Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0 547

Günümüzün en sık görülen göz üstü deri sorunlarından biri de göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen göz kapağı düşüklüğü sorunu özellikle tedavi edilmediği takdirde bazı göz rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilmektedir.

Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü sorunu görüldüğünde hemen bir göz doktoruna başvurulmalı ve gerekli tedaviye başlanılmalıdır. Ayrıca etkili olduğunda iş ve sosyal aktivitelerde de olumsuzluğa neden olabilen göz kapağı düşüklüğü sorunu beraberinde bireyin genel psikolojisinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

goz-kapak-dusuklugu-1988Özellikle de genç yaşlardaki bireylerde ciddi anlamda özgüven eksikliğine yol açabilen göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı genç yaş grubunda yer alan bireylerde görüldüğü takdirde bireylerin iş ve sosyal yaşantıdan başarısız olmasına yol açabilmektedir. Peki göz kapağı düşüklüğü nedir nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizde uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda bu konuda detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığının tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı rahatsızlığı; Göz kapağında yer alan sinirlerin çeşitli darbe veya kendiliğinden zayıflaması durumudur. Göz kapağını kaldırmak ile görevli olan kasında aşırı zayıflamasına bağlı olarak meydana gelebilen göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığı günümüz toplumlarında en sık görülen rahatsızlıklardandır.

Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğünün bazı nedenleri bulunmaktadır. Göz kapağı düşüklüğünün başlıca sebepleri ise şunlardır;

 • Göz kapağını kaldırmakla görevli olan kasın zayıflaması
 • Kas ve sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilen bazı göz hastalıkları
 • Göz kapağını kaldıran sinirin tahrip olması
 • Hiper tansiyon hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Kronik stres
 • Bazı psikolojik takıntılar
 • Yaş faktörü
 • Kasın deriye yapıştığı kısmın uzaması veya ayrılması
 • Enfeksiyon ve ödemler
 • Önceden geçirilmiş olan kaş kaldırma veya yüz gerdirme estetik operasyonları göz kapağı düşüklüğünün başlıca nedenleridir.

Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Göz kapağı düşüklüğü sorunu sıklıkla görülmesine karşın herkeste görülmemektedir. Göz kapağı düşüklüğü sorunu daha çok şu kimselerde görülebilmektedir.

 • 50 yaş üzeri bireylerde
 • Yüz gerdirme estetik operasyonu geçirmiş olan bireylerde
 • Aşırı sinirli olan bireylerde
 • Psikolojik yönden takıntıları bulunan bireylerde
 • Sıklıkla yüz bakım ve göz çevresi bakım ürünleri kullanan bireylerde
 • Diyabet ve hiper tansiyon hastalıklarına maruz kalan bireylerde göz kapağı düşüklüğü görülebilmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi oldukça basittir. Tedavide genellikle göz kapağı kaslarının iyileştirilmesi amacıyla bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlgili doktorun uygun görmesi durumunda ayrıca göz kapağının tekrar kaldırılması amacıyla cerrahi müdahale yöntemine de başvurulabilmektedir.

Ancak ileri yaş faktörüne bağlı olarak oluşan göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığında genellikle hastanın bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duymaması da göz önünde bulundurularak cerrahi müdahale yöntemine gerek duyulmamaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü hakkında bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlıyoruz. Göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığında yapılması gereken tek şey ilgili doktora başvurulması ve gerekli tedavilere başlanılmasıdır. Göz kapağı düşüklüğü rahatsızlığının en kalıcı ve sağlıklı tedavisi ancak tıbbi yönden gerçekleştirilmekte olup diğer bitkisel ve doğal yöntemlerden kaçınılması gerektiği uzmanlarca belirtilmektedir. Makalemizde göz kapağı düşüklüğü nedir nedenleri nelerdir konusunda uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Sağlıklı günler dileyerek yazımızı burada tamamlamaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir. Göz ve göz kapağı düşüklüğü sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
gozhastaliklari.com

doktorsitesi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku