Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneşin Olumsuz Etkileri ve Korunma Yöntemleri

0 184

Güneşin Olumsuz Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Güneşin rahatlatıcı etkisi ve D vitamini sentezi üzerindeki olumlu etkileri birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ayrıca pek çok deri hastalıklarında da iyileşmeye sebep olmaktadır. Sedef ve egzamayı bu hastalıklar arasında saymak mümkün.

Ancak sıcaklarla birlikte aratan ve zararlı olan güneşin UV ışınları, ozondaki delinmelerle birlikte ciltte de ciddi anlamda olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, fotoyaşlanma, yeni ben oluşumları, var olan benlerde değişiklikler ve cilt kanserine zemin hazırlamak, güneşin olumsuz etkileri arasındadır.

Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple özellikle 18 yaşına kadar mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu ürünleri kullanmak gerekir. Bu sayede fotoyaşlanmanın gerçekleşmesi büyük oranda azaltılmış olur.Güneşin Olumsuz Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Özellikle açık tenli insanlarda görülen güneş yanığı, güneşin sebep olduğu en önemli problemlerden biridir. Korunmasız olarak güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması halinde, ilk iki ya da dört saat içinde ciltte kızarıklıklar görülürken, 12 ile 24 saat arasında da su kabarcıkları meydana gelir. Bu tarz güneş yanıklarında, Buz ya da soğuk su ile yapılan pansuman ve bol sıvı alımı rahatlamayı sağlayacaktır. Ayrıca yanığın rahatlamasını sağlayan krem ve losyonlarda tercih edilebilir. Güneş yanığından kaynaklanan ağrılarda ağrı kesici kullanılmalıdır. Yanığın şiddetinin fazla olduğu durumlarda mutlaka uzman doktor tarafından yardım alınmalıdır.

ÇOCUKLARA DİKKAT!Güneşin Olumsuz Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Çocuklarda oluşan ve ciddi derecede görülen güneş yanıkları, ilerleyen dönemde deri kanserine sebep olabilir. Çoğunlukla ilk güneşlenme sonrasında görülen kızarıklıklar, kabarıklıklar ve şişme güneş alerjisinden kaynaklanmaktadır. Güneşe maruz kalınan bölgelerde görülen ve kaşıntılı olan bu durum, güneş ışınlarının etkisinin yitirmesi zamanına kadar devam eder. Güneş alerjisine karşı mutlaka bir dermotoloğa görünülmeli ve alerjiyi baskılayıcı ve önleyici tedaviye başlanılmalı ve güneş koruyucu ürünler de kullanılmalıdır.

Güneşin olumsuz etkileri ve korunma yöntemleri

Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için koruyucuların yanı sıra tablet şeklinde olan ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan ve bu zararları önleyen ürünleri kullanmak da bir çözüm olabilir.Güneşin Olumsuz Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Eğrelti otu, yeşil çay, likopen ve beta karoten gibi antioksidanlar içeren tabletler, DNA tahribatının onarılmasında ve fotoyaşlanmayı önleme de oldukça etkilidir. Güneşin cildi kurutucu etkisinden korunmak için mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciltte kaşıntı ve soyulmalar oluşur. Hafif ve su bazlı nemlendiriciler yüz için uygun olurken, daha yağlı ürünler ise vücudun nemlendirilmesinde kullanılmalıdır. Bu ürünlerin yanı sıra bol sıvı tüketimi de önemlidir.

Açık havalarda güneş gözlüğü ve şapka kullanmak da güneşin olumsuz etkilerinden korunma yöntemleri içinde en pratik olanıdır.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.