Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyadanın 25 Yeraltı Harikası

0 114

Dünyadanın 25 Yeraltı Harikasıİnsanlık binlerce yıl boyunca kazma, çukurlaşma ve etkileyici mimariler ile muazzam yapılar inşa ediyor. Bazıları çok şaşırtıcı, eski insanların nasıl yapabileceğini hala anlayabilmiş değiliz. Eski mezarlardan tüm yeraltı şehirlerine kadar, bazı şeyleri gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız. Dünyanın merkezine gitmeye hazır mısınız? İşte

Gerçekten Dikkat Edilecek Olan Dünyada 25 Yeraltı Harikası.

Longyou Grotto
1992 yılında yerel bir Çinli köylü tarafından kazara keşfedilen Longyou Grottoes, bir dizi yeraltı insan yapımı mağaradır. Toplamda 36 mağara barındıran bu şehir, en az 2.000 yıl öncesine aittir. Nasıl inşa edildiği hala gizemini korumaktadır.
Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Dünyanın en uzun yeraltı gezinebilir nehri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler’de Palawan adasının altında yer almaktadır.
Ozarks Mağaraları
Missouri’deki Ozarks State Park, doğal bir drenaj sistemi sayesinde birçok muhteşem mağaraya ve ev sahipliği yapmaktadır. Melek Sağanakları, suyun hiç olmadığı yerden tavandan çıktığı deneyimin eşsiz bir parçasıdır.
Greenbrier Bunker
Soğuk Savaşın ardından, Başkan Eisenhower potansiyel bir nükleer savaş sırasında ülkeyi yönetmekten endişe duyuyordu. Böylece, saldırı için Greenbrier Bunkeri’ni Kongre için inşa ettirmiştir. Tabii ki, hiç kullanılmadı ve şimdi geçmişin güzel bir kalıntısı ve popüler bir turistik cazibesi olarak varlığını sürdürmektedir.
Forestiere Yeraltı Bahçeleri
Babasından kaçmak isteyen Baldassare Forestiere, 1901 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne Sicilya’dan göç etti. 80 dönüm arazi satın aldı ve kazmaya başladı, evine geri döndüğü antik çağlardan sonra catacombs inşa etti. Ancak, karanlık ve kasvetli olmak yerine, ağaçlar ve bitkiler yetiştirmek için bolca ışık olan bu eşsiz yer, Forestiere Yeraltı Bahçeleri olarak kaldı.
Turda Tuz Madenleri
Romanya’nın Turda şehrinde Turda Tuz Madenleri yatıyor. İlk olarak 17’nci yüzyılda kazılmış olan bu toprak, bir peynir fabrikası ve İkinci Dünya Savaşı sırasında bir sığınak dahil olmak üzere birçok şeye dönüştürülmüştür. Şimdi bir yer altı temalı park olarak varlığını sürdürmektedir. Sürüş ile birlikte mini golf ve masa tenisi masaları bulabilirsiniz.
Dünyadanın 25 Yeraltı HarikasıReed Flüt Mağarası
1.000 yıl boyunca unutulmuş, Çin’deki Flüt Mağarası, II. Dünya Savaşı sırasında Japon mülteciler tarafından keşfedilmiştir. Mağarayı çarpıcı kılan ise, mağaranın içinde bulunan renkli dikit ve sarkıtlardır.
Kocjan Mağaraları
Slovenya‘da bulunan Škocjan Mağaraları, olağanüstü derinlikleri için istisnai bir durumdur. 200 metre aşağı inerler, en büyük yer altı odalarından birine sahipler ve karstik yapıları ile ünlüdür.
Coober Pedy
Coober Pedy, Avustralya‘nın tam ortasında, Avustralya’nın başkentinden binlerce kilometre uzaklıkta bulunan bir yeraltı şehridir. 1917’de en büyük opal operasyon olarak başlamış ve işçiler ve aileleri için huzursuz, kavurucu ateşten kaçmak için dairelerle dolu bir topluluğa ilerlemiştir.
Dambulla Mağara Tapınağı
Dambulla Mağarası Tapınağı Sri Lanka’nın merkezindedir ve 153 Budist heykelinin yanı sıra Hindu tanrıları ve Sri Lanka krallarının heykelleriyle bir Budist tapınağıdır. Oylama ve heykellerin birçoğu hala çok iyi korunmuştur.
Waitomo Glowworm Mağaraları
Bu mağaralar 1887 yılında İngiliz yüzey araştırmacısı Fred Mace ve yerel Maori Şefi Tane Tinorau tarafından keşfedilmiştir. Karanlık mağaralarda gezinirken, parlak lüminesan ışıkların tavana asılı olduğunu keşfettiler. Bu ışıklar, mağaraların her yerinde glowworms, biyolüminesan larvalar vardı. Bu eşsiz yer günümüzde bir çok turist ziyaret yeri olmuştur.
Cheyenne Dağ Sığınağı
Cheyenne Dağ Sığınağı, ABD ve Kanada’nın nükleer saldırı sırasında hava sahasını savunmak için ortak çabaları olan NORAD’ın yeraltı bölgesidir. 1960’larda kendilerini korumak için dağdan oydular ve yayların üstünde büyük bir sığınak inşa ettiler.
Batı Norwood Mezarlığı
Londra’nın altında Batı Norwood mezarları yatıyor. 1837’de başlayarak, 95 tonoz ve 3.500 tabutu tutabilen özel ve ortak alanlar içermektedir. Ancak, 1930’lardan beri kullanılmaya son verildi. Bazı tabutlar taşındı, ancak çoğu kaldı.
Mayakovskaya Metro İstasyonu
Mayakovskaya Metro İstasyonu, Moskova’nın en etkileyici mimari metrosudur. 1935 yılında inşa edilen, duvar resimleri ve kemerli yürüyüş yolları muhteşem bir görüntü Rus mimarisi ve tasarım bir vasiyetidir. Aslen Rus işçilerine yönelik olarak inşa edilmiş olan şirket, şu anda 9 milyona yakın sakinlerine hizmet veriyor.
Poço Encantado
Brezilya‘da bulunan Poço Encantado, Enchanted Well olarak bilinen jeolojik harikasıyla ünlüdür. Mağaradaki su havuzu güneş ışığından etkilenerek muhteşem ve ışıldayan bir manzara yaratmaktadır.
Củ Chi Tünelleri
Vietnam Savaşı sırasında Viet Cong tarafından inşa edilen Củ Chi Tünelleri, on binlerce mil boyunca uzanan geniş bağlantılı birbirine bağlı tünellerdir.
Seti Türbesi
Eski Mısır’daki en uzun, en derin ve en eksiksiz mezar olan bu türbe, 1817 yılında Giovanni Battista Belzoni tarafından keşfedilmiştir. Karmaşık yapıları ve sanat eserleri ile açıkça Set türbesi için simgesel projedir.
Les Catacombes de Paris
Les Catacombes de Paris, birbiri üzerine yığılmış kafataslarıyla dolu tünellerde bir yeraltı labirentidir. Roma döneminden beri varlığını sürdüren bu tünel, en az 200 mil uzağa gerildiğine inanılıyorlar. Katacomblara 6 ila 7 milyon eski Parislinin gömülü olduğu bilinmektedir. Ve tabii ki, catacombs’un tüm alanları halka açık değildir.
Churchill Kabini Savaş Odası
II. Dünya Savaşı sırasında Churchill, kabine ve diğer personeli, zafere ulaşma yollarını planlamak ve stratejilerini geliştirmek için yorulmadan çalıştılar. Güvenli bir ortam yaratmak için, tüm operasyonları için bir sığınak oluşturdular. Bugün, sığınak ve savaş odaları, zamanın birçok orijinal eşya ve nesnesine sahip bir müze haline gelmiştir.
Dünyadanın 25 Yeraltı HarikasıDerinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri, günümüz Türkiye’sinin altında eski ve karmaşık bir yeraltı şehridir. Tüneller konutlar ve evler ile doludur ve ihtiyaç duydukları takdirde 20.000 kişiye kadar ev sahipliği yapabilir. Şehir yaklaşık 76 metre derinliğe ulaşır. Kimse kaç yaşında olduğunu ya da hangi medeniyetin inşa ettiğini bilmiyor.
Kristallerin Mağarası
Meksika Chihuahua’da bulunan Crystals Mağarası kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Ana odanın içinde bulunan dünyanın en büyük doğal kristallerinden bazılarına sahiptir. Ne yazık ki, mağaranın altındaki sıcak magma nedeniyle, tamamen keşfetmek için çok sıcak ve nemli.
Yeraltı Mağara Süiti
Büyük Kanyon içinde derin gezegenin en derin, en karanlık ve en sakin motel odalarından biridir. Motel oda, 65 milyondan fazla olan mağara duvarları içinde inşa edilmiştir. Sıfır neme sahiptir ve mağarada hiçbir şey yaşamaz. İhtiyacı olan her şey ile tamamen döşenmiştir.
Dom im Berg
Avusturya‘daki Dom im Berg, II. Dünya Savaşı sırasında hava saldırı sığınakları olarak kullanılan tünellerle dolu bir mağaradır. Ancak bugün, Avrupa’daki en sıcak gece kulüplerinden biri haline gelmiş olup, 1000 kişi taşıma kapasitesine sahiptir.
Edinburgh Vaults
1788 yılında inşa edilen Edinburg Mahzenleri, yerel esnafın iş yapmasına izin vererek, şehrin usta ve işçi unsurlarını barındırmak için inşa edildi. Her seviyede atölyeler, tavernalar ve yaşam alanları vardı. Bununla birlikte, tonozların bir kısmı, şehrin üst kısımlarının tonozlara sıçramasına izin veren büyük bir tasarım kusuruna sahipti. Aynı zamanda, sadece yoksulluğu, gecekonduları ve fuhuşları arttıran patates kıtlığından kaçan İrlandalı göçmenlerle de rekabete dönüştü. Kasaların ne zaman kapalı olduğunu kimse bilmiyor, ama 1980’lerde yeniden keşfedildi.
İlk Qin İmparatorunun Türbesi
Lishan Dağları’nın kuzey kesiminde, imparator Qinshihuang’ı birleştiren ilk imparatorun mezarı bulunmaktadır. İnanılmaz bir keşif. Ülkenin dört bir yanından gelen işçileri toplayan M.Ö 264 ‘de inşaat çalışmalarına başlamışlar, terracotta savaşçı heykelleri ile dolu yeraltı şehri ve türbe üzerinde çalışmışlardır. Çin tarihinin en büyük mezarıdır.

Kaynakça:
https://list25.com/25-underground-wonders-in-the-world-that-are-truly-remarkable/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku