Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gürültü Nedir ve Nasıl Ölçülür?

0 759

Gürültü, istenmeyen sesleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Gürültü çevreyi bozabilir, vahşi hayatı etkileyebilir, çalışmayı ve uykuyu zorlaştırabilir veya hatta insan kulağına zarar verebilir. Gürültü kirliliği, özellikle kentleşmiş ortamlarda önemli bir sorun olup, farklı insanlar sesin neye benzedikleri ve neye benzedikleri ile ilgili farklı algılara sahiptir.

Ses nedir?

Gürültü, diğer tüm sesler gibi, bir akustik enerjidir. Bu enerji, sesin kaynağından kulağınıza giren hava boyunca salınan titreşimler şeklinde tezahür eder. Sesler, enerji dalgasının genliği, frekansı ve dalga boyu değiştikçe değişir. Bu terimleri anlamanıza yardımcı olacak bazı tanımlar:
Frekans – Belirli bir zaman diliminde meydana gelen dalga döngü sayısıdır.
Genlik – Bir dalganın maksimum boyutu, denge pozisyonundan ölçülür.
Dalgaboyu – Bir dalganın ardışık tepeleri arasındaki mesafe.

Ses / Gürültü Seviyeleri Nasıl Ölçülür?

Sesin ses yüksekliği, akustik enerji dalgasının büyüklüğü değiştiğinde de değişir. Enerji dalgasının büyüklüğü temel olarak sesin sahip olduğu enerji miktarıdır. Akıllı telefonunuzdaki ses kontrol düğmesi gibi ses veya sesin büyüklüğünü düşünün. Hacim ne kadar büyük olursa, o kadar büyüktür ve ses o kadar yüksek olur. Ses büyüklüğü dB olarak kısaltılan desibel denilen bir ünitede ölçülür.
Bununla birlikte, insan kulağı tüm frekansları eşit olarak duyamayacağından, desibel ölçüm sisteminin insan kulağının düşük ses frekanslarına daha az duyarlı olduğu gerçeğini hesaba katmak için “ölçeklendirilmiş” veya “ağırlıklı” olmalıdır. İnsan kulağının duyabileceği tüm sesleri ölçmek için doğrusal bir ölçek kullanılıyorsa, çoğu ses olası toplam insan işitme aralığının % 1’inin alt kısmında gerçekleşir. Ağırlıksız bir ölçüm şekliyle, çeşitli sesler arasındaki ses seviyelerindeki farklılıkları göstermek çok zor olacaktır.
Doğrusal bir ölçek yerine, ses düzeylerini temsil etmek için logaritmik bir ölçek kullanılır. Bu durumda, standart desibel ölçümü, insanın işitmesini hesaba katan “A” değerin de olup, A ağırlıklı ölçümler sadece dB yerine dBA olarak kısaltılmaktadır. logaritmik skala ile ilgili ilginç şeylerden biri, ses seviyesinde 10 dBA’lık bir artışın aslında büyüklüğün ikiye katlanmasıyla eşdeğer olmasıdır. Başka bir deyişle, 10 dBA’lık bir artış, sesin iki kat yüksek olduğu anlamına gelir.
Ayrıca, aynı ses yüksekliğindeki sesleri birleştirirseniz, büyüklükteki toplam dBA artışı yalnızca 3’tür. Örneğin, her biri 50 dBA ses çıkışı veren iki hoparlör, yan yana yerleştirilmişse, yalnızca toplamda 53 dBA bir çıktı verir.

Ses Büyüklüğü ve İnsan İşitmesi

Sesler büyüklüğü açısından, insan kulağının duyma yeteneğinin en çok kabul edilen aralığı 0dBA ile 140dBA arasındadır. İnsan işitme cihazının düşük hacimli eşiği 0dBA’da ayarlanır. Bu değer için 0dBA teknik olarak algılanabilir ses seviyesinin olmadığı anlamına gelir. Bu, hiç ses olmamakla aynı şey değildir. Belki de ironik olarak, 0dBA çıkışı olan bir yerde olmak neredeyse imkansızdır. Sessiz bir oda, 20-50 dBA aralığında ölçüm yapan seslere veya gürültülere sahip olabilir. Çok sessiz bir yer olduğu bilinen bir kayıt stüdyosunda bile, “ses geçirmez” odalar hala yaklaşık 10-20 dBA ses seviyesini ölçülmüştür.
Genel bir kural olarak, insanlar yalnızca ses seviyesinde en az 3 dBA olan iki ses seviyesi arasında ayrım yapabilirler. 3 dBA’dan az fark olan ses seviyeleri genellikle farkedilemez. Normal günlük seslerin, 50 ila 80 dBA aralığında gerçekleşmesi beklenebilir. Örneğin, tipik bir aktif ev veya ofis, 50 ve 60 dBA arasında ses seviyelerine sahip olabilir. Televizyonu rahatça izleyen birinin 60 dBA civarında ses seviyesine sahip olması beklenirken, belki de 70 dBA’dan daha yüksek ses seviyesi beklenmiyor. Ses seviyeleri 80 dBA’ya ulaştığında, kulaklar uzun süre boyunca bu yüksek seslere maruz kalırsa işitme bozukluğu ortaya çıkabilir. Spektrumun diğer ucunda, özellikle de yüksek seslere sahip olursunuz. Örneğin, bir jackhammer yaklaşık 120 dBA ses enerjisi verebilir. Bu, kulağa zarar vermekle beraber ağrıya neden olmak için yeterlidir. 130 dBA’da, bu ses miktarı genellikle “ağrı eşiği” olarak adlandırılır. Son olarak, 140 dBA’da, kalıcı işitme kaybıyla sonuçlanabilecek ciddi işitme hasarları meydana gelebilir.

Gürültü Nedir ve Nasıl Ölçülür?
Yeryüzündeki En Sessiz Yer

Sesler ve seslerle dolu bir dünyada yaşıyoruz ve bu sadece hayatımızın bir parçası. Zorlu bir iş gününün sonunda, bir çok insan “huzur ve sessizlik” elde ederken dinlenmek umuduyla eve gelir. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi, çoğu “sessiz” yerlerde hala ortam arka plan sesleri veya gürültü var. Eğer gerçekten sessiz bir yer arıyorsanız, Minneapolis’teki Orfield Labs‘deki Yanardöner Odası’nı incelemeye davet ediyorum. Bu özel olarak tasarlanmış oda o kadar sessiz ki, aslında bazı insanları çıldırtıyor, çünkü vücudunuzun iç işleyişini kulağınıza (diğer şeylerin yanı sıra) duymaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, odada ses eksikliğinin insan beynini de karıştırdığı söylenmiştir. Odada fazla zaman harcayan bazı insanlar işitsel halüsinasyonlar başlamıştır.

İnsanların İşitme Aralığı Nedir?

Büyüklüğüne ek olarak, duyabildiğimiz seslerin sıklığı da belirli bir aralıkta yer alır. Tipik işitme kabiliyetine sahip bir kişi 20 Hz ila 20.000 Hz arasındaki ses frekanslarını duyabilir. Bununla birlikte, insanlar yaşlandıkça işitme yeteneklerini kaybetme eğilimindedir. Daha yaşlı bir kişi yaklaşık 5.000 Hz üzerindeki frekansları duyamayabilir.

Sesleri Ölçmenin Diğer Yolları

Desibel ve “A” ağırlıklı desibel ölçeğine ek olarak, gürültü veya ses seviyelerini değerlendirmek için başka bir faydalı ölçüm Eşdeğer Ses Seviyesi veya Leq’dir. Leq, belirli bir zaman dilimi boyunca ses enerjisinin enerji tabanlı ortalamasıdır. Bu ölçümün yaptığı şey, belirli bir yerde meydana gelen tüm sesleri bir şarkı, ortalama değerle temsil etmesidir.
Bazı yönlerden, Leq ölçümü, gürültü kirliliğini değerlendirmek için daha etkili bir yoldur. Kısa sesin dBA değeri uzun süreli ses seviyelerinden önemli ölçüde daha yüksek olsa bile durum böyledir. Leq’in ses seviyelerinin iyi bir ölçüsü olmasının bir başka nedeni de, yerler arasındaki gürültü kirliliği seviyelerinin daha iyi bir şekilde karşılaştırılmasına olanak tanımasıdır. Ortalama veya tipik koşulları temsil ettikleri için, Leq ölçümleri de gürültü kirliliği sorun alanlarını tanımlamak için kullanılabilir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/What-is-Noise-and-How-is-it-Measured

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku