Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

RSC Anderlecht Nasıl Bir Kulüptür?

0 418

Royal Sporting Club Anderlecht ya da daha tanınır ismiyle Anderlecht Belçika Pro Lig’de mücadele eden profesyonel RSC-Anderlecht1bir futbol kulübüdür. 1908 yılında kurulan Anderlecht ilk lig şampiyonluğuna 1922 yılında ulaşmıştır. 1935 yılından itibaren ise, Belçika Süper Ligi yani Pro Ligi’nde mücadele vermektedir. Ulusal bazda en büyük kupa İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kazanılmıştır. Bu başarı savaştan 2 yıl sonra 1947 tarihinde gelmiştir. Belçika’nın Brüksel şehrini temsil eden Anderlecht’in gerek domestik gerekse de Avrupa kupalarında gösterdiği performans gerçekten sıra dışıdır.

Özellikle 70’li yılların başından 80’li yılların ortalarına dek Avrupa’nın birçok organizasyonunda ya mutlu sonuca ulaşmış ya da final oynama başarısı göstermiştir. 20. yüzyılın en başarılı 10. takımı seçilen Anderlecht bu alanda birçok dünya devi kulübü de geride bırakarak oldukça takdir edilecek bir başarıya ulaşmıştır. Bunun yanı sıra ise, Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı kulüpleri sıralamasında ise, 12. sırada kendine yer bulmuş olan Anderlecht 1986 yılında ise Avrupa’da Juventus’la beraber 1. sırada yer alarak elde edilmesi çok zor bir başarının sahibi olmuştur. Belçika futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı futbol kulübü olan Anderlecht’in 5 tane Avrupa kupası bulunmaktadır. 5 tane Avrupa zaferinin yanı sıra 33 kez de Belçika birinci futbol ligi olan Pro Lig’de şampiyonluk sevinci yaşayan Anderlecht, endüstriyelleşen futbolla beraber kısmen de olsa düşüşe geçmiştir. Endüstriyelleşme, Anderlecht’i Avrupa kupalarında 70’li ve 80’li yıllarda gösterdiği performanstan oldukça uzaklaştırsa da ulusal lige herhangi bir olumsuz yanı olmamıştır.

FK+Partizan+v+RSC+Anderlecht+UEFA+Champions+0QVBl2HDdtjlUlusal lig olan Pro Lig’de en başarılı takım olma özelliğine sahip olan Anderlecht ortalama olarak 2 yılda bir mutlu sona ulaşma başarısı göstermektedir. Ayrıca Belçika Kupası’nı da 9 kez kaldıran Anderlecht, 1963 ile 68 yılları arasında 5 kez üst üste Belçika ligini kazanarak Belçika Pro Ligi’nde de kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır. 1977 ve 78 yıllarında Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazanmıştır. Bunun yanı sıra, 1975 ile 1984 yıllarında ise Arsenal’e karşı final kaybetmiştir. Ayrıca Anderlecht, iki kez de UEFA Süper Kupası’nda mutlu sona ulaşarak bu alanda da oldukça başarılı bir takım olduğunu göstermiştir. Anderlecht son Avrupa kupasını ise, 1983 yılında kazanmıştır. Bir sonraki yıl aynı organizasyonda final oynamasına karşın Tottenham karşısında tutunamayan Anderlecht o dönemden günümüze dek bir daha Avrupa kupalarında final oynama başarısı gösterse de kupayı kazanma başarısı gösterememiştir. 1990 yılında son kez final oynayan Belçika temsilcisi, UC Sampdoria karşısında varlık gösterememiş ve sahadan eli boş ayrılmıştır. Bu tarihten sonra Avrupa kupalarında final oynamak bir yana yarı final dahi göremeyen Anderlecht’in Avrupa’daki imajı kısmen de olsa zedelenmiş ve uluslararası arenada korkulan bir kulüp olmaktan hızla uzaklaşmıştır. Mor beyaz renklere sahip olan kulüp maçlarını 30,000 kapasiteli Constant Vanden Stock stadında oynamaktadır. Stat tamamıyla, RSC Anderlecht’in malıdır.

Kaynakça:
European Top Teams

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.