Modern Teknolojinin Şaşırtıcı 10 Özelliği

Teknoloji son yıllarda o kadar hızlı gelişti ki, onsuz hayatımızı hayal bile edemiyoruz. Şimdi, bazı yenilikçi ve yaratıcı beyinler sayesinde, teknoloji endüstrisi geleceğimizin gidişatını değiştirme potansiyeline sahip. İşleri nasıl yaptığımız ya da belirli hastalıklara nasıl davrandığımız konusunda devrim yaratacaksa, teknoloji dünyayı bildiğimiz şekilde değiştirmeye ayarlanmıştır.

Araştırmacılar yakın zamanda, daha iyi biyometrik güvenlik için tasarlanan küçük bir mikroçipten, havadan doğrudan galon su içebilen bir makineye kadar çığır açan gelişmeler gerçekleştirdiler. Bu yenilikler etkileyicidir ve bize yaşamlarımızı nasıl geliştirebileceğimize ve daha sürdürülebilir bir Dünya yaratabileceğimize dair bir bakış sunar.

İşte son zamanlarda modern teknolojinin en şaşırtıcı özelliklerinden on tanesi.

10. Çok Amaçlı İmplant

İsveç halkı, pirinç tanesi büyüklüğünde mikroçipleri ellerine yerleştirmek için sıraya giriyorlar. Biohax International, çiplerin arkasındaki şirket ve İsveç’teki teknolojinin en önde gelen sağlayıcılarından biri. Bu mikroçipler, bir elin basit bir dokunuşuyla evlerine, ofislerine ve spor salonlarına erişme konusunda kullanıcılarının günlük yaşamlarını iyileştirir. Mikroçipler ayrıca acil durum iletişim bilgilerini, sosyal medya profil bilgilerini ve hatta etkinlikler ve tren seyahatleri için e-biletleri içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Mikroçipler, aşılama için kullanılana benzer bir şırınga kullanarak bir kullanıcının parmağının hemen üstüne yerleştirilir. Prosedürün 180 dolara mal olduğu söyleniyor ve 4.000’den fazla İsveçli bu teknolojiyi çoktan benimsemiştir. İsveç’in en büyük tren şirketi bile, yeni çipleme trendine, taşıtlarının bilet yerine fişlerini kullanmalarına izin vererek sıçradı ve hatta bu teknolojinin yakında mağazalarda ve restoranlarda ödeme yapmak için kullanılabileceğini bile konuştuk.

9. 3 Boyutlu Metal Baskı

3 boyutlu baskı, işleri yapmak için çeşitli plastik türleri kullanan nispeten yeni bir üretim yöntemidir. Şimdi, HP ve GE gibi şirketler, 3 boyutlu metal baskı ürünlerini piyasaya sürerek yeni bir tür ek üretim yapmak için ilk adımları attılar. HP’nin 3 Boyutlu Basım İşletmesi kısa süre önce, özel olarak üretilmiş, yüksek kalitede üretim sınıfı metal parça üretimi için üretilmiş olan HP Metal Jet’i hızlı ve düşük bir maliyetle tanıttı. Parmatech gibi üreticiler, fabrika için HP Metal Jet’i çoktan kullandılar. Sipariş veren bazı önemli müşteriler arasında Volkswagen ve Wilo ile Primo Medical Group ve OKAY Industries gibi dikey pazar üreticileri bulunmaktadır.

GE Additive ayrıca, yüksek sıcaklığa sahip, 3 boyutlu bir yazıcı olan Arcam EBM Spectra H olarak adlandırılan, çatlamaya eğilimli metallerle baskı yapmak isteyen kendi büyük metal yazıcısını da duyurdu. 1000 santigrat derece (1.832 ° F) üzerindeki sıcaklıklarda çalışan, titanyum alüminid ve Alaşımlı 718 gibi metallerle baskı yapabilir. 2019’da başlayan nikel süper alaşımlarının basımını da destekleyebilir. Bu iki yazıcı tanımlayacak şekilde ayarlanmıştır. Yeni nesil katkı maddesi üretimi ve gelecekte öne çıkacak olan olasılıklara bir bakış açısı sunar.

8. Sentetik Embriyolar

Hollandalı bilim adamları, sperm ya da yumurtaya ihtiyaç duymadan sentetik fare embriyoları oluşturarak embriyonik bilimde devrim niteliğinde bir atılım yaptılar. Bu başarı, insan kısırlığı için ümit verici sonuçlara yol açabilir. Hollanda’daki MERLN Teknoloji Esneden Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nden araştırmacılar, “blastosist benzeri yapılar” oluşturmak için geleneksel seks hücreleri olmayan fare hücrelerini kullandılar. İki farklı tipte fare kök hücresi kullanarak, elde edilen hücre kütlesi daha geleneksel bir bebek oluşturma işlemine benziyordu.Bu yapılar dişi farelerin rahimlerine yerleştirildiğinde, tıbbi bir ilk olarak birkaç gün büyüdüler.

Bu tür biyomedikal teknoloji, gelişimin implantasyon aşamasında meydana gelen düşüklükler söz konusu olduğunda kısırlık araştırmalarına yardımcı olabilir. Baş araştırmacı, Dr. Nicolas Rivron, ekibinin şimdi bunları detaylı bir şekilde incelemek için çok sayıda bu embriyoların üretebileceğini söyledi. Bu, bazı embriyoların neden implante etmediklerini ve doğurganlığa yardımcı olan ilaçları taradıklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Öte yandan, genetik mühendisliği ile ilgili bir şeyler biyoetik tartışmalara yol açma eğiliminde olduğundan, çabalar engellenebilir.

7. Yapay Zeka Resimi 432.000 Dolara Satıldı

Paris merkezli sanat topluluğu Obvious tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı, açık artırmada 432.000 $ ‘a satılan bir tablo hazırladı. Satıştan önce, Christie’s New York’ta, resmin sadece 7.000 ila 10.000 dolar arasında olacağını tahmin ediyordu. Tabloya Edmond Belamy’nin Portresi adı verildi ve 14. yüzyıldan 20 yıla kadar boyanmış 15.000 portreden oluşan bir veri seti ve bir algoritma kullanılarak üretildi. Algoritma, görüntüyü kendi çalışmasını veri setindeki çalışmalarla karşılaştırarak, iki çalışmayı ayrı ayrı söyleyemeyene kadar oluşturdu.

Christie’nin uzmanı Richard Lloyd tarafından düzenlenen satış, medyanın büyük bir ilgisini çekti. Lloyd’a göre, yapay zeka gelecekte sanat piyasası üzerinde büyük bir etkisi olacak birkaç teknolojiden biri olmasına rağmen, bu etkinin ne olacağını tahmin etmek için henüz çok erken olabilir.

6. Kendi Ağırlığının 40 Kez Kaldırabilen Dronlar

İsviçre ve Stanford Üniversitesi’ndeki Ecole Polytechnique Federale de Lozan’daki (EPFL) araştırmacıları, nesneleri kendi ağırlıklarının 40 katı kadar hareket ettirebilen yeni bir küçük uçan robot serisi geliştirebildiler. Bu uçağa FlyCroTugs (“uçan, mikro çekiştirici robotlar” anlamına gelir) denir ve hemen hemen her şeyi tutturmalarını sağlayan bir vinç, yapıştırıcı ve mikrospin sistemi bulunur. Uçağın vinç gibi bazı değiştirilemeyen parçaları olmasına rağmen, herhangi bir duruma uyacak şekilde özelleştirilebilirler. Örneğin, tutucular iniş yüzeyine bağlı olarak hareket ettirilebilir ve bir görev gerektirdiğinde tekerlekler gibi ek aksesuarlar da takılabilir.

Uçağın bir şeyi kaldırması gerektiğinde, kıskaçlar nesneye bağlanmak için açılır. Bunlar, kertenkelelerin ayak parmaklarından ilham alan araştırmacılar tarafından tasarlanan yapışkan olmayan bir yapıştırıcıdır. Uçağın kıskaçları, pedleri ve bir cismin yüzeyi arasında moleküller arası kuvvetler oluşturur. Bu yeterli değilse, mikrospinler (bir olta kancasını andıran bir dizi metal çivili olan) kullanılabilir. Bu dronlar kurtarma operasyonları gibi hassas durumlarda kullanılabilir. Araştırmacılar, kolunu kementleyerek, çevirerek ve kapı açılana kadar çekerek bir kapı açabildiler. Başka bir test çalışmasında, araştırmacılar dronun üzerine bir kamera bağladılar ve onu çökmekte olan bir yapıyı keşfetmek için kullandılar.

5. Robot Çiftliği

San Carlos, Kaliforniya’da, Iron Ox adında bir başlangıç şirketi tamamen özerk bir çiftlik kurdu. Ürünün ekilmesi, bakımı ve hasatı için iki makineye dayanan topraksız bir iç mekan çiftliğidir. İlk makine bir araba kadar büyük bir robot ve yaklaşık 450 kilogram (1.000 lb) ağırlığında. Sorumlulukları arasında bitki kasetlerinin alınması ve seranın etrafına taşınması yer alıyor. İkinci makine, tohumlama ve nakli gibi daha rafine manipülasyon işlerinden sorumlu olan bir robot koldur.

Bir bitki tepsisi yeterince büyüdüğünde, mobil robot onu işleme alanına taşır. Bir kez orada, robot kol bebek bitkilerini yoğun paketlenmiş tepsiden daha fazla alana sahip kaplara taşır. Iron Ox’un kurucu ortağı ve CEO’su Brandon Alexander, şirketin eşdeğer 30 dönümlük açık alan çiftçiliğini robot çiftliğinde sadece bir dönümlük alanda yapabildiğini iddia ediyor. Şirket, varışta daha taze olan ürünler üretmek için şehir merkezlerine yakın bu robotik çiftliklerin çoğunu inşa ederek büyümek istiyor. Halen, Iron Ox yapraklı yeşillik ve bitki yetiştiriyor, ancak gelecekte domates gibi diğer mahsulleri üretmeye başlamayı planlıyorlar.

4. Elektrikli Araçları Şarj Eden Yol

İsveç, 2030 yılına kadar fosilsiz yakıt taşımacılığı gerçekleştirmeyi planlıyor ve İsveç hükümeti, bu planı gerçeğe dönüştürmek için kritik bir adım atılabilecek şeyleri hayata geçirdi. Stockholm yakınlarındaki bir yolun bir kısmı, elektrikli araçları sürerken kullanmaları için donatıldı. e-Road Arlanda adı verilen proje, elektrikli arabaları ve otobüsleri dolduran havai kablolara benzer teknolojiyi kullanıyor. Yine de, kablolar yolun içine yerleştirilmiştir. Güçlendirilmiş bir araç elektrik yolunda olduğunu algıladığında, bir kol yola indirilir ve aracın aküsünü şarj eder. Pist, her türlü hava koşulundan bağımsız olarak çalışır.

Sistem ağır kamyon yüklerini beslemek için tasarlanmış olmasına rağmen, aynı zamanda araba ve otobüsleri de şarj edebilecek. Her bir aracın sürücüsüne, yoldayken kullandıkları elektrik miktarını fatura ederek yol için ödeme yapılacaktır. e-Road Arlanda, testin bir parçası olarak halka açık bir karayolu üzerinde 2,01 kilometre (1,25 mil) elektrikli yolun tamamlandığını ve bu teknolojiyi ülkenin diğer bölgelerine genişletmeyi planlıyor.

3. Boston Dynamics’in İlk Ticari Robotu

Boston Dynamics, çevik robotlarıyla ünlüdür. Şimdi, şirket piyasaya ilk ticari ürününü Spot Mini adında köpek gibi bir robot bırakacak. Ticari sürüm Mayıs 2018’de ilan edildi ve Temmuz 2019’da Spot Mini robotlarını yılda 1.000 birim hızla göndermeye başlamak için planlar hazırlandı. Nihai hedef, inşaat, teslimat, güvenlik ve ev yardımı gibi çeşitli uygulamalar için esnek bir platform sağlamaktır. Mini’nin en yakın “akrabası” robotu Spot, 1,2 metre (4 ft) yükseklikte ve yaklaşık 73 kilogram (160 lb) ağırlığında duruyor. Videolar, zorlu arazilerde gezinmekten tekme sırasında ayaklarının üstünde durmaya kadar inanılmaz yeteneklerini sergileyen YouTube’a yüklendi.

Spot Mini şık bir tasarıma sahiptir, yaklaşık 0,9 metre (3 ft) yükseklikte durmakta ve 25 kilogram (55 lb) ağırlığındadır. Daha büyük robotların yapamayacağı her yere gidebilir ve isteğe bağlı yılan benzeri bir kolla açık kapılar gibi şeyler yapabilir. Üçüncü taraflar, evrensel bir genişletme bağlantı noktası sayesinde ek araçlar tasarlayabilecektir. Yakında, bir robotun günlük işleri olan insanlara yardım ettiğini görmek normal bir durum olacak.

2. Kanser Araştırmalarını Hızlandırmaya Yardımcı Olan Uygulama

Dream Lab uygulaması, araştırma amacıyla karmaşık bilimsel hesaplamalar yapmak için boşa harcanan işlem gücünü kullanan boşta telefonun arka planında çalışan bir uygulamadır. Vodafone Vakfı, son zamanlarda, Dream Lab uygulaması kullanıcılarının, beyin, akciğer, melanom ve sarkom kanserleri arasındaki genetik benzerliklerin hesaplanmasına odaklanan bir proje olan Project Genetic Profile’in bitmesine yardımcı olan kanser araştırmacılarına yardımcı olduklarını açıkladı. Uygulama artık sonuçta insan fiziksel özellikleri ile genetik temelleri arasındaki noktaları birleştirmeye yardımcı olacak olan Proje Demystify’a yardımcı olmak için kullanılacak. Garvan Enstitüsü’ndeki Enformatik Şefi Dr. Warren Kaplan, Dream Lab uygulamasının, topluluk üyelerinin araştırma ilerlemesini etkileme konusunda ortak çaba gösterdiği “vatandaşlık biliminin” gücünü gösterdiğini söyledi.

Kanser, DNA’nın bir hastalığıdır ve daha iyi anlaşılması için araştırmacılar, kanser hastalarının DNA’sının dizilimini veya “kodunu çözme” verilerini analiz etmek zorundadır. Bu, Dream Lab’ın topluca 20 milyon araştırma hesaplamasına katkıda bulunan kullanıcılarıyla yardım etmeye çalıştığı yerdir. Yeni Zelandalılar, verileri başlangıçta alacağından üç kat daha hızlı hesaplamaya yardımcı olan 220.000’in üzerinde “hayal kurma oturumuna” katkıda bulundular.

1. İnce Havadan Su Yapabilen Makine

Kaliforniya merkezli bir ekip, havadan günde yüzlerce galon taze içme suyu üretebilecek ve bu da onlara 1,5 milyon dolar kazandıran makineler üretmeyi başardı. Makinelere “Skywater” adı verildi ve Venedik, California’dan bir sürdürülebilirlik uzmanı ekibi olan Skysource/Skywater Alliance tarafından yaratıldı. Dev metal kutulara yerleştirilen makineler, havadan gelen su buharını yoğunlaştıran ve içme suyuna çeviren atmosferik su jeneratörleridir. Bu makineler güneş enerjisi veya biyoyakıtların yakılması ile desteklenebilir. Hane halkları, çiftçilik ve hatta acil yardım çalışmaları için mükemmeldirler.

Skysource/Skywater Alliance ekibi, Kaliforniya’nın kar amacı gütmeyen, bazen de dünyanın sorunlarına çözüm üretmeye yönelik milyonlarca dolarlık yarışmalar düzenleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Water Abundance XPRIZE’ı aldı. Yeni teknolojilerin geliştirilmesini kolaylaştırarak küresel su krizlerine cevap bulmak isteyen iki yıllık bir yarışma oldu.

Skysource/Skywater Alliance’ın liderlerinden David Hertz, makinelerinin suyun kıt olduğu dünyanın bazı bölgelerinde yaşayan insanlar için neler yapabileceğini görmekten heyecan duyduğunu söyledi. Ona göre, makinelerin çıkarması için havada yeterince su buharı var. Aslında, atmosferde herhangi bir zamanda “37,5 milyon milyar galon su” olduğunu ve dünyadaki tüm nehirlerden daha tatlı su olduğunu söylüyor.

Kaynakça:

www.listverse.com/2018/11/05/10-astonishing-feats-of-modern-technology/

Yazar: Semra Uğur

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar