Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Doğan Bebeğin Duyuları

0 368

Yeni Doğan Bebeğin DuyularıBebeklerin tüm duyu organları anne karnında iken gelişmiştir. Hatta anne karnında iken bebeğe müzik dinletilmesi tavsiye edilir. Yine hamile anne adayı çok yüksek sesli bir ortama girdiğinde bebek tekmeleriyle kendini belli eder. Yine bebek anne karnında iken annesinin ya da babasının sesine tepki verebilir. Bu tepkiler hep tekmeleme yoluyla olur. Hatta anne karnındaki sesler dış dünyadaki elektrik süpürgesine ya da saç kurutma makinasına benzer. Bu yüzden bebek ilk doğduğunda ağlaması durdurulamıyorsa elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinası açıldığında bebeğin sustuğu görülecektir. Yeni doğan bebekler yüksek seste irkilirler.
Bebekler dokunma duyusunun geliştiğini de doğdukları anda ısı farkını hissetmelerinden anlayabiliriz. Anne karnındaki bebeğin bulunduğu su hep aynı derecededir. Bebek doğduğunda yeterli ısı da bulunmazsa üşür ve hapşurur. Yine erkek bebekler doğar doğmaz sünnet olabilir. Ve hissettiği acıyla ağlar. Bebeğe yapılan tüm müdahalelere tepki verir. Bu da bebeğin dokunma duyusunun geliştiğini gösterir. Yeni doğan doğar doğmaz doktor muayenesinden geçmektedir.

Yeni Doğan Bebeğin DuyularıBebeklerin tat duyusunun geliştiğini de verdiği tepkilerden anlayabiliriz. Bebekler tatlıyı çok sever. Ekşi ya da tuzlu bir yiyecek diline sürüldüğünde yüzlerini ekşitirler.
Koku alma duyusunun geliştiğini en iyi anne kokusuyla sakinleşmelerinden anlayabiliriz. Özellikle anne sütü emen bebekler annelerinin kokularına daha aşinadır. Bilimsel çalışmalar kız çocuklarının erkek çocuklarına göre anne kokusunu daha iyi anladığı ortaya çıkmıştır. Parfüm, tütsü gibi kokulara da hapşırarak tepki verirler.

Yeni Doğan Bebeğin DuyularıBebeklerin en geç gelişen duyusu göme duyusudur. Yetişkinler kadar net göremezler. Ancak 4 yaşında iken yetişkin seviyesinde görebilirler. Ama doğar doğmaz bile ışıktan rahatsız olur ve gözlerini kısarlar. 2 aylık iken bir nesneyi inceleyebilir, 3 aylıkken hareketleri, renkleri ayırt edebilir. İnsan yüzünü incelerler. Daha çok da ellerini incelemeyi çok severler.
Bebeklerin doğduğunda duyu organlarının gelişip gelişmediği anlaşılır. İşitme testi yapılır. Işığa verdiği tepkiden görüp görmediği anlaşılır. Eğer bebekte duyu organları ile ilgili bir sorun varsa gerekli görüldüğü takdirde müdahale edilir. Bazı ameliyatlar yapılabilir. Bunlar tamamen doktorların fikirleri doğrultusunda yapılır. Bebeğin büyümesinin beklendiği operasyonlarda vardır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku