Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken Güzellik Ürünleri Nelerdir?

0 756

5034_beauty-products-to-avoid-during-pregnancyHamilelik sırasında kaçınmanız gereken güzellik ürünleri nelerdir? Hangi kimyasallar, gebelik sırasında sağlığınızı bozabilir ve bebeğin büyümesine zarar verebilir?

Hamilelik sırasında hayattaki küçük şeyleri dert etmek çok doğaldır; çünkü sağlığınız doğrudan rahminizde gelişmekte olan bebeği etkiler. Farklı şekillerde bebeğinize zarar verebilecek kozmetik ve kimyasallar içeren güzellik bakım ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Kozmetikler normal bir kadın için güvenli olsa da, içerdikleri kimyasallar hamile bir kadın üzerinde tehlikeli yan etkilere sahip olabilir. Kremler, losyonlar, şampuanların içinde yer alan kimyasallar, uzun vadede belirgin hale gelen kademeli etkiler göstermektedir. Hemen bir yan etki yaşamadığınız için bilmeden bu ürünleri kullanmaya devam edebilirsiniz; ancak bu süreçte içerdikleri kimyasallar bebeğin büyümesine zarar verip, sizin sağlığınız açısından da tehlikeli olabilir. Bu ürünlerden biri “Accutane”, bebekte doğum kusurlarına neden akne kremlerindeki önemli bir maddedir. Hamile bir kadın tarafından bu üründen her koşulda kaçınılmalıdır. Hamilelik sırasında kaçınmanız gereken güzellik ürünleri listesine bir göz atalım;

Retinol Kremleri:

5034_095843_kosmetik460ts

Retinoid anti-aging kremleri ve nemlendiricilerde bulunan güçlü bir ajandır. Retinoidler ayrıca akne kremlerinde bulunur ve hamilelik sırasında genellikle güvenli değildir. Retinol aslında A vitamini ön-maddesidir, hücre büyümesi ve yenilenmesine yardımcı olur. Retinoidleri içeren cilt bakım ürünleri doğmamış bir çocuğun sağlığını etkiler. Bebek bekleyen anneler izotretinoin gibi ağızdan alınan retinoidlere maruz kalırsa etkileri oldukça şiddetlidir. Bunlar bebekte doğum kusurlarına neden olabilir.

Paraben Losyonlar:

Paraben geniş çerçevedeki güzellik bakım ürünlerine koruyucu bir madde olarak ilave edilir. Paraben kremler, şampuanlar, güneş kremleri ve çeşitli vücut losyonlarında bakteri, mantar ve küf üremesini engelleyen koruyucu bir maddedir. Üreme hormonlarında bozulmalara neden olduğu için gebelik sırasında paraben güvenli değildir. Bu tür ürünlerden biri endokrin hormon salgısında bozulmalara yol açan metil parabendir. Gebelik sırasında sağlık sorunlarına neden olan östrojen hormonunun seviyelerini etkiler. Bunun yerine paraben içermeyen kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz.

Aseton / Alkollü Temizleyiciler:

Pedikür ve manikür yaparken, aseton ve alkollü temizleyiciler yaygın kullanımları olan uygulamalardır. Oje çıkarıcılar kullanıldığında gaz açığa çıkaran aseton ve etanol içerir. Bu gaz, bebek bekleyen anneler tarafından solunduğunda fetüsün gelişimini etkileyebilir. Kadınlar üzerinde güvenli olsa da, zararlı etkileri bebeğe yöneliktir. Her türlü bakım yapılırken iyi havalandırılan bir odada olduğunuza ve gerektiğinde açığa çıkan gazları solumamak için ağız ve burnunuzu kapattığınızdan emin olun.

Soya Ürünleri:

5034_womanwashingface-850x566

Önemli bir madde olarak soya içeren yüz maskeleri cildinizde sorunlara neden olabilir. Yan etkiler içerdiği bergamot yağı nedeniyle oluşmaktadır ve bu ürünler cilt üzerinde koyu lekeler neden olur. Melazmadan şikayetçi kadınlar özellikle soya ürünlerinden kaçınmalıdır çünkü bunlar derinin durumunu daha da kötüleştirip daha çok koyulaşmasına neden olur. Ayrıca soyanın gebelik sırasında pek fazla tavsiye edilmeyen östrojenik etkileri vardır.

Diğer Ürünler:ham

Gebelik sırasında zararlı daha bir çok ürün var. Ftalat ve dibütil ftalat tırnak cilaları, losyonlar, tüy dökücü kremler, deodorantlar, vücut spreylerinde bulunur. Ftalatlar vücut tarafından emildiğinde fetüsün büyümesine engel olur. Kurşun, 1,4 dioksan, hidrokortizon ve benzoil peroksit içeren kozmetik ürünleri doğum kusurları ve toksisiteye neden olarak bebek için potansiyel tehdit olabilir. Kurşun plasenta yoluyla kolayca geçerek bebeğin beyninin normal işleyişini engellemektedir. Bu kimyasallar topikal kremler, ruj, akne ürünlerinin içerdiği aktif maddelerdir.

Bir daha kendiniz için kozmetik satın alırken, yukarıda sözü edilen içeriğe ait kimyasallar içermediklerinden emin olun. Vücudunuz belirli kimyasallara alıştığı için kullandığınız güzellik ürünlerini sık sık değiştirmeniz tavsiye edilmez. FDA tarafından hamile kadınlar için onaylanmış ürünleri kullanın.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/beauty-products-to-avoid-during-pregnancy.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.