Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Kapak Kaşıntısının Nedenleri

0 441

Göz kapağınızla ilgili rahatsız olabileceğiniz bir diğer önemli konulardan birisi de göz kapak kaşıntısı diyebiliriz Bu konuda uzmanlarımız bilgilenebileceğiniz önemli açıklamaları size yapmaktadır. Göz Kapak kaşıntı nedenleri bazı durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genelde göz kapaklarında ki tahrişler kaşıntının olmasına neden olur. Enfeksiyonel duruma maruz kalan göz kapakları zaman içerisinde tahriş olmaya başlar. Doğal olarak göz kapakta ki oluşan tahrişler kaşıntının meydana gelmesine sebebiyet verir. Hal böyle olunca vatandaşlarımız için içinden çıkılmaz bir durum ile karşı karşıya kalır. Çünkü göz kapaklarının sürekli olarak kaşınıyor olması çok fazla rahatsızlık veren bir durumdur. Enfeksiyonel durumların yanı sıra gözde meydana gelen kaşıntıların bir diğer sebeplerinden birisi de uykusuzluktur. Eğer ki gün içerisinde az uykuyla ayaktaysanız bu durum göz kapaklarda ki kaşıntının çok fazla görülmesine neden olacaktır. Göz kapaklarda kaşıntı olması ile birlikte göz bunu çeşitli belirtiler ile ifade etmeye başlar. Gözde şişlik, sulanma, göz yaşarması gibi belirtilerle kendisini duyurur.

Göz Kapak Kaşıntısından Kurtulma Yolları Neler?

Göz Kapak Kaşıntısının NedenleriGöz kapak kaşıntısından kurtulabilmeniz adına yapmanız gereken en önemli yollardan birisi de mutlaka uzman bir hekime görülmeniz gerekiyor. Çünkü göz kapaklarında meydana gelen bir takım enfeksiyonel durumlar kişinin sağlığı açısından hayati tehlikeler oluşturabilir. Göz basitlenecek bir organımız değildir. Böyle durumda göz doktoruna görünerek sizlere ilaç vermesini isteyebilirsiniz. Size vereceği ilacı düzenli şekilde kullanarak da gözde oluşan enfeksiyonel durumun günden güne iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bir diğer başvuracağınız yollardan birisinin de göz kapaklarınıza evde soğuk press yaprak kaşıntıyı dindirmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk press kaşıntıyı minimum seviyeye düşürürken sizinde rahat etmenize en iyi şekilde yardımcı olur. Bu dönemde ellerinizi sık sık yıkamalı ve gözünüzden uzak tutmalısınız. Aksi durumda ise tahrişin daha çok ön plana çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Göz Kapak Kaşıntısı İle Mücadele

Kaşıntısı çok fazla olan bireylerin hayatları adeta bir zindana dönüşür. Ne rahat uyuyabilir ne de rahat bir şekilde çalışabilir. Bu yüzden göz kapak kaşıntısının bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Alerjilerin yok olması adına doktor tarafından sizlere söylenecek ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir. Kimi zaman göz kapaklarında değil göz zarında da iltihaplanma durumları görülebilir. Böyle bir iltihaplanma olduğu vakit ise kişinin gözü sürekli olarak sulanıp akacaktır. Hatta çevrenizi bulanık bir şekilde de görmeye başlayabilir ve görme bozukluğu çekebilirsiniz.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.