Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Gerçek Etkileri

0 491

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Gerçek EtkileriÇizgi filmler biz yetişkinlerin de küçüklüğümüzden bu yana en sevdiğimiz televizyon programlarıdır belkide. Çizgi filmler renkleri, müzikleri, konularıyla izleyenleri alır başka başka dünyalara sürekler götürür. Her çizgi filmin ise kendine özgü konusu ve olaylara yaklaşımları vardır.
Genelde çizgi film denilince aklımıza hep rengarenk bir dünya, sevimli karakterler, masmavi gök yüzü ve yemyeşil çayırlar gelse de, her çizgi film böyle düşündürecek kadar masum ve güzel değildir. Hatta belirli bir kaç çizgi film dışında genel anlamda hepsinin zararlı olduğunu ifade etmek daha doğrudur. Genel olarak bakıldığında eğitici çizgi filmler dışında hepsinin çocuklarda kötü izler bıraktığı görülmüştür.

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Gerçek EtkileriEğitici çizgi filmler ise içerisinde , sayılar, renkler ve objeler öğreten müzikalli çizgi filmlerdir. Bu çizgi filmlerin çocukların; Sayı, renk, mevsim gibi kavramları daha kolay kavramalarına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu çizgi filmlerin bile çocuklara sık sık değil sınırlı ve kontrollü izletilmesi gerekmektedir. Günlük en fazla yarım saat kadar bir süre eğitici bir çizgi film için yeterli olacaktır. Bununla beraber öğrendiklerini anne babayla tekrar ederek hem televizyonun etkisinden kurtulup hemde pekiştirecektir. Aksi takdirde eğitici diye adlandırılan çizgi filmlerde zararlı kategoriye girebilmektedir.

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Gerçek EtkileriGelelim diğer masum görünümlü çizgi filmlere ve ciddi zararlarına: Çocuklar zevkle izlerken her şeyden önce çizgi filmin konusunu direk olarak kendi davranışlarına yansıtır. Yani konu eğer vurdulu kırdılı gerçek dışı yaratıkların olduğu bir çizgi film ise direk olarak çocuğun davranışları şiddet eğilimli oluverir.Ayrıca zararlar bunlarla sınırlı kalmaz;
-Çok fazla izlenirse çocukta konuşma sıkıntısı yaşanır.
-Çocuğun algılama kapasitesi düşer.
-Çocuğun davranışlarını davranış ve hayal gücünü kısıtlar.
-Çocukta aşırı izlemeye bağlı sersemlik hissi yaratır.
– Çocuğu karakter bağımlısı yapar.
-Çocukta ( uçma, ışık saçma, görünmez olma gibi ) gerçek dışı hisler uyandırarak tehlike yaratır.
Masum diye düşündüğümüz çizgi filmlerin en yaygın olan olumsuz etkileri bunlardır. Bununla beraber yine çocuktan çocuğa değişiklik gösteren bir çok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Eğitici bir kaç çizgi film dışında çocuklara izlettirilmemelidir. Yine eğitici filmler bile anne baba kontrolünde en fazla yarım saati aşmayacak şekilde olmalıdır. Onun yerine daha somut oyunlar oynayarak zihinleri canlı tutulmalıdır. Her çocuk özel ve kıymetlidir. Zihinleri ise işlenmeye hazır bir altındır onlarda güzel ve özel izler bırakmaya özen göstermekte fayda var.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku