Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gözler Açıkken Uyuma Olgusu: Gece Lagoftalmisi

0 13.135

Gözler açık bir şekilde uyumak bir korku filminden bir sahne gibi gelir ama gece lagoftalmisi adı verilen durum bir gerçektir. Bazı insanlar gözleri açıkken gerçekten uyurlar. Bu durum gözlerine ve görmeye zarar verebilirler. Göz kapaklarını kapatamamak lagoftalmi olarak adlandırılır. Sadece uyku sırasında gerçekleşirse buna gece lagoftalmisi denir. Bu, gözlerin tamamen açık olduğu anlamına gelmez. Çoğu durumda göz kapakları gözün açık alanının çoğunu kapatır, ancak biraz aralık kalır. Göz kapaklarındaki küçük bir açıklık bile gözleri gece boyunca kurutabilir. Gece boyunca gözler açık olarak uyumak gözlerin iltihaplanmasına, ülserlere veya hatta korneada veya göz kapaklarının iç kısmında skarlaşmaya neden olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, durum oldukça yaygındır. İnsanların yüzde 20 kadarı bunu yaşamaktadır, hatta bebeklerde bile olmaktadır. Kalıtsal olabilir, bu yüzden gözler açıkken uyuyan birinin bebeğinde de görülebilir. Göz kapağı dokusundaki değişiklikler nedeniyle yaşlı insanlarda da yaygındır. Gece lagoftalmisi gün boyunca da ortaya çıkabilir. Bu durumu olan hastaların tam bir göz kırpması yoktur, bu nedenle gözün yeterli gözyaşı ile yağlanmayan bir kısmı daima vardır.

Göz Kapaklarının Rolü

Gözler Açıkken Uyuma Olgusu: Gece LagoftalmisiGöz kapakları, gözyaşlarının göz yüzeyini yağlamasına izin veren bir bariyer sağlar. Uyanıkken gözleri kırpmak gözlere bulaşabilecek toz veya diğer parçacıkların temizlenmesine yardımcı olur; kurumaması veya tahriş olmaması için gözleri yağlar. Gözyaşları besin maddeleri ile birlikte, virüsleri ve bakterileri öldürmeye yardımcı olacak doğal antibiyotiklere sahiptir. Uyurken kırpıştırılmadığı için gözleri kapalı tutmak onları güvende tutmanın en iyi yoludur. Gözler kapalı olarak uyumak, kişiyi uyandırabilecek veya derin, dinlendirici bir uyku çekilmesini engelleyebilecek ışık veya hareket gibi dış uyaranları keser. Bariyer kırıldığında, gözler dış ortama maruz kalır ve gözyaşı tabakası neredeyse hemen buharlaşmaya başlar. Bu nedenle gözler açık olarak uyumak kuru gözlere, bulanık görmeye, enfeksiyona ve hatta tedavi edilmezse kalıcı görme sorunlarına yol açabilir. Ancak doktorun kontrol edeceği tek sorun göz tahrişi değildir. Gözler açıkken uyumak inme, tiroid hastalığı veya yüz sinir hasarı gibi ciddi, altta yatan bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir.

Gece Lagoftalmisi Nedenleri

Garip gelebilir, ancak gece lagoftalmisi aslında bir yüz felci şekli olarak kabul edilir; göz kapağındaki orbicularis kasıyla ilgilidir, geçici veya kalıcı olabilir. Bell palsisi veya paralizisi, enfeksiyon, inme, cerrahi ve travma dahil olmak üzere birkaç şeyden kaynaklanabilir. Lagoftalmi, üst blefaroplasti (göz kapağı estetiği) veya diğer ameliyatların göz kapaklarının Gözler Açıkken Uyuma Olgusu: Gece Lagoftalmisihareketini değiştirmesi ile gelişebilir. Blefaroplasti, üst göz kapağında (suprapalpebral kapüşon) sıklıkla yaşlanma ile ortaya çıkan fazla deriyi çıkarmak için kullanılan bir prosedürdür. Prosedür daha iyi görmeye ve daha genç görünmeye yardımcı olabilir ancak üst göz kapağı derisi fazla çıkarılırsa, lagoftalmi gelişebilir.
Çoğu insan uykuya daldıkça, yüz kasları gevşediğinde göz kapakları doğal olarak tamamen kapanır. İnsanlar ayrıca tamamen kapanmayan göz kapakları ile doğmuşsa, graves hastalığı veya başka bir durum nedeniyle gözler öne doğru fırlamışsa, göz kapağı kasları enfeksiyon, iltihap veya yaralanma nedeniyle hasar görmüşse de gözleri açık olarak uyuyabilir. Gece lagoftalmisi genellikle bir kişinin uykuya dalmasını engellemez. Gözler açıkken uyumak uyku kalitesini etkilemeyebilir ancak gözlerin kuruması ve tahrişi uykuyu daha az dinlendirici hale getirebilir. Rahatsızlık uyandıktan sonra da devam edebilir.

Gece Lagoftalmi Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler ortaya çıkıncaya kadar kişiler gözleri açıkken uyuduğunu fark etmez. Uyurken bakması ve fotoğraf çekmesi için bir partner, aile üyesi veya arkadaş gerekebilir. Devamlı kuru, yorgun veya kaşıntılı gözlerle uyanılması, gözlerin biraz açık kaldığına dair bir işaret olabilir. Gözler gece tamamen kapanmıyorsa, aşağıdaki belirtilerden bazılarıyla karşılaşılabilir:
*Kuruluk
*Gözde yabancı cisim varmış gibi hissetme
*Gözlerde kızarıklık
*Bulanık görme (özellikle uyandıktan sonra)
*Işığa duyarlılık
*İyi uyuyamamak
Göz doktoru, göz muayenesi sırasında kapakların tamamen kapanıp kapanmadığını kontrol edebilir. Bazı insanlar artan ışık duyarlılığından şikâyet eder. Lagoftalmi aslında belirtiler birbirini taklit ettiği için kronik kuru göz sendromuyla karıştırılır. Göz doktoru, kapsamlı bir göz muayenesi yaparak kuru göz sendromundan muzdarip olunup olunmadığını belirleyebilir.
Gözlerin yeterli nem ürettiğinden emin olmak için gözyaşı üretimi ölçülebilir. Gözyaşlarını ölçmek için Schirmer testi kullanılır. Test sırasında, alt göz kapaklarının altına küçük kâğıt şeritler yerleştirilir. Birkaç dakika sonra, doktor şeridin ne kadarının gözyaşları ile ıslandığını ölçer. Gözyaşlarının kalitesini belirlemek için başka testler de kullanılabilir. Göz damlasındaki özel boyalar gözlerin yüzey durumunu belirlemek için gözlere damlatılabilir. Kornea üzerindeki boyama desenleri, gözyaşlarının buharlaşması için geçen süreyi belirler.

Gece Lagoftalmisi Tedavisi

Gözleri açıkken uyuduğunu düşünenler nedenini bulmak için bir göz doktoruna görünmelidir. Gece lagoftalmi nedenlerinin ve etkilerinin birçoğu için tedaviler mevcuttur. Tedavi genellikle yatmadan önce yumuşak göz jeli veya merhem sürülmesi ile birlikte günde birkaç kez yapay gözyaşı göz damlası kullanmayı içerir. Merhemler görmenin bulanıklaşmasına neden olabileceğinden çoğu insan onları sadece uyku sırasında tolere edebilir. Göz kapağının gece açılmasını önlemek ve kapalı tutmak için, tıbbi hipoalerjenik bantlar göz kapağına nazikçe Gözler Açıkken Uyuma Olgusu: Gece Lagoftalmisiuygulanabilir. Gözlerin üzerine takılan bir maske de yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca tavan vantilatörlerinin kapatılmasını önerebilir.
Daha ciddi vakalar için kapanmalarına yardımcı olmak amacıyla göz kapağının dışına altın bir ağırlık uygulanabilir veya göz kapağının içine cerrahi olarak implante edilebilir. Altın ağırlık daha çok yüz felci durumlarında üst göz kapağına, deri altına uygulanır. Altın ağırlık vücutla uyumludur ve tam bir göz kırpma sağlamak için doğanın yer çekimini kullanır. Gramajı önceden saptanmış altın bir plaka küçük bir kesi yapılarak üst göz kapağı içine yerleştirilir ve dikişlerle sabitlenir. Göz kapağı derisi yerleştirilen plakanın üzerine yeniden örtülüp dikilerek ameliyat tamamlanır. Gözleri açıkken uyuyanlar için ne tür bir tedavinin doğru olduğu bir göz doktorundan öğrenilmelidir. Tedaviler yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Kaynakça:

https://www.aao.org
https://www.sleep.org/articles
https://www.verywellhealth.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku