Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın İlk Akıllı Telefonu

0 386

Muhtemelen şu an bu makaleyi birçoğunuz, bu araştırmaya ilham kaynağı olan ultra akıllı telefonlarınızla okuyorsunuz. Etrafımıza baktığımız her beş kişiden dördünde akıllı telefonların olduğunu ve artık neredeyse akıllı telefon kullanmamanın bir eksiklik veya kusur olarak görüldüğünü fark edersiniz. Akıllı telefonların bizleri sıcak insan ilişkilerinden ve doğadan uzaklaştıran birçok yönünü eleştirmemize rağmen hayatımıza kazandırdığı sayısız kolaylığı da ifade etmek gerekir.

8434_8Akıllı telefon kavramı ve tanımı ilk olarak ofis çalışmalarını mobil hale getirmek ve daha kolay kılmak için geliştirilen İngilizce PDA (Personal Digital Assistant – Kişisel Sayısal Yardımcı) olarak tanımlanan bilgisayara ait özelliklerin telefona entegre edilmesiyle ortaya çıkan teknolojileri ifade etmek için kullanılmıştır. Akıllı telefonlar (İngilizce: Smartphone), bilgisayarın sunduğu kolaylıkları sağlarken kendine has işletim sistemleri ve yoğun enerji gerektiren bu hizmetleri sağlayabilecek uzun ömürlü bir bataryaya sahiptirler. Akıllı telefon teknolojileri hayatımızın odağına öylesine kapsamlı bir şekilde girmiştir ki eğitimden sağlığa, spordan sanata her alanda ihtiyaçları karşılar hale gelmiştir. Nitekim akıllı telefonların hayatımızda adlığı yer öylesine köklü ve doldurulamaz hale gelmiştir ki akıllı telefon bağımlılığı (Nomofobi- No mobile Phobia) olarak isimlendirilen psikolojik bağımlılık terimleri bile girmiştir tıp literatürüne. Telefondan çok daha öte hizmetleri sunan bu cihazlar işte bu yüzden akıllı sıfatını fazlasıyla hak etmektedirler.

Peki böylesine adeta yeni bir organmışçasına hayatımıza dahil olan akıllı telefonların ortaya çıkışı nasıl ve ne zaman oldu?

8434_1Tarihler 1992’yi gösterdiğinde IBM mühendisleri artık kişisel bilgisayar asistanı olarak bilinen PDA’ları mobil telefonlarla birleştirmenin zamanı geldiğini düşünerek harekete geçtiler. Bir süre sonra bu çalışmalara BellSouth Hücresel Şirketi’nin de katılımıyla çalışmalar hızlanır ve bir sene sonra 1993 yılında orijinal adı IBM Simon Personal Communicator (IBM Simon Kişisel Telefon) olan dünyanın ilk akıllı telefonunu dünyaya tanıttı. İlk olarak “Angler” kod adıyla tasarlanan telefon ABD‘nin Nevada kentinde düzenlenen COMDEX’92 (Computer Dealers’ Exhibition) fuarında görücüye çıkan telefon dünyada akıllı telefon alanında başlayan büyük ve amansız yarışın da startını vermiştir. Piyasaya çıktığında 899 dolara satışa çıkarılan telefon bir sene boyunca pisysada kaldıktan sonra bu alanda oynadığı çığır açıcı rolden sonra piyasadan çekilmiştir.

Bu telefonu kendisinden önceki telefonlardan ayrı kılan ve akıllı sıfatını veren özellikler nelerdi ?

Küçük bir bilgisayardan beklenen özellikler, faks, e-posta gönderimi, ajanda, dünya saati, küçük bazı oyunlar, metin tahmin edebilen yazılımıyla bütün bu özellikleri hiçbir tuş olmadan sadece ve yine ilk defa kendisiyle varlığıyla tanıştığımız dokunmatik ekranı aracılığıyla gerçekleştirebilme kabiliyeti onu zamanının en popüler telefonu yapmıştır.

Telefon ayrıca sunduğu -devrine göre- fevkalade özellikler sayesinde The Net filminde de kendine yer bulmuştur.

Kaynakça:
http://www.mobiletisim.com/dosyalar/cep-telefonunun-tarihcesi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ak%C4%B1ll%C4%B1_telefon
https://tr.wikipedia.org/wiki/Cep_bilgisayar%C4%B1

Yazar:Erdal Uğur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.