Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 1.154

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalarda bulunan goji berry, yaklaşık 6000 yıldır kullanılan bir meyvedir. Sağlığa birçok faydası olan bu meyve ülkemizde kurt üzümü olarak bilinir. Kuvvetli bir antioksidan olan goji berry; Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılmaktadır. Tibetliler yüzlerce yıldır goji üzümünden yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düşürmek için kullanmışlardır. Bununla beraber, karaciğeri korumak, görüş bozukluğunu gidermek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de bu meyveden faydalanılmaktadır. Goji berry; sedef hastalığına, alerjiye, kronik karaciğer hastalığına ve şeker hastalığına da iyi gelmektedir.

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Goji berry küçük yumuşak meyveleri olan bir bitkidir. Çok sulu ve tatlıdır. Tadı, yaban mersini ve kiraz arasında olan goji berry taze meyve olarak tüketildiği gibi kuru üzüm olarak da tüketilmektedir. Bu meyvenin yapraklarından bitki çayı, saplarından da yağ yapılmaktadır.

Ölümsüzlük bitkisi olarak da adlandırılan goji berry; hafızayı güçlendirir, kansere karşı vücudu korur tümör büyümesini engeller, fazla yağlardan kurtulmaya yardımcı olur, kalp, böbrek, karaciğer gibi hayati organlarımızı korur ve de güçlendirir, kas ve kemik güçlenmesine yardımcı olur. Bu yararlarından dolayı her ülkede mutluluk ve sağlığı simgeleyen isimler ile adlandırılmıştır.

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?Ülkemizde de bu muhteşem bitkinin üretimini yapanlar bulunmaktadır. Hemen hemen her toprakta yetişme özelliğine sahip olan bu bitki özellikle güneş ışığını görecek ve bol sulu ortamlarda yetiştirilmelidir. 2 yaşına kadar meyve vermeyen bu bitkide en güzel verim 4 5 yaşlarında alınmaktadır.

Goji berry`nin yetiştirilmesi kadar budama yöntemi de çok önemli bir yere sahiptir. Doğru budama yöntemi ile daha verimli sonuçlar elde edilip, bu güzel meyveden daha çok kişi faydalanabilir. Şemsiye şeklindeki budama yöntemi ile ağaç büyüdükçe, dallar aşağı eğilip rahatlıkla büyüyebilir.[goji budama.jpg]

Yazar:YASEMİN PAKLACI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku