Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

0 332

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?Giyilebilir teknoloji, üzerimize giyebildiğimiz teknolojik aletlerin genel adıdır. Fakat burada belirgin bir ayrım bulunmaktadır. Üzerimize giydiğimiz bir aleti giyilebilir teknoloji içerisine dâhil edebilmemiz için, akıllı sensörlerin gelen bilgileri akıllı cihazlara bağlanarak iletebilmeleri gerekir. Bu durum şu şekilde daha iyi açıklanabilir. Mesela, günlük olarak kullandığımız kulaklıkları da üzerimize giyeriz. Ancak bunlar giyilebilir teknoloji içerisine dâhil edilemezler. Çünkü gelen bilgiyi akıllı cihazlara aktarma gibi bir özellikleri yoktur.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?Bu Aletler Nasıl Giyilir?
Giyilebilir teknoloji içerisine dâhil edilen ürünlerin çoğu bileklere giyilebilmektedir. Ancak aynı zamanda boyuna asılan ve vücuda tutturulan modeller de mevcuttur. Yine giyilebilir teknoloji ürünleri arasında; bileklikler, yüzükler, saatler ve kolyeler de sayılabilir.
Giyilebilir Teknoloji Ürünleri
Giyilebilir teknoloji ürünleri; kilo kaybı, gün içi hareketlilik, fitness gibi pek çok bilgiyi takip edebilen cihazlardır. Bu cihazlar farklı amaçlarla kullanılabildikleri gibi farklı kategorilere de ayrılmaktadır.
Akıllı Gözlükler
Akıllı gözlükler arasında en çok bilineni Google Glass’tır. Bu ürünler kişilerin bulundukları yer hakkında ekstra bilgi verirler. Yani başa takılan ekranlar gibi kişiyi başka bir dünyadaymış gibi hissettirme iddiaları yoktur.
Google Glass tanıtıldığında çok fazla ilgi çekmişti. Ancak Google bir süre sonra bu ürünü geri çekti. Gerekçesi ise; ürünün kullanıma hazır olmadığı ve geliştirilmesi gerektiğiydi.
Günümüzde Google Glass’tan sonra birçok dünya devi akıllı gözlükler üretmeye başladı. Bu dünya devlerinden birisi de Huawei’dir.
Akıllı Kulaklıklar
Akıllı kulaklıklar, kullanıcılarına ses kalitesi ve rengini kişileştirme imkânı sunan ürünlerdir. Bu ürünler kişilere aynı zamanda kalp hızı takibi yapma ve adım sayısı ölçme gibi özellikler de sunuyor.
VR Gözlükler
Bu giyilebilir teknoloji ürünü, kişilerin kendilerine sanal bir dünya yaratmalarına imkân sunuyor. VR gözlük kullanıcıları, yarattıkları dünyada gerçek hayat ile ilgili her türlü yapıyı simüle edebilirler. Bu ürünlerin en dikkat çekici örnekleri; HTC Vive ve Google Cardboard’dır.
Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?Akıllı Tekstil Ürünleri
Akıllı tekstil ürünlerinin çok yakın bir dönemde, akıllı saat ve akıllı bilekliklerin özelliklerinin tümünü taşır duruma gelmeleri bekleniyor. Bu ürünlerin ilk örnekleri, özellikle yurtdışında moda sektörüne yöne vermeye başlamıştır.
Akıllı Saatler
Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yerini bulan akıllı saatler; akıllı cep telefonlarına bağlanırlar ve cep telefonlarının hemen hemen tüm özelliklerini kullanma imkânı sunarlar. Akıllı saatlerin içerisinde bulunan sensörler sayesinde; adım sayısı, kalp ritmi, kalori kaybı gibi veriler kolaylıkla takip edilebilir.
Akıllı saatler, aynı zamanda akıllı telefonlara gelen çağrı, mesaj ve mailleri takip etme imkânı da sunuyor. Akıllı saat alanında tanınmış en önemli şirketler; Motorola, LG, Samsung ve Sony’dir.
Akıllı Bileklikler
Akıllı bileklikler, özellikle spor yapmayı yaşam stili haline getirmiş olan kişileri hedeflemektedir. Bu bileklikler, kalp ritmi ve kalori yakımı gibi birçok konuda bilgi sahibi olunmasını sağlayan cihazlardır. Ayrıca moda sektöründe de yerini bulan akıllı bileklikler, akıllı telefonların devre dışı olduğu durumlarda mailleri hızlıca kontrol etme imkânı sunuyorlar.
İmplantlar
İmplantlar, daha çok sağlık için kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleridir. Özellikle kandaki insülin seviyesini takip etmek için üretilen çipler ve kalp pilleri, bu ürünlere örnek olarak gösterilebilir.

Yazar: Elif Çetİnel

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.