Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elma Çekirdekleri İnsanlar İçin Zehirli Midir?

1 1.378

Evet, elma tohumları siyanür bileşiği içerdiği için insanlar için toksik olabilir. O yüzden elma yediğiniz zamanlarda tohumlarından kaçınmanız en iyisidir. Ancak toksik etkinin ancak büyük miktarlarda tüketildiğinde ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

6105_elma_ce

Biliyor Muydunuz?

Elma tohumları içinde mevcut olan amigdalin (vitamin B17) maddesinin, bir anti-kanser madde olduğu düşünülmektedir. “New England Tıp Dergisi”nde yayınlanan bir klinik çalışma, amigdalin maddesinin kanser tedavisinde yalnızca etkisiz değil ancak kullanımının aslında sağlığa zararlı olabileceği kanıtlandı. Böylece bu iddialar bertaraf edildi.

Her gün bir elma yemek sağlık açısından çok faydalıdır ancak bu elmanın tohumlarını da mı yemeniz gerektiği anlamına geliyor? Elma tohumları elmanın merkezinde bulunmaktadır. Elmanın çekirdeği de denilen bu bölgeyi yemekten genellikle kaçınırız. Ancak bazı kişiler çevrelerinden duydukları elma çekirdeklerinin sağlıklı olduğu bilgisine inanarak özellikle elma tohumlarını da yemektedir.

Elma Tohumları Zehirli Midir?

Evet, bunun nedeni elma tohumlarında doğal olarak bulunan amigdalin maddesinin insanlar için zararlı olmasıdır. Amygdalin bir siyanojenik glikozittir, siyanür bileşiği insanlar için ölümcül olabilen bir bileşiktir. Amigdalin maddesi vücutta beta-glükozidaz enzimi ile reaksiyona girer ve insanlar için toksik olan hidrojen siyanür maddesini (HCN) oluşturur. Hidrojen siyanüre maruz kalma asfiksi ve ölüm ile bağlantılı bulunmuştur. Hidrojen siyanürün genellikle ciddi kardiyovasküler ve solunum problemlerine yol açan sistemik zehirlenmelere neden olduğu bilinmektedir. Bulantı, uyuşukluk ve baş ağrıları hidrojen siyanüre maruziyetin en sık görülen yan etkileridir.

6105_7017822-poisonous-apple

Bu yazıyı okuduktan sonra bir elmayı tohumları ile birlikte yedikten sonra öleceğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Ancak tohumlar eser miktarda toksin içerir. Sadece bir elma da değil, yarım düzine elmayı tohumları ile birlikte tüketseniz bile aldığınız toksin miktarı sağlığınıza zarar verebilecek miktarda değildir. Elmalar ile küçük miktarlarda hidrojen siyanür almak karaciğerde kolayca nötralize edildiğinden sağlık için herhangi bir risk taşımaz. Rhodanese enzimi toksik bileşen ile birleşerek onu zararsız hale getirir.

Hidrojen siyanürün ölümcül olması için tahmin edilen dozaj yaklaşık 50 miligramdır bu da 85 gram ya da yarım kap elma tohumuna eşdeğerdir. Bu ölümcül 85 gram elma tohumunu tüketmek için birkaç saat içinde yüzden fazla elma tüketmeniz gerekir.

6105_elma_cekirdek

Ayrıca elma tohumlarını tüketme şekliniz de onların sağlık için zararlı olup olmayacağını belirlemektedir. Elma tohumlarının sert, koruyucu ve metabolizma sırasında vücutta kolayca açılmayan bir dış kabuğa sahip oldukları görülmüştür. Diğer bir deyişle, tohumların sert kabukları vücuttaki sindirim sıvılarının korozif etkilerine karşı dirençlidir. Yani, eğer tohumlar çiğnenmeden yutulursa toksinler tohumun içinde kalır ve herhangi bir ölümcül bileşik oluşturmak için vücuttaki enzimler ile birleşemez. Ancak yutmadan önce tohumları çiğner ya da kırarsanız, toksinler serbest kalıp kan dolaşımına karışır, bu da zararlı olabilir.

Birkaç elmayı tohumları ile birlikte yemek endişelenecek bir şey olmasa da, yine de bu tohumları yemekten kaçınmalısınız. Elmanın aksine elma tohumları sağlığa faydalı vitaminler, mineraller ve lif içermez. Yani, potansiyel olarak zararlı siyanür bileşikleri içeren elma tohumlarını yemek için hiç bir neden yoktur.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/are-apple-seeds-poisonous-to-humans.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. SERVET GÜNDOĞDU diyor

    Bu nasıl bir şey birisi elmanın çekirdeğinde insana yararlı maddeleri saymış biriside elmanın çekirdeğinde zehir var yemeyin diyor biz hanginize inanalım.yapmayın bunu,hangisi doğru insanların kafasını allak bullak ediyorsunuz. Hangisi doru bunun?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku