Senegal’de yer alan bu göl çilekli süt ile dolu dev bir kaseyi andırmaktadır. Bu gölü farklı yapan ise renginin pembe olmasıdır. Retba gölü normalde bir tuz gölüdür. Tuz rafinelerinin bulunduğu ve aynen ülkemizdeki tuz gölü ile aynı özelliklere sahiptir. Retba gölünün incelenmesi için birçok Üniversite ve araştırma laboratuvarları sudan örnekler almış ve uzun süre incelemişlerdir. Sebep olarak ise sudaki dunaliella salina isimli bir bakterinin tuz oranıyla doğru orantılı olarak artması ile kırmızı rengi beyaz göle vererek pembe rengi almasına sebep olduğu anlaşılmıştır.

Güneş ışınları ile kırmızı renk pigmenti oluşturan bakterilerin meydana getirdiği bu göl, görselliği ile meraklıları bölgeye çekmeyi başarmış, bununla beraber gölde tekne turları ve benzer faaliyetlerin oluşmasını sağlamıştır.

Şifalı olduğuna inanlar bu gölde uzun saatlerce yüzmeyi ihmal etmiyor. Bir ressamın abartılı resmi gibi görünen gölün aynı zamanda bölgede yaşayan insanlar için geçim kaynağı olduğunu belirtmekte fayda var.

Yakın zamanda ülkemizdeki tuz gölünde de aynı durum gözlenmekte ve gölün buz mavi görünümü yer yer(genelde güney batı tarafları) kızıl renge döndüğü gözlenmektedir. Ülkemizde bu konu dalında araştırma yapan bilim adamları kızıl rengin aynı bakteri tarafından yani dunaliella salina bakterisinin sebep olduğunu söylemektedir.

Yazar:Sinan Uza

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here