Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yanlış Bilinen Güzellik Kuralları

0 396

5055_wrinkleGüzellikle ilgili duyduğunuz ipuçlarından kaç tanesinin gerçek olduğunu hiç merak ettiniz mi? Her şeyi doğru yaparsanız, cildiniz pürüzsüz mü olacak? Kırışıklıklarınız bir gün yok mu olacak? Cildiniz en sevdiğiniz ünlünün ki gibi mi gözükmeye başlayacak? Öğrenmek için tek bir yol var.

Güzellik ile ilgili ortak algı parlayan kusursuz bir cilt ile simetrik yüzdür. Güzellik ürünleri satan reklam bombardımanları, güzellik bakımlarını teşvik eden ve ev reçetelerini dışlayan dergiler güzellik algısını her geçen gün değiştiriyor. Yıllar geçtikçe hepimiz güzelliğin ne yediğimiz, ne zaman yediğimiz, ne içtiğimiz, ne kadar içtiğimiz, ne kadar uyuduğumuz, uykunun kalitesi, gün içindeki egzersiz rutinine bağlı olduğuna inandık. Ancak bir kişi bu şekilde en ufak şeyleri hesaplamaya başlarsa hayat çekilmez olacaktır.

Tüm bu dergiler, web siteleri, reklamlar ve tavsiyeler doğru olamaz. Bazıları doğru, bazıları ise yanlıştır. Önemli olan hangilerinin doğru olduğunu bilmektir. Bu yazıda bu bilgilerden yanlış olan bazılarını ileride size sorun yaratmaması için listeledik. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

5055_beyaz1) Beyaz saçı çekmek, saçların daha çok beyazlaşmasına neden olur:

Bazı kişilerin saçları zamanından çok daha önce beyazlaşırken, bazı kişilerde bu olay hayatın daha sonraki dönemlerinde gerçekleşir. Saçların beyazlaşması bir gün hepimizin başına gelecek olan doğal bir süreçtir. Bazı kişiler çıkan beyaz saçı koparmanın, aynı yerden iki beyaz saç çıkmasına neden olacağına inanır. Eğer bu doğru olsaydı, kellik şimdiye denk çözülmüş olmaz mıydı? Yani beyaz bir saçı kopardığınızda yerine yeni bir tanesi çıkar. Rengi ise sizde erken beyazlaşmaya eğilim olup olmamasına bağlıdır.

5055_bacak2) Varis bacak bacak üstüne atmakla oluşur:

Pek çok kadın, pürüzsüz bacaklara sahip olmak için her şeyi yapabilir. Yani birisi size bacak bacak üstüne atmanın varislere sebep olduğunu söylerse, bu şekilde oturmaktan kaçınmak için her şeyi yapabilirsiniz. Ancak, varislerin esas sebebinin uzun süre ayakta durup, oturmamak olduğunu biliyor muydunuz? Yani bacak bacak üstüne atmak varislere sebep olmaz. Uzun süre ayakta durduğunuzda, kalbinizin kanı bacaklarınızdan vücudunuza pompalamak için ekstra çaba harcaması gereklidir. Genetik yatkınlık, hamilelik, etkilenen alanın yaralanması, obezite ve yaş varislere neden olan bazı durumlardır. Yani bayanlar istediğiniz şekilde oturabilirsiniz, endişelenecek bir şey yok!

3) Su içmek cildinizi nemlendirmek için yeterlidir:

Su içmek sizi sağlıklı tutar. Vücut fonksiyonlarını düzenli ve kontrol altında tutar. Ama, bu cildinizin nemleneceği anlamına gelmez. Cildinizin parlak ve pürüzsüz olması için, bir miktar yağ gereklidir. Yani kayıp nemi yerine koymak için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

4) Hiçbir krem veya iksir kırışıklıkları yok etmez:

Yaşlanmayla vücudunuz cildinizi pürüzsüz tutan kolajen ve elastin üretimini azaltır. Böylece cildiniz sarkmaya başlar. Cildinizi pürüzsüz ve kırışıksız yapacağını iddia eden kremler sadece bu kırışıklıkların görünümünü iyileştirir. Kırışıklık kreminin etkisi, içindeki aktif maddenin türüne göre değişir. Ancak bu kırışıklıkların tamamen yok olmasını sağlayacak sihirli bir iksir yok. Onları deneyim ve bilgeliğin bir işareti olarak kabul edin.

5055_shaving-leg5) Traş etmek kılların daha kalın ve koyu çıkmasına sebep olur:

Traş bıçakları kadınlar arasında kötü bir üne sahiptir. Bazıları onları kullansa da, bir çoğu traş etmenin kılların daha koyu ve sert çıkmasına neden olacağına inanıyor. Saç büyürken, her zaman dipte kalın uca doğru incelir. Yani bir bıçak, kılı kökünden kestiğinde en geniş yerinden keser. Kıl uzamaya başladığında en kalın yerinden uzamaya başlar. Bu ilk büyüme kılın daha koyu ve kalın çıktığını hissetmenize neden olur. Bu konuda faydalı bir ip ucu büyümenin tersi yönde ve yakından traş etmektir.

6) Bazı kremler çatlaklardan kurtulmayı sağlar:

Piyasadaki bir çok krem çatlakları yok edeceğini iddia ediyor. Bu reklamlara inanıp hayal kırıklığına uğramak çok yaygındır. Çatlaklar gebelik veya hızlı kilo alma gibi kısa bir süre içinde cildin genişlemesinin bir sonucudur. Bu durum elastin lifleri ve kollajeni ayırarak cildinize işaretler bırakır. Çatlaklar cildin üst tabakasının altında oluşturulduğu için çoğu krem bu bölgeye ulaşamaz. Bu nedenle, kilo kaybı veya kilo alımı nedeniyle oluşan çatlaklar genellikle geri dönüşsüzdür.

5055_nail-polish7) Uzun süre ojeli kalmak tırnaklarınızın sararmasına neden olur:

Uzun bir süre ojeli kalmak, tırnaklarınızı kalıcı olarak sarartmaz. Uzun bir süre boyunca bir renk oje tırnağınızda kaldığında, tırnağın gözenekli yapısı pigmentlerin emilmesine neden olur; bu da üzerilerinde bir leke bırakır. Ayrıca, tırnakların sağlıklı bir şekilde büyümesi için oksijen gereklidir. Ojeli kalmaları, onların oksijen almalarını engelleyecektir. Bu nedenle tırnaklarınız sararır ancak bu kalıcı değil, geçici bir durumdur.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/beauty-myths-that-you-should-not-believe-in.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku