Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelik Sırasında Mide Ekşimesi Neden Olur ve Nasıl Azaltılabilir ?

0 202

Hamilelik Sırasında Mide Ekşimesi Neden Olur ve Nasıl Azaltılabilir ?Mide ekşimesi, aynı zamanda asit hazımsızlığı veya asit reflü de denir, genellikle göğüs kemiğinin alt kısmından alt boğaza kadar uzanan bir yanma hissidir. Birçok kadın hamilelik sırasında ilk kez mide ekşimesi geçirir ve yaygın ve genellikle zararsız olmasına rağmen oldukça rahatsız edicidir.
Hamilelik sırasında gaz ve şişkinlik gibi ilgili sorunlar genellikle ikinci veya üçüncü trimesterde başlar, ancak bazı kadınlar için daha erken olabilir. Rahatsızlık muhtemelen bebeğiniz doğana kadar gelir ve gider, ancak çoğu durumda mide ekşimesi doğumdan sonra artık bir sorun değildir.
Hamilelik sırasında çok fazla kilo alan kadınlar, bebeğini aldıktan sonra bir yıl boyunca mide ekşimesine devam edebilir.

Hamilelikte Mide Ekşimesine Neden Olan Durumlar?
Hamilelik sırasında vücudunuzdaki hormonal ve fiziksel değişikliklerin bazıları, mide yanmasına neden olabilir. Örneğin, plasenta uterusun düz kaslarını gevşeten hormon progesteronunu üretir. Bu hormon, yemek borusunu mideden ayıran, mide asidinin geri çekilmesini ve boğazınızda hoş olmayan yanma hissine neden olabilen valfi de rahatlatır.
Progesteron, yemek borusu ve bağırsaklarınızın dalgacık kasılmalarını yavaşlatarak sindirimi yavaşlatabilir. Hamileliğin ilerleyen saatlerinde, büyüyen bebeğiniz karın boşluğunuzu şişirir ve mide asidini özofagusa geri ittirir.

Hamilelik Sırasında Mide Ekşimesi Neden Olur ve Nasıl Azaltılabilir ?Hamilelik Sırasında Mide Ekşimesini Nasıl Azaltabilirim?
Hamilelik sırasında mide ekşimesini azaltmak için önleme en iyi seçimdir. Durumu tamamen ortadan kaldıramasanız da, bunu önlemek ve rahatsızlığı en aza indirmek için bazı yollar deneyebilirsiniz;
– Karnınızı rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bunlar arasında karbonatlı içecekler, alkol, kafein, çikolata, narenciye ve meyve suları, domates, hardal, sirke, nane ürünleri, işlenmiş etler ve yağlı, baharatlı, kızartılmış veya çok terbiyeli olan yiyecekler bulunur.
– Küçük yemekler yiyin. Üç büyük öğün yerine, gün boyunca küçük küçük yiyin. Zaman ayırın ve iyice çiğneyin.
– Yemekler arasında su için. Hamilelik sırasında günlük bol bol su içmek önemlidir, ancak çok fazla sıvı midenizi rahatsız edebilir. Suyun çoğunu yemeklerin arasında içerek nemlendirin.
– Yemekten sonra sakızı çiğneyin. Çiğneme sakızı tükürük bezlerinizi uyarır ve tükürük asitleri nötrleştirmeye yardımcı olabilir.
– Yatmadan iki veya üç saat önce yiyin. Bu, bedeninizin uzanmadan önce sindirilmesi için zaman verir.
– Eğer uyurken üst vücut birkaç yastık veya bir kama ile yaklaşık 6 inç kadar yükseltin. Bu mide asidinin aşağı kalmasına yardımcı olur ve sindirime yardımcı olur.
– Rahatça giyinin. Gevşek ve rahat kıyafetler giyin. Belinizin ve karnınızın etrafında sıkı olan kıyafetler giymeyin.
– Doktorunuza mide yanması ilaçları hakkında danışın. Magnezyum veya kalsiyum içeren bir antiasit rahatsızlığı hafifletebilir. Bir tane almadan önce doktorunuza kesinlikle danışın çünkü bazı markalar sodyumda yüksek veya alüminyum veya aspirin içerir. Ayrıca hamilelik sırasında güvenli olan reçeteli mide ekşimesi ilaçları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.
– Ciddi sağlık sorunlarına katkıda bulunmanın yanı sıra, sigara içmek midede asidi artırır. Bırakmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzdan sigarayı bırakma programına başvurmalarını isteyin. Kaldı ki hamilelik döneminde sigara içmek size ve bebeğinizin gelişimine büyük zararlar verir.

Kaynakça:
https://www.babycenter.com/0_heartburn-during-pregnancy-why-it-happens-and-how-to-get-rel_242.bc

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.