Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Günümüzde Az Bilinen Spor Dalları

0 2.227

Çok yararlı olduğu halde oynayan sayısı az olduğu için insanlar tarafından fazla bilinmeyen fakat sporcular tarafından bilinen spor dalları ve nasıl oynandığı hakkında bilgi vereceğiz.

Korfball: Korfballın ana vatanı Hollanda’dır. 1993’ten sonra dünya genelinde diğer ülkelerde de tanınmaya başlamıştır. Korfballın en önemli özelliği takımların kadın erkek ayrımı yapılmadan 4 kadın ve 4 erkekten oluşmasıdır. 8 kişilik takımlar halinde oynanır. Korfballın oynanışı basketbola benzeyen, oyunda pota yerine sepetler vardır.

Bowls: Bowlsun ana vatanı İngiltere dir. Bowls oyunu fazla hareket gerektirmeyen bir oyun olduğu için ileri yaşlara sahip sporseverlerin de oynayabileceği bir spor dalıdır. Yanlardan basık olan topların hedefe en yakın biçimde gönderilmesi amaçlanan bir oyundur.

korfball

Su Altı Rugby: Su altı Rugby’si, 4 metre derinliğe sahip bir havuzda oynanıyor. 11 kişiden oluşan 2 takım ve topu rakip takımın kalesine atmaya çalışıyor. Kaleler su altında bulunuyor. Suyun kaldırma kuvveti nedeni ile çok eğlenceli bir hal alan su altı rugbysinde, su içerisinde hareket etmek oldukça güç ve nefesinizin kuvvetli olması gerekli.

Pelota: Pelotanın anavatanı Pelota’dır. 1924, 1968 ve 1992 tarihlerinde gösteri sporu olarak olimpiyatlarda oynanmıştır. Rakete benzeyen el tahtalarının bileklere bağlanması ile topun bu tahtalar ile duvara şiddetli bir şekilde gönderilmesi şeklinde oynanan bir oyundur. Rakiplerin duvardan seken topa vuramamasıyla sayı alınan spordur.

Bocce: Günümüzdeki şekliyle ilk olarak Romalılar tarafından oynanmıştır ve bocce adını da Romalılar’dan almıştır. Bocce oyununun kökeninin Anadolu’ya dayandığı ve MÖ 5000 yıllarında oynanıldığı tahmin edilmektedir. Oyun ilk olarak cilalanmış kaya parçaları ile oynanırken günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplar ile oynanmaktadır. Bocce oyunundaki amaç attığınız topların hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor. 15 puan alan oyunu kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakın ise ve sizin yuvarlamanız imkânsız ise hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku