Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?

0 397

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?Yeni doğan genel bakımı henüz yeni anne baba olmuş insanlar için oldukça önemli bir konudur. Bu en az anne baba kadar dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebek içinde önem taşımaktadır. Yeni doğan bebek bakımı çok geniş, hassas ve özen isteyen bir durumdur.
Yeni doğan bebekler dünyaya ilk geldiklerinde adaptasyon sıkıntısı yaşarlar. Bu yüzden ilk olarak onları anne karnına en yakın hissettirecek anne kucağı tatmin edebilir. Onlar için yapılacak ilk şey anne kucağına bol bol alınmaktır. bu söylenenin aksine kucağa alışmak değil, anne kucağında anne kokusu ile kendini ruhen iyi hissederek rahatlama sağlamasıdır. Yeni doğan bebekler ilk iki ay özellikle oldukça iyi bir bakıma tabi tutulmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?Duygusal anlamda bol bol kucaklaşılarak anne bebek uyumu da sağlanmış olur. Ancak sadece kucaklayarak bebek bakılmaz . Özellikle de bebek yeni doğmuşsa annesinden sonra bir çok soyut ve somut ihtiyacı vardır. Yeni doğan bebek bakımı aşağıda sıraladığımız şekillerde olmalıdır.
– Beslenme: Yeni doğan bebeği hem karnının aç kalmaması için hemde sarılık değerlerinin yükselmemi için sık sık emzirmek gerekmektedir. Bu emzirme süreci tamamen bebeğe bırakılmalı ve istediği kadar emzirilmelidir. Bu bazen yarım saat bile sürebilir. Emzirmeye en fazla iki saat ara verilmelidir ama alt limiti yoktur. Eğer bebek mama içiyorsa bu da yine 1.5 – 2 saat ara ile 60 cc kadar mama verilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?-Banyo: Yeni doğan bebekler göbekleri düştükten sonra mevsim fark etmeksizin ilk bir hafta gün aşırı yıkanmalı. Ardından ise her gün yıkanmalıdır. Bu hem kaslarının gevşemesini sağlar hemde varsa gaz sıkıntısında rahatlama yaratır.
-Gaz masajı: Yeni doğan bebekler genelde 21. günden sonra gazlanmaya başlar ve bu süreç ortalama üç ay kadar sürebilir. Bu durumda bebeğin gaz sancılarını hafifletip rahatlatmak için karnına ve ayak altlarına masaj yağları ile masajlar yapılmalıdır. ayrıca bu döneme özel gaz damlaları da işinizi kolaylaştırabilir.
– Bebek alt değiştirme: Bebeğin her çiş yaptığında takip edilerek altı değiştirilmelidir. Bir bez eğer büyük abdest dediğimiz çişli bezle kirli değilse bile bebekte en fazla iki saat tutulmalıdır. Aksi takdirde bebekte pişikler meydana gelebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?-Uykuya geçiş: Bebekler ilk zamanlar uykuya geçişte zorlanabilir. Bu gayet normaldir. tıpkı bir insanın misafirlikte uyuyamaması gibi bir şeydir. O yüzden ona anne karnında müzik gibi şeyler dinletilmişse aynı şekilde uykuya geçerken de o müziklerin dinletilerek kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır.
– Burnunu açık tutmak: Yeni doğan bebeklerin solunum sistemleri henüz çok hassas oldukları için hastalığa çok müsaittir. Buna sebep olmamak için sık sık onlara özel olan burun spreyi ve aspiratörü ile burnu açılmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Bakım Nasıl Sağlanmalıdır ?Yeni doğan bebek bakımı yukarıda sıralandığı gibidir. Ayrıca yeni doğan bebeğin olduğu evde tüm ev halkı temizlik durumuna özen göstermeli ve özellikle bebekle temas edeceği vakitlerde mutlaka ellerini yıkaması gerekmektedir. Bütün bunlara dikkat etmek bebeği dünyaya alıştırmak ve sağlıklı büyümesi için oldukça önemlidir. Bu kurallara uyularak bakımı yapılan yeni doğan bebekler diğerlerine nazaran daha az hasta ve sıkıntısız olurlar. Bebeklerin sevgi ile büyüyüp gülmesi için anne kucağından sonra bütün fiziksel ihtiyaçları özenle giderilmelidir.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku