Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güzelliği Dillere Destan: Tavus Kuşu

0 369

ta

Tavuksular takımının, sülüngiller familyasına bağlı görülmeye değer eşsiz bir kuştur. Tavus kuşlarının uzunluğu genellikle 110-125 cm. arasındadır. Sesleri acı ve tizdir. Erkeğinin tüyleri uzun, kuyruğu parlaktır.

İlk kez görenleri hayretler içerisinde bırakabilecek eşsiz bir kuştur.Tabiat sahip olduğu güzellikleriyle, eşsiz canlılarla bizleri her zaman şaşırtmaya, hayretler içerisinde bırakmaya devam etmektedir. Her canlının ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Tavus kuşları, çok süslü olmalarıyla bilinir ve genellikle süs hayvanı olarak beslenirler. Tavus kuşları, Hindistan ile Seylan’da yaşarlar. Tavusun kuyruğu, büyük ve uzun saplı bir sopaya bağlanarak bir yelpaze olarak kiliselerde ve dini törenler sırasında kullanılmaktadır.

tavus

Tavus, çok güzel bir kuş olmasıyla bilinir. Bu kuş güzelliğinin farkındadır ve güzelliğiyle övünmektedir. Tavus kuşunun güzelliği ayaklarıyla tamamen bir zıtlık içerisindedir. Ayakları çok çirkindir. Hatta bir rivayete göre; Tavus kuşu, gururlandığı zaman salına salına yürümeye başladığında gözü ayaklarına takılır ve ayaklarının çirkinliğini görünce diye bağırırmış. Bu yüzden Tavus kuşunun bedensel güzelliği yanında sesi acı ve tiz bir sestir. Tavus kuşunun bedensel güzelliği karşısında sesi ve ayakları tamamen zıtlık içerisindedir.

Tavus kuşları, güzellikleriyle şiirlerde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Tavus kuşu ile sevgilinin güzelliğine vurgu yapılmıştır. Sevgili Tavus kuşuna benzetilerek ne kadar güzel olduğu dile getirilmiştir. Klasik divan şiirinde, Tavus kuşu sevgili için adeta bir talih kuşu olarak düşünülmüştür. Çağdaş şiirde ise Tavus kuşunun motif, unsur, simge olarak kullanım alanı çok daha genişlemiştir.

Yazar:Hamza Hatipoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.