Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mısır’da Bir Cennet: Hurghada

0 499

Mısır'da Bir Cennet: HurghadaHurghada,

dünyanın en eski coğrafyaları arasında sayılan Afrika kıtasının yine aynı şekilde en köklü ülkelerinden olan Mısır‘da yer alan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, Mısır’ın son derece gözde kentlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle de Avrupalı ziyaretçilerce çok iyi bilinen bir coğrafya olan Hurghada, Mısır’ın sıradışı manzaralarını içinde barındıran hatlardan biri olarak kabul edilen doğu yakasında yer alır. Bu yakanın en önemli özelliği şüphesiz ki, bu bölgeye maddi ve manevi açıdan hayat veren Kızıldeniz’dir. Bu su kütlesi, aslında sadece bu bölgede yer alanlar için önem taşımaz. Aynı zamanda da gerek Avrupa gerekse de Asya’da yer alan ülkeler için son derece önemlidir. Güzergah içinde barındırdığı Süveyş Kanalı’dan adeta para basar ve de ülkenin şehirlerine çok büyük bir iktisadi katkı sunar. Bu iktisadi yarar ele alınırsa, bundan en çok istifade eden şehirler arasında Hurghada yer alır. Kızıldeniz’i ele alırsak, söz konusu bu kanal üzerinde yer alan en büyük iki şehirden biri olan Hurghada, Suez sonrasında ülkenin en büyük ikinci yaz turizmi şehridir. Her iki şehir de bu hatta yer alır ve de oldukça önemli kabul edilir. Hurghada özellikle sualtına meraklı turistlerce son derece tercih edilir. Hurghada sahillerinden yer alan sıradışı mercanlar ve de deniz canlıları her daim bura için bir imaj ve prestij nedeni olmuştur.

Mısır'da Bir Cennet: HurghadaÇok uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş olan Mısır, Osmanlı için adeta vazgeçilmez coğrafyalar arasında idi. Ancak ülkenin içinde bulunduğu iktisadi ve de manevi kriz, bu bölgenin çok kolay bir şekilde Birleşik Krallık egemenliğine geçmesine neden oldu. Osmanlı İmparatorluğu sonrasında Birleşik Krallık’ın sömürgesi olan Mısır ve Hurghada, bu durumdan kurtulduktan sonra, hızla gelişim göstermeye başlamıştır. Hurghada şehrinin tarihi ele alınırsa, aslında birçok Mısır şehrine nazaran oldukça yeni kabul edilir.

1905 yılında resmi bir şekilde kurulan Hurghada, çok küçük bir köyden günümüzde dünya çapında bir turizm ve eğlence merkezi haline gelmiştir. Su sporları alanında her geçen gün popülaritesini artırmayı başaran Hurghada, özellikle iklimi ile dikkat çekicidir. Günlük ortalama sıcaklık değerlerinin 30 santigrat derecelerde seyrettiği Hurghada, yaz aylarında ise 40 santigratlık sıcaklık değeri ile bölgenin en sıcak hava şartlarına sahip turizm destinasyonlarından biri konumundadır. Her ne kadar turizm alanında büyük bir marka olsa da, özellikle Rusların bölgeye olan ilgisi 2015 yılının Kasım ayında yaşanan Metrojet kazası sonrasında çok ciddi bir şekilde azalmıştır. Bu kaza normal bir kaza olmadığından ki, terör saldırısı olarak kayıtlara geçmiş ve Ruslara çok büyük bir acı yaşatmış kaza olması bölgeye olan Rus ilgisini de kötü şekilde etkilemiştir.

Mısır'da Bir Cennet: HurghadaHurghada, dünyanın her noktasından çok sayıda millete mensup turistik tatil destinasyonları arasında en üst sıralarda yer alır. Türkler de son zamanlarda bölgeye ciddi bir ilgi göstermeye başlamış ve de İstanbul Hurghada çıkışlı tarifeli seferler düzenlenmesine olanak sağlamıştır. Ortalama seyahat süresi 2 saat kadardır. Hurghada yolculuğunuzda Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması vardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.