Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

H.A.A.R.P Projesi Nedir? Ne İçin Yapılmıştır?

0 716

H.A.A.R.P Projesi Nedir? Ne İçin Yapılmıştır? H.A.A.R.P projesi yani orjinal adı ile High Frequency Active Auroral Research Program olarak bilinen ama detayları ve işlevi hakkında gizemlerle dolu olan bir projedir. Her kaynakta farklı yorumlar ve farklı teoriler ortaya atılmış fakat gerçeğin ne olduğunu proje sahipleri kesin bir açıklama ile kamuoyu ile henüz paylaşmamışlardır. Basit bir açıklama olarak İyonosfer’de araştırma yapmak olduğu belirtilmiştir. Düşündürücü olan kısmı ise bu araştırma için çok fazla maliyetli bir çalışma sergilenmesidir.

Bu sistem 180 tane dev radyo sinyali yapabilen kulelerden oluşmakta ve bulunduğu yer askeri ve sivil tüm uçuşlara kapalıdır.

H.A.A.R.P Projesi Nedir? Ne İçin Yapılmıştır?High Frequency Active Auroral Research Program yani Türkçe karşılığı ile Yüksek Frekans Aktif Auroral Araştırma Programı olan bu sistem yüksek enerjiler kullanarak aktif ve güçlü radyo dalgaları oluşturmaktadır. Bu radyo dalgaları tahmin ettiğimizden çok daha güçlü ve etki alanı dünyada bulunan en büyük istasyonları bile oyuncak telsiz durumuna düşürebilecek güçte bir sistemdir.

Resmi kaynaklara göre 6 yıldır çalışmaların yapıldığı bu yer Alaska’da Gakona bölgesinde ABD‘ye ait askeri bir üssün bulunduğu konumdadır. ABD askeri haber kaynakları ise bu sistemin genel olarak iletişim alanında kullanılması için geliştirilmiş bir proje olduğunu ifade etmektedir.

H.A.A.R.P Projesi Nedir? Ne İçin Yapılmıştır?Elektro manyetik sistemler ile çalışan araçların, deniz altıların, radar sistemlerinin, sismik sistemlerin, yani yer altı inceleme gibi aygıtların gözlem kalitesi, petrol doğal gaz gibi zenginliklerin kolayca bulunması, bazı füze ve uçakların saldırıdan önce havada imha edilmesi gibi çok önemli, son derece etkili işleri gerçekleştirebileceği ABD yetkililerinden alınan bilgiler arasındadır.

Bazı kaynaklara göre bu sistem istenildiği zamanlarda, istenildiği yerlerde depremler meydana getirme gibi işler için de kullanılabilmektedir. Ayrıca iklimlerde değişiklik yapma, ana karaları parçalama ve yeni şekiller verme, dev dalgaları kontrol etme, enerji kaynakları ile oynama ve insan beynine hasarlar verme gibi insanlık geleceğini tehlikeye sokan bir çok güce sahip bir silah olduğu da düşünülmektedir.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku