Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gizemli Arkeolojik Keşifler

0 195

Gizemli Arkeolojik KeşiflerTarih hakkında çok şey bilmemize rağmen, hala açıklanamayan birçok arkeolojik keşifler vardır. Çoğu keşif bize geçmişe bir pencere açar. Bununla birlikte, eski uygarlıklar ve bunların yetenekleri hakkında popüler bilgiye meydan okuyan bazı veriler bulunmuştur. Stonehenge nasıl inşa edildi? Nazca çizgileri ne için? Şeytan’ın incili ile olan anlaşması nedir? Ancak, anlamak için, yapılan icatların denenmesi gerekiyor. Çünkü kalıntılar hakkında hiçbir yazılı kaynak yok. Bu arada geçmişin gizemini yaşamak eğlencelidir. Hiç kimsenin açıklayamayacağı bu 25 esrarengiz arkeolojik buluşu sizler için derledik.
Roma Dodecahedrons
MS 2. ve 3. yüzyıllara kadar uzanan Roma Dodecahedrons hala arkeologlar için gizemini koruyor. Yaklaşık 3 cm ila 10 cm boyutunda nesne, her yanda büyük delikler ve her noktada düğmeler bulunan bir beşgen biçimindedir. Birçok teori, eserin olası bir ölçüm cihazı veya dinsel kalıntı olduğuna işaret etmiştir. Bildiğimiz bir şey, sahipleri tarafından çok değer verildiğidir.
Büyük Çemberler.Ürdün ve Suriye‘de uydu görüntüleri kullanarak sekiz gizemli büyük daire keşfedildi. 220 metreden 455 metreye kadar kimse ne amaçla yapıldığını ve tarihlerini bilmiyor. Arkeologlar daha fazla keşfetmek için kazı yapmaya devam etmelidirler fakat bulunmuş malzemeler, Roma dönemine kadar uzanabileceğini göstermektedir.

Bakır Kaydırma Hazinesi
Ölü Deniz Kaydırmalarının bir parçası olan Bakır Kaydırma 1952’de bulunmuştur. Bu kaydırma ile gizemli olan diğer Ölü Deniz Kaydıranlarından oldukça farklıdır. Bu esrarengiz tarihi eseri açtıklarında içinde ki metin bir hazineyi tarif etmektedir.

Rongorongo Yazarlığı

19. yüzyılda Paskalya Adası’nda keşfedilen Rongorongo Yazısı, üzerinde glifleri olan bir dizi tablettir. Glifler deşifre edilmemiş, ancak bazı Arkeologlar Paskalya Adası’ndaki eski uygarlığın gizemli kayboluşunu açıklayabileceğine inanıyorlar.
Clava Cairns
İskoçya’da bulunan ve 4.000 yıl öncesine dayanan Clava Cairns, ayakta duran taşların olağandışı ve açıklanamayan bir oluşumudur. Araştırmacıları rahatsız eden şey, o devrin insanlarının bütün büyük taşları tek bir yere nasıl çekebileceğidir. Ne anlama geldiğinden emin değillerse de, bazı teoriler bir mezar sitesi, günlüğü ve hatta uzaylıları açığa çıkarmak için bir araç olduğu yönünde varsayımlardır.

Gobekli Tepe, Stonehenge’den 6.000 yıl önce 11.000 yıl öncesine dayanan devasa bir arkeolojik kalıntı. Site, hayvanların ve diğer canlıların taşına kazınmış oymalar içeren çok sayıda ayağı andırıyor. Başlangıçta, bölge bir ortaçağ mezarlığı olarak atıldı ancak daha sonra arkeologlar çok daha fazla olduğunu keşfettiler. Önde gelen teori, eski bir tapınak olduğunu iddia ediyor.
Gizem Tepesi: Amerika’nın Taş Heykeli
New Hampshire Salem’de keşfedilen Amerika Stonehenge, taş yapılar ve mağaralar olarak tanımlanır. Kökenleri arkeolojik tartışmalarla çevrilidir. İlk olarak Pattees ailesinin sahibi olan site, 1937’de William Goodwin tarafından satın alınıncaya kadar dikkate alınmadı. O tarihten bu yana, teori sitenin kökenleri konusunda dolaşıyordu. Goodwin, Vikings’ten kaçan İrlandalı keşişlerin sonucu olduğunu ileri sürdü. Ancak bunun kanıtı yoktu. Arkeolojik araştırmacılar karbonu tarihlendirmişler ve insanlık tarihinin 2.000 M.C.’ye kadar inebileceklerine inanıyorlar. Ama kimin orada yaşadığı ve ne için kullanıldığı gizemini korumaktadır.

Gizemli Arkeolojik KeşiflerLas Bolas (“Toplar”)

Yerel olarak Las Bolas (“Toplar”) olarak bilinen bu küresel anıtlar, güney Kosta Rika’nın Diquis Deltası boyunca dağılmıştır. M.Ö. 600’e kadar uzanan dev kaya küreleri, ergimiş magmadan gelen bir kaya olan gabrodan yapılmıştır. Bu büyük taşların amacı bilinmemekle birlikte, spekülasyonlar astronomik amaçlardan yol bulma konularına kadar uzandığını iddia etmektedir.
Hazineler ve Sanxingdui’nin Kaybolması
Bu arkeolojik gizem, öğenin bulunduğu şey hakkında değil, öğelerin yaratıcılarıdır. 1929’da ve sonra 1986’da, hazineleri Yeşim ile doludur; taş ve bronz eserler; ve fil mezarlığı Çin’in Sichuan eyaletinde bulundu. Araştırmacılar, bu hazinelerin Sanxingdui uygarlığının üyeleri tarafından yapıldığına inanıyorlar. Yaklaşık 3.000 yıl önce, Sanxingdui kültürü Minjing Nehri’nden geçti ancak aniden kayboldu ve araştırmacılar bunun nasıl olduğunu henüz bilmiyorlar. Arkeologlar tarafından yapılan en yeni önerilerden biri de deprem olasılığıdır. Bu deprem Minjin Nehri’ni lanetleyen bir toprak kaymasına neden olmuş ve Sanxingdui’yi taşınmaya zorlamıştır.

Nazca Hatları
Nazca’nın çizgileri ve coğrafyaları, arkeolojinin en büyük muammasından biridir. Peru sahillerinden uzakta bulunan yeryüzüne 500 C derece arasında kazınmıştı. Doğaları, büyüklükleri, miktarı ve yapısı nedeniyle çizgiler arkeologlar için muammasını korumaktadır. Önde gelen teori, ritüel astronomik işlevlere sahip olması yönünde.
Bağdat Pili
Bağdat Pili, Bağdat’ın hemen dışında bulunan Khujut Rabu’da bulunan 2.000 yıl öncesine ait bir eser olup, asfalt tıpası ve asfalta yapışmış bir demir çubuklu bir kil kavanozudur. Sirke ile doldurulduğunda 1.1 voltluk gerilim üretir ve yapılmış en erken bir pil olduğu düşünülür. Bununla birlikte, bu işlevin yazılı bir kaydı yoktur. Ne amaçla kullanıldığı yönünde de bir kaynağa ulaşılmamıştır.

Gizemli Arkeolojik KeşiflerDerinkuyu

Türkiye’de Nevşehir’de Derinkuyu olarak bilinen bir yeraltı şehri var. Türkiye’de çok sayıda yer altı şehri mevcutken, Derinkuyu, 8 seviyeden 80 metreye kadar uzanan en büyük yerleşim birimi. M.Ö. 8. yüzyılda Frigler tarafından yaptırılan ve daha sonraki zamanlarda zulüm sonucu kaçan Hıristiyanlar tarafından tarihlendirilişmiş olup, kimse başlangıçta neden inşa edildiği hakkında bir bilgiye sahip değildir.
Turin Örtüsü
Turin Örtüsü, çobanlaşma ile korkunç acıyı çeken bir insanın izlenimi ile 14 fit uzunluğunda bir bezdir. İtalya’da bulunan bazı Hıristiyanlar örtünün İsa Mesih’e ait olduğuna inandı. Bilimsel çalışmalar tartışmalı olmayı sürdürüyor. Bazıları tarihlerin uyumsuzluğu ile çatışma içerisinde olup; bazı bilim adamları Ortaçağ dönemine aitken, diğerleri Mesih’in zamanına dayanıyorlardı.

Sualtı Cairn
Sonar görüntülemeyi kullanarak, Celile Denizi’nde büyük bir sualtı kalıntısı bulundu. Kazı yığını yaklaşık 70 m çapında ancak arkeologlar yapının tarihinden veya kullanımından emin değillerdir. Tilapia’nın büyük bir okulun etrafında yüzdüğü için bazıları bu balıkları yakalamak için kullanılan eski bir balıkçılık teorisini öne sürmüşlerdir.

Gizemli Arkeolojik KeşiflerStonehenge

Stonehenge, araştırmacıları yıllardır rahatsız eden ünlü arkeolojik bir sitedir. Yapının en büyük taşları 30 fit yüksekliğinde olup 25 ton ağırlığındadır. Taşların bir kısmı batı kaynaklıdır, yani 140 mil taşınmıştır (225 km). Bunu nasıl yaptıklarını bir sır olarak kalır, ancak binlerce kişiyle birlikte çalışılmış olması gerekmektedir. Söz konusu emek nedeniyle, Stonehenge’in İngiltere’nin birleşmesi için işaretlendiği ileri sürülen teoridir.

Hypogeum Hal Saflieni’nin Ses Etkileri
Malta’daki Hypogeum Hal Saflieni tapınağı, 5.000 yıl önce tarihlenen bir tarih öncesi keşif. Aynı zamanda bronz çağından bilinen tek yeraltı tapınağından biridir. Arkeologlar, yapının ne için kullanıldığını bilmiyorlar, ancak bir arkeoloji için bir sığınma yeri olduğunu tahmin ediyorlar. Yapı ile ilişkili ses özellikleri daha da esrarengizdir. Hipogemanın içinde durmak dev bir çan içinde olmak gibidir ve sesi tüm yapı boyunca güçlendirir. Yapıyı oluşturan eski insanlar bu şekilde tasarlanmış mıydı? bu da ayrı gizemdir.
Khatt Shebib
1948’de Sir Alec Kirkbride tarafından keşfedilen Khatt Shebib, Ürdün’de 150 kilometre uzanan eski bir duvar. Keşif, araştırmacılara ne için kullanıldığı ve kaç yaşında olduğu gibi birçok cevapsız soru bıraktı.
Şeytanın İncil’i
Codex Gigas, The Devil’s Bible olarak da bilinir, dünyanın en büyük ortaçağ el yazmasıdır. O kadar büyük ki onu kaldırmak için iki kişi gerekiyor ve Josephus’un eski ve bunun yanında yeni vasiyetname ile The Chronicle of Bohemia adlı iki kitabı daha vardır. Kitabı kim yazdı bilinmiyor, ancak bazıları onlarca yıldır inzivaya çekilen keşiş olduğunu düşünüyorlar.
Puma Punku
Bolivya’da bulunan Puma Punku, titiz taşlarla oyulmuş hassas bir oyuklu bir sitedir. Tarihlendirme, bir tartışma konusu olmakla birlikte, bazıları 500 veya 600 A.D. ve diğerleri ise M.Ö 15.000 yıllarındadır. Eski bir insanın taşları öylesine kesin kesip nasıl elmas kesici olarak kullandıklarını anlamak zor.
Longyou Mağaraları
1992 yılında Longyou köyünün ilginç bir yerinde keşfedilen Longyou Mağaraları, bir zamanlar sele binen bir dizi insan yapımı yeraltı yapısıdır. Mağaralar 100 feet kadar batar. Mağaraların hiçbiri bağlı değildir, ancak ince duvarları paylaşmaktadırlar. M.Ö. 200 yılına tarihlenen mağaraların kaydedildiği bir kayıt bulunmamakta, amaçları ve kökeni bir sırrı hala korumaktadır.
Süper Henge
Stonehenge yakınlarında, arkeologlar yerin altında gömülü olan daha büyük bir anıt keşfettiler. Superhenge adı verilen site, Stonehenge’e benzeyen 90 tane devasa taşa sahiptir. Zemin nüfuz eden radarı kullanarak, araştırmacılar anıtın keşfedilmesini başardılar. Ama ne için kullanıldığından emin değiller. Taşların kasıtlı olarak toprağa gömüldüğüne inanıyorlar.
Bolşoy Zayatsky Labirentleri
Rusya kıyılarındaki küçük bir ada olan Bolşoy Zayatsky Adası, bir kilometrekareden daha küçüktür ancak Bolshoi Zayatsky Labyrinths adlı antik bir mekana sahiptir. M.Ö. 30.000 yılına dayanan bu taş yığınları ve toprak höyükler adanın çoğunu kaplamaktadır. Arkeologlar onları kimin veya ne amaçla yaptıklarını bilmiyorlar, ancak bunun bir sunak veya ayin töreni gibi olduğu yönünde tahmin yürütüyorlar.
Cochno Stone
İskoçya’daki arkeologlar, dönen geometrik süslemelerle 5.000 yıllık taş kütüğü kazdılar. Cochno Stone yaklaşık 43 ayak ile 26 ayak ölçülerinde ve dekorasyonlara “fincan ve halka izleri” adı veriliyor ve bunlar dünyanın her yerindeki tarih öncesi mekanlarda bulunuyor. Resmin anlamı bilinmiyor. Taş ortaya çıktıktan sonra, vandalar zarar görmesini önlemek için taşı çürüttüler.
300.000 yıllık nanoyapılar
1991’de Ural Dağları yakınlarındaki Rusya’nın Kozhim, Narada ve Balbanyu nehir kıyılarında bobin biçimli eserler keşfedildi. Eserler incelendikten sonra çoğunlukla bakırdan oluştuğunu tespit ettiler. Bazı eserleri yakındaki uzay istasyonunda test roketlerinden gelen enkaz olarak tahmin yürütülürken, Moskova Enstitüsü en az 318.000 yaşında olduğunu iddia ederek enkaz olmak için çok yaşlı olduklarını belirtmiştir.

Gizemli Arkeolojik KeşiflerBatık Kafatası Mezarı
İsveç’teki arkeologlar, erkek, kadın, çocuk ve bebek olmak üzere 11 kafatası kalıntısı bulunan 8.000 yıllık bir gömü yerini keşfettiler. Taş Devri avcı-toplayıcılar zamanında kafataslarını bir törenin bir parçası olarak kazıklara gömüp ve göle sakladığına inanılıyor. Bununla birlikte, neden böyle ürkütücü bir uygulama yaptıkları gizemini koruyor.

Kaynakça:
https://list25.com/25-mysterious-archaeological-discoveries-no-one-can-explain/5/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.