Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Çevresi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 369

Göz çevresinde cilt, özellikle gerekli bakım yapılmadığında erken yaşlanmanın en erken belirtilerini gösterebilen bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni birincisi, göz çevresindeki cilt, vücudun diğer bölgelerindeki ciltten daha ince ve daha hassastır. Ve gözler göz kırpmaktan duyguları ifade etmek için yapılan mimiklere kadar gün boyunca çok aktif olduğu için, bu tek başına erken yaşlanmaya neden olabilir.
Ayrıca kişinin genetik yapısı, yaşam tarzı alışkanlıkları, dış etkenler ve ultraviyole (UV) ışınları, dış etkenler göz çevresinde bulunan cildin yaşlanmasının hızlı olmasında rol oynamaktadır. Yaygın görülen göz çevresi sorunları şunlardır;
• Koyu halkalar
• İnce çizgiler
• Şişkinlik (göz torbaları dahil)
Yine de kişi kaç yaşında olursanız olsun, gözlerine hak ettikleri bakımı vermek için asla çok geç değildir. Kişisel olarak bazı ipuçlarını takip ederek göz çevresi bakımını kolaylıkla yapabilir. Bu yazıda göz çevresi bakımı yapabilmek için bazı ipuçları bulunmaktadır.

Nemlendirmek

Göz Çevresi Bakımında Dikkat Edilmesi GerekenlerCildi nemlendirmek, genellikle herksin bildiği bir cilt bakım tavsiyesidir. Deri bir üzüm tanesi gibi düşünüldüğünde, içindeki suyu kaybettiğinde küçülmeye başlar ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Ancak o nem sağlandığında dolgunlaşmaya yardımcı olunabilirken çizgi ve kırışıklıkların görünümünü potansiyel olarak azaltabilir. Aynısı göz bölgesi için de geçerlidir. Ve bu bölge yağ bezlerinden (cildin doğal nemlendiricisi) yoksun oldukları için kuruluğa daha yatkın olabilirler.
Yüzün bu bölgesini nemlendirmekle ilgili en çok sorulan soru, yüz nemlendiricinin göz çevrenizdeki cilt için kullanıp kullanamayacağıdır. Evet, kullanılabilir, ancak gözleri tahriş etmemesi ve yeterli miktarda nem sağladığından emin olunması gerekir. Bununla birlikte, göz çevresindeki cilt ince olduğundan, normal yüz kremine karşı hassas olabileceğini unutulmamalıdır. Eğer gözlerde bir batma hissi varsa, gözler sulanma veya kızarıklık olursa, normal yüz nemlendirici göz çevresi için kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Ve bu iş için tasarlanmış nemlendiriciler alınarak kullanılmalıdır.
Göz kremleri gözler hassa olduğu için onlara zarar vermemek adına, daha hassas formülize edilirler. Fakat ince çizgi ve kırışıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olacak bileşenler içerirler.

Doğru Bakım Ürünleri Seçmek

Doğru göz kremi arayışında olanlar için, hangi şikâyete yönelik bir krem aradığının bilinmesi önemlidir. Çünkü kişinin göz çevresi problemleri herkeste bir değildir. Yaygın olarak görülülen göz çevresi problemleri şunlardır:

İnce Çizgiler İçin

Nem kaybını azaltmak için kullanılan nemlendirici nemlendiricilerin yanı sıra, anında dolgunluk etkisi sağlayan bileşenler içeren bakım ürünleri kullanılabilir. Bu ürünler daha fazla kolajen üretimini destekler nitelikte ürünlerdir. Bu ürünlerden bazıları şunlardır;
• Retinoid (reçete bazlı)
• Retinol (tezgah üstü seçenekler)
• A vitamini türevi
• Peptidler
• büyüme faktörleri içeren ürünler
Hiperpigmentasyon için (koyu halkalar)
Göz Çevresi Bakımında Dikkat Edilmesi GerekenlerGüneşin UV ışınlarının sebep olacağı koyu halkaları önlemek için şu bileşenleresahip ürünlerin kullanılması yararlı olabilir;
• Arbutin
• Hidrokinon
• Kojik asit
• C vitamini
• Soya
• Niasinamid (B-3 vitamini)
• Azelaik asit
Gözlerde Şişkinlik
Şiş gözler için çare, yeterince uyumak veya yeterince su içmek kadar kolay olabilir. Ancak cilt bakımı içeriğine gelindiğinde, şunlar şişliğin azaltmasına faydalı olabilir:
• Kafein
• Yeşil çay ve kahve meyvesi polifenolleri
• Dipeptid-2 (Eyeliss)
• Söğüt otu

Genel Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresiyle ilgili daha genel endişeler için antioksidan içeren ürünler seçilebilir. Bu güçlü bileşenler, ciltte UV radyasyonu, sigara ve kirleticiler tarafından tetiklenen serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olur. Dahası, yaşlanma sürecini frenlemeye de yardımcı olabilirler. Bu ürünlerin içeriklerinde olması gereken antioksidan içeren maddeler şunlardır;
• C vitamini
• E vitamini
• Yeşil çay
• B-3 vitamini (niasinamid)

Makyaj Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz makyajını çıkartırken, göz çevresindeki cilde ürün sürmeye kadar nazik olmak önemlidir. Yukarıda bahsettiğim gibi göz altı derisi çok incedir. Bu nedenle, günlük faaliyetlerden kaynaklanan ekstra baskı, ekstra ince çizgilere katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Cilt bakımı rutini esnasında cilde şu şekilde nazik davranılabilir.
Makyajı çıkartırken yumuşak makyaj temizleme pedleri kullanılmalıdır
• Cilt çok bastırılmadan nazikçe temizlenmelidir
• Makyaj atıkları dışa doğru silinmelidir
• Makyaj tamamen çıkana kadar bu işlem tekrar edilmelidir
Bakım ürünlerini uygularken;
• Ürünler göz çevresine serçe parmağı ile uygulanmalıdır
• Ürünler göz çevresi ve kapağına nazikçe dürülmelidir
• Ürün cilt tarafından tamamen emilene kadar tekrarlanmalıdır.

Güneşten Korunmak

Güneşe maruz kalmak cilt yaşlanma sürecinde büyük rol oynayabilirken göz altı cildinin koyulaşmasına neden olabilir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi, her cildin bakımında kullanılması gereken vazgeçilmez bir parçasıdır ve sürekli kullanılmalıdır. Hava kapalı olsa da, UVA ışınları yine de zarara sebep olabilir.
Ayrıca güneş kremi uygularken, üst göz kapağı da unutulmamalıdır. Güneş kremi en fazla ihmal edilen faktörlerden biridir. Makyajın üstüne güneş kremi sürmek, özellikle de göz makyajı çok zahmetli ise yapılan bir yanlıştır. Bunun yerine UV koruması sağlayan bir çift güneş gözlüğü kullanmak faydalı olacaktır. Bu sadece gözleri değil, aynı zamanda istenmeyen UVA ve UVB ışınlarından gelen cildi de koruyabilir.

Cilt Masajı Yapmak

Şişkinlik genellikle gözlerde gelip geçici olan şikâyetler arasındadır. Bu şikâyet kişinin yorgun olduğunuzda veya iyi uyumadığında daha belirgin bir görünür alırken, genelde basit bir masaj işe yarar. Bazı genetik özellikler harici, sıvı tutulması gözlerde şişkinliğe sebep olabilir. Bu, tuz oranı yüksek bir yemeğin, uykusuzluğun ve hatta çok fazla uykunun bir sonucu olabilir.
Göz altına masaj uygulanması çevresindeki kan akımını iyileştirmeye faydalı olabilir. Masaj sırasında uygulanan basınç, bu alandaki fazla sıvının atılmasına ve dolayısıyla şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Yeşil çay poşetini buzdolabında dondurmak ve göz çevresine uygulamak bu bölgedeki gerginliği azaltmanıza ve şişkinliği azaltmasına yardımcı olabilir.

İyi Uyumak, Sağlıklı Beslenmek ve Egzersiz

Göz Çevresi Bakımında Dikkat Edilmesi GerekenlerYaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmek göz çevresindeki cildi korumak söz konusu olduğunda oldukça işe yarayan bir adımdır. Çünkü beslenmenin ve uyku düzeninin dengeli olması cilt için çok önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları şu şekilde sıralanabilir;
• Daha fazla uyu
• Egzersiz yapmak
• Sağlıklı bir diyet tüketmek
Her gece en az altı saat uyumaya ve düzenli olarak kan dolaşımını iyileştirmeye dikkat edilmelidir. Yeterince uyunmadığında veya egzersiz yapılmadığı zaman, yorgunluk çok daha kolay hissedilmekle kalmaz aynı zamanda gözlerin etrafındaki cilt daha koyulaşır, şişer ve sağlıksız bir görünüm oluşur. Sağlıklı beslenirken muz gibi potasyum içeriği yüksek yiyecekler tüketilmelidir ve her gün yeterince su içmeye dikkat edilmelidir.
Bunun yanında sigara gibi sağlık yaşam tarzı alışkanlıklarını bırakmak istiyorsa, artık bir sebep daha edinilmiş olunur. Sigara içme alışkanlığı erken dönem kırışıklıkları sigara içenler için daha büyük risk oluşturur. Çünkü sigara içmek, cildinize kan akışını bozarak, kollajen ve elastin seviyelerine zarar verir ve normal yaşlanma sürecini hızlandırabilir, Dolayısıyla cildin gücü ve elastikiyetine olumsuz etkilerde bulunur.

Cilt Bakımında Önleme Prosedürler Uygulamak

Ciltte oluşan zararları önlemek ilk adımdır. Bir problem oluşmadan önce onun önlenmesi her tedaviden daha kritik değere sahiptir. Bu yüzden önleme her zaman ilk seçenek olmalıdır, özellikle kişi 30 yaşın altındaysa, bu tedbir genetik ve yaş yine de size karşı çalışabilir.
Eğer problemler topikal tedavilerin işe yaramadığı noktaya ulaştıysa, lazerle yüzey yenileme ve nöromodülasyondan (Botoks) dolgu maddelerine kadar birçok cerrahi olmayan seçenek vardır. Bu işlemler kaz ayaklarının azaltılmasına, gözlerin altındaki şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilirken genç bir görünüm kazanılmasında yarar sağlayabilir. Ancak bu düzeltmeler hızlı olsa da, fiyat etiketi genellikle göze çarpıcı değerlerde yani yüksekliktedir. Bu tedavilerin sonucunun mutlaka kalıcı olmadığı gerçeğiyle birlikte, isteyenler ve durumu müsait olanlar bu tedaviler düşünebilirler.
Gözlerin etrafındaki cilde ihtiyaç duyduğu bakımı yapmak sağlıklı ve genç görünüm için faydalı adımlardır. Nemlendirme, güneşten korunmada dahil olmak üzere, daha fazla uykuya, doğru bakım ürünleri kullanıma kadar bir çok alışkanlığı güzellik rutine uygulamak, gözlerin etrafındaki cildi iyileştirme yolunda etkili adımlardır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/eye-care
https://www.glowbiotics.com/pages/skincare-101-eye-area

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Dilber diyor

    Yorgunluğu ve yaşlılığı en fazla ele veren bölge göz çevresidir. Günlük bakım rutininde kesinlikle yer alması gerekiyor. Verdiğiniz değerli bilgiler için de teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku