Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Kapağı Şişliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 519

Toplumumuzda en sık görülen göz kapağı rahatsızlıklarından biri de göz kapağı şişliği rahatsızlığıdır. Özellikle enfeksiyonlara ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen göz kapağı şişliği her ne kadar çoğu kez kendiliğinden geçebilmese de bazı zamanlar erken müdahale gerektirebilecek duruma gelebilmektedir. Toplumda hemen her yaştan görülebilen bir rahatsızlık olan göz kapağı şişliği ayrıca beraberinde bazı belirtiler de gösterebilmektedir.

8312_3Uzun süreler devam etmesi ve sık tekrar etmesi durumunda bireyin iş ve sosyal faaliyetlerini olumsuz etkileyebilen göz kapağı şişliği uzun dönemler etkisinin sürdürdüğü zaman beraberinde bazı hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Genellikle çıplak elle temas ve gıda alerjilerine bağlı olarak ortaya çıkabilen göz kapağı şiliği rahatsızlığı çoğu zaman kendilinden geçmemekte bu nedenden dolayı da günboyu devam etmesi durumunda doktora başvurulmasının önemi büyüktür. Göz kapaklarına vücut sıvılarının dolması sonucu meydana gelen göz kapağı şişliği rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken önemli bu faktör ise şişliğe temas edilmemesidir.

Uzmanların bu konu hakkında yaptığı birçok açıklamaya göre birçok göz kapağı şişliklerinin uzun süre devam etmesinde bireyin şişlikle uzun süre ilgilenmesi ve çıplak elle sık sık temas etmesinden kaynaklanmaktadır. Dolaysıyla göz kapağı hangi nedenden dolayı şişerse şişsin asla çıplak elle temas edilmemeli ve evde tedavi edilmemelidir. Bu ve tüm rahatsızlıkların tedavi merkezleri hastaneler ve burada görev yapan ilgili doktorlardır. Bu nedenle başta göz kapağı şişliği rahatsızlığı olmak üzere tüm sağlık sorunlarının çözümü olarak sadece ilgili hekimleri görmeliyiz.

Göz Kapağı Şişliğinin Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı şişliğinin birçok belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

– Göz kapağında meydana gelen kızarıklıklar
– Göz kapağının hafif kaşınması durumu
– Kirpiklerde meydana gelen karıncalanmalar göz kapağı şişliklerinin başlıca belirtileridir.

Göz Kapağı Şişliği Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

8312_1– Arıcılık gibi bazı meslek dallarında çalışan bireylerde
– Kimyasal maddelere aşırı maruz kalan bireylerde
– Bazı gıdalı yiyeceklere karşı aşırı alerjisi bulunan bireylerde
– Göz kapaklarıyla aşırı uğraşan bireylerde
– Bazı hastalıklara bağlı olarak tıbbi ilaçlar kullanan bireylerde
– Hiper tansiyon ve diyabet hastalarında göz kapağı şişliği rahatsızlığı çok sık görülmektedir.

Göz Kapağı Şişliği Rahatsızlığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

– Özellikle günboyu devam etmesi durumunda
– Sık sık tekrarlaması durumunda
– Tedaviden sonra tekrar etmesi durumunda
– Etkisi 12 saatten fazla sürmesi durumunda ve şişlikle birlikte göz ve çevresinde de ağrıların meydana gelmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Göz Kapağı Şişliğinin Tedavisi Nasıldır?

Taşıdığı nitelikler nedeniyle genelde basit bir vaka olan göz kapağı şişliği rahatsızlığının tedavisi oldukça basittir. Tedavide genelde ilgili doktor tarafından reçeteli olarak verilen krem ve merhem ilaçlar kullanılmaktadır. Şişliklerin inmesini kısa sürede sağlayabilen krem ve merhemler sayesinde birçok göz kapağı şişliği vakaları çok kısa sürede ortadan kaldırılmakta ve birey çoğu zaman ayakta tedavi olduğundan dolayı ilgili doktorun gerek görmemesi durumunda hastaneye yatış yapmadan evinde birkaç gün istirahat etmesi şartıyla evine gönderilmektedir.
Tedavisinin genellikle 1 veya 2 gün sürebildiği göz kapağı şişliği rahatsızlığının kısa sürede tedavi edilebilmesi için bireyin doktor tavsiyelerine harfiyen uyması ve rahatsızlığı tetikleyebilecek faktörlerden uzak durması gerekmektedir. Göz kapağı şişliği rahatsızlığı bazı durumlarda ciddiye alınmalı ve ilk belirtisi görüldüğünde ve uzun süre şişlik devam ettiğinde hemen doktora başvurulmalı ve gerekli tedaviye başlanılmalıdır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku