindirimle ilgili sorunları önler.

Güneş Hasarını Önler

Karakteristik UV filtrasyon özellikleri nedeniyle güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu krem olarak kullanılabilir. Güneşin yıkıcı ışınlarından kaynaklanan cildin zarar görmesini engeller. Mango tohumu yağının içeriğindeki yüksek miktarda antioksidan özelliğinden dolayı çeşitli güneş kremi losyonlarında kullanılmaktadır. Bu faydası farklı çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Kanser Riskini Önler

Mango yağı, meme ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmak oldukça faydalıdır. Mide, meme ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olan, mango tohumu yağının anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bunun dışında güçlü bir antioksidan olan C Vitamini ve A Vitamini bakımından oldukça zengin olan bu yağ, serbest radikallere karşı savaşır ve sağlıklı hücrelere her türlü oksidatif zarar vermesini engeller. Bu serbest radikaller, kanserin ana nedenidir.

Kardiyovasküler Hastalıklardan Korur

Mango tohumlarının ılımlı tüketimi, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon gelişme riskini en aza indirmek için faydalıdır.

Sağlıklı Cilt Yapısını Destekler

Mango tohumunun mükemmel bir nemlendirici olduğu bilinmektedir. Tohumdan elde edilen tereyağının, mağazadan satın alınan yağlı losyonların çoğundan daha iyi olduğu belirtilmektedir.

Mango Tohumundan Elde Edilen Yağın Sağlık Açısından FaydalarıŞeker Hastaları İçin Faydalıdır

Mango tohumları, makul miktarlarda yenildiğinde kan şekeri seviyesini düşürdüğüne dair çalışmalar mevcuttur. Glikoz emilimini azaltmak için bağırsaklardaki ve karaciğerdeki enzimleri değiştirebilir.

Mango Yağının Geleneksel Kullanımlar

• Losyonlarda cildi nemlendirmek ve beslemek için kullanılır.
• Cildin kurumasını engeller ve cilt bakımında kullanılır.
• Cilt iltihabını azaltır, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini iyileştirir.
• Saç dökülmesini önlemek ve saç beyazlamasını geciktirmek için günlük olarak kullanılabilir.
• Ayrıca saçlara siyah, uzun ve parlak görünüm kazandırır.
• Yüksek D, A vitamini, antioksidan, fitokimyasallar ve beta-karoten içeriği sayesinde, cilt üzerindeki siyah noktaları, koyu lekeleri etkili bir şekilde giderir ve lekeleri tedavi eder.
• Ayrıca sivilce, egzama ve deri iltihabı gibi çatlakları, yara izlerini ve kızarıklıkları da iyileştirir.
• Böcek ısırıklarından kurtulma sağlar, kaşıntılı, iltihaplı ve soyulmuş cildi yatıştırır.
• Kırışıklıkları ve çizgileri silen yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.
• Mango tohumu yağı şampuan, sabun ve losyon gibi kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.
• Oda sıcaklığında yarı katıdır bu sayede bazı uygulanmalarda pratiktir.
• Güneş kremlerinde, bebek kremlerinde, nemlendirici ürünlerde ve saç ürünlerinde kullanılmaktadır.
• Saç derisindeki kepeği giderir ve besler.

Mango Tohumu Yağı Kullanmanın Riskleri

Mango tohumu yağı kullanımında riskleri minimize etmek için şunlara dikkat edilmelidir:
• Mangoya alerjisi olan kişiler bu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.
• Orta seviyelerde kullanılmalıdır.
• Aşırı kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.
• Kullanmadan önce bir yama testi yapılmalıdır.
• Hamile ve emziren kadınlar kullanım için sağlık pratisyenine danışmalıdır.
Zengin ve antioksidan içeriği ile mango çekirdeği yağı, pek çok sağlık yararı sunmaktadır. Bu faydaları bilinmediği durumlarda meyve yenildikten sonra çekirdek atılmakta ve ziyan edilmektedir. Oysa evde pratik bir uygulama ile bu çekirdeği değerlendirmek ve mango yağının eşsiz faydalarından yararlanmak mümkündür.

Kaynakça:
http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-mango-seeds-for-skin-hair-and-health/#gref
http://www.trustedhealthproducts.com/blog/skin-care/magnificent-benefits-mango-seed-oil
https://www.ndtv.com/food/mango-kernels-or-gutli-benefits-you-must-know-it-s-more-than-just-a-seed-1842506

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku