Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Shippo Nedir?

0 446

Shippo Nedir?Budist öğretisine göre zümrüt, kristal, akik, mercan, inci, altın ve gümüş; güzelliğin özünü estetik bir şekilde işleyen yedi hayırlı hazinedir.

Japoncada “Yedi Hazine” anlamına gelen Shipponun en eski örneği Japonya‘da Nara Bölgesi’ndeki Asuka Köyü’nde, Kengosizuka Kofun’dan ( eski mezarlık) çıkan ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen madeni süs parçasıdır.

Metal bir nesnenin yüksek rölyefte oyulduktan sonra çıkarılan kısımlarının renkli emaye ile doldurulması ile elde edilen bir tasarımdır. Shippo, seramik ya da porselenden farklıdır. Bakır, gümüş, altın gibi maden zeminin yüzeyine camla yapılan sırı ilave edilip pişirilerek gerçekleşen çok aşamalı bir tekniktir. Bu tekniğin benzeri M.Ö. 1700-1800’deki Mezopotamya’da ve M.Ö 1500 civarında Eski Mısır‘da bulunduğu için mine işinin kökeninin bu coğrafyalar olduğu düşünülmektedir.

Japonca’da “shippo” adının yaygınlaşması Muromachi Dönemi’nde (14. ve 15. yüzyıllarda) gerçekleşmiştir. Bu süreçte, Çin’le Ming Hanedanlığı Dönemi’nde (1368 -1644 ) yoğunlaşan ticari ilişkiler shippo tekniğinin gelişip yaygınlaşmasına ve shippo işi birçok örneğin Japonya’ya getirilmesine neden olmuştur.

Shippo Nedir?19.yüzyılda, Avrupa teknikleriyle daha da geliştirilerek kısa bir süre içinde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Geleneksel olarak kılıçlarda yer alan süs parçaları ya da mimaride kapı kolu gibi küçük parçalar, Kyotolu ustalar tarafından üretilmiştir. Düz geniş, çiçek aranjmanlarına benzer desenler, biçimsel geometrik motifler, kasımpatı, kuş, ejderha gibi stilleri de kullanarak hem bir parça derinlik hissi vermeyi hem de farklı tasarımları ortaya koymayı istemişlerdir. Bunun yanı sıra saç tokası, bilezik, broş, kolye, yüzük, parfüm kutusu gibi kişisel ürünlerde de teknik kullanılmıştır.

Owari (Aichi )Bölgesi’nde, Edo Dönemi’nin (1600 – 1868 ) sonuna doğru 1833’te Hollanda üzerinden Japonya’ya gelen, shippo eserlerini inceleyerek kendine has bir teknik geliştiren Kaji Tsunekichi (1803 – 1883 ) ve öğrencileri başka bir ekol olarak ortaya çıkmıştır.

1880 – 1910 yılları ‘Altın Çağı’ olarak adlandırılan bir dönemdi ve bu dönemde sanatsal ve teknolojik anlamda zirveye ulaşıldı. Dünya sergilerinde yer alması için mükemmel parçalar yapıldı.

Kaynakça:
https://wsimag.com
http://www.vam.ac.uk
http://www.newworldencyclopedia.org
http://www.immortalgeisha.com/wiki

Yazar:Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku